Elektrárna

Cena elektřiny v roce 2021 zdražuje, přestože na burze zlevnila

3. 1. 2021
|
Délka čtení: 6 min.

Dodavatelé letos ušetří, ale pasivní spotřebitelé prodělají. Elektrická energie totiž zlevnila na velkoobchodní burze, kde obchodují překupníci. Ale konečná cena elektřiny, kterou zaplatí běžná česká domácnost, v roce 2021 zdražila.

Optimisté se tentokrát mýlili, přestože měli pádné argumenty. Politické a úřední regulace, stejně jako burzovní vývoj vloni nasvědčovaly tomu, že cena elektřiny v roce 2021 klesne.

Velkoobchodní burza zlevnila o 13 %

Emisní povolenky, kterými Evropská unie penalizuje průmyslové znečišťovatele životního prostředí, byly trochu dostupnější. Tradiční uhelná elektrárna musela vloni zaplatit průměrně 24,17 eur (předloni 24,58 eur), pokud vyrobila jednu megawatthodinu (MWh) elektrické energie a přitom do okolního ovzduší vypustila tunu oxidu uhličitého.

Velkoobchodní trhy tedy mohly klesat, jako obvykle během ekonomických krizí. Když porovnáme dodávky nasmlouvané na roky 2020 a 2021, elektrická energie na pražské burze PXE zlevnila průměrně o 13 % (z 50,46 na 43,99 eur/MWh). Takže elektrárny seškrtaly svoje zisky, zatímco někdo jiný ušetřil.

Celková cena elektřiny v roce 2021 zdražila

Na velkoobchodní burze vydělali překupníci neboli koncoví „dodavatelé”, ale pasivní spotřebitelé čekají na úsporu marně. Celková cena elektřiny, která nyní naskakuje maloodběratelům, naopak podražila. Typická česká domácnost měla podle loňských novoročních ceníků zaplatit 5,697 Kč za kilowatthodinu (kWh), letos stoupá na 5,781 Kč/kWh.


Zajímá vás? Jaká bude cena elektřiny za 1 kwh v roce 2021?


Teoreticky jde o malé zdražení, pod úrovní běžné inflace. Pokud uvedená domácnost dlouhodobě spotřebovává 2 500 kWh/rok, letos oproti loňsku připlatí „pouhých” 210 Kč. Prakticky však může ušetřit. Vždyť kromě elektrické energie zlevnily také distribuční poplatky, usměrňované Energetickým regulačním úřadem! Musí však převzít iniciativu.

Srovnejme tarify předních dodavatelů

Průměrná maloobchodní cena elektřiny v roce 2021 stoupla paradoxně kvůli volnému trhu, kde máme široký výběr. Buďto zůstaneme věrní dodavatelům, kteří vloni nenápadně zdražili, nebo začneme nakupovat výhodněji.

Typická domácnost může zaplatit 5,157 Kč/kWh a oproti průměrné ceně ušetřit 1 560 Kč/rok, pokud začne odebírat elektrickou energii od nějakého malého laciného překupníka. Na teple (bojleru, přímotopu, akumulačních kamnech, tepelném čerpadle) lze ušetřit, nebo prodělat několikanásobně více.


TIP: 4 hlavní tipy, jak předcházet tepelným ztrátám!


Rozdíly jsou také mezi velkými značkami, jak uvidíme níže.

DodavatelČEZ Distribuce EG.D PREdistribuce

ČEZ Prodej


5,981


6,142


5,821


E.ON Energie


6,131


6,292


5,971

Pražská energetika


5,719


5,879


5,558

innogy Energie


5,940

6,246


5,601

Bohemia Energy entity


5,912


6,072


5,752

MND

5,739

5,899

5,579

Lama energy


5,678

5,858


5,521

Energie ČS


5,542


5,702


5,381


EP Energy Trading


5,639


5,799


5,478

Dobrá energie


5,536


5,696


5,376

Průměr


5,782


5,958


5,604



V tabulce porovnáváme, kolik podle letošních novoročních ceníků zaplatí tuzemské domácnosti za elektřinu, v Kč/kWh, včetně všech poplatků a daní. Počítáme s distribuční sazbou D02d, spotřebou 2 500 kWh/rok a hlavním jističem 3x25 A. Rozlišujeme distribuční soustavy ČEZ Distribuce (většina České republiky), EG.D (jih) a PREdistribuce (Praha).

Porovnáváme tyto dodavatele (a jejich produkty): ČEZ Prodej (Elektřina na dobu neurčitou), E.ON Energie (Elektřina), Pražská energetika (Klasik), innogy Energie (Standard), Bohemia Energy entity (Basic), MND (Proud), Lama energy (Standard), Energie ČS (Standard), EP Energy Trading (Klasik Optimum) a Dobrá energie (Dobrý ceník).

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.