Ceká vás vyúctování tepla? Pravdepodobne poteší

Čeká vás vyúčtování tepla? Pravděpodobně potěší

20. 9. 2016
|
Délka čtení: 2 min.

Bez centrálně dodávaného tepla se dnes neobejde řada domácností, ale třeba i kancelářských prostor nebo firemních provozů. Dohled nad konkrétními dodávkami má Teplárenské sdružení České republiky, které uvedlo, že i když spotřeba tepla i 3 procenta stoupla, celkové vyúčtování by mělo obyvatele potěšit.

Teplý rok je vždy plusem

Hlavním důvodem daného pozitivního stavu byly rozhodně teploty spojené s minulým rokem. Ty dosahovaly abnormálně vysokých hodnot, díky čemuž nebylo třeba vytápět tolik, jako v předchozích mrazivých letech. Na běžný byt je obvykle počítáno 25 GJ, zatímco díky zmíněnému pozitivu reálná spotřeba dosáhla hodnot okolo 24 GJ. Záleží sice přímo na vašich zálohách, ale jelikož jsou obvykle voleny o něco nižší, dá se očekávat vrácení konkrétních přeplatků.


Potěší také nové účtování tepla

Nízká spotřeba není jediným důvodem k radosti, jelikož stejně tak nás vyúčtování může potěšit i novou metodikou výpočtu samotné ceny za účtování tepla. Jde sice o vyhlášku platnou od následujících let, ale rozhodně je zajímavá. Počítá totiž s procentním vyjádřením základních a také spotřebních složek. Dále využívá nové výpočtové rozdíly. S čím to souvisí? Nejenom s velikostí našeho bytu, ale třeba i s tím, zda je naše bytová jednotka umístěna přímo uvnitř zástavby, mezi jinými byty, nebo jde o byt okrajový, který už z principu musí mít výrazně vyšší spotřebu.


Spotřební složka souvisí i s pokutami

Ve většině domácností je teplo a jeho spotřeba klasicky odečítána. Pokud však některá z domácností nesvolí k reálnému odečtu nebo k montáži měřáků, přistoupí se k tomu, že bude povinna zaplatit 1,6 násobek spotřební složky. A ta může činit až 70 procent nákladů na bydlení. A i to se následně může projevit na celkové ceně všech ostatních účastníků v bytovém domě. A to proto, že část spotřeby zkrátka zadotoval tento konkrétní problémový soused.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Povinná výměna kotlů
    14. března 2024|Petr Woff
    Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

    Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

  • Regulace teploty na elektrickém topení
    16. prosince 2022|Jana Březinová
    Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

    Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    02. prosince 2022|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Muž reguluje teplotu na radiátoru
    19. října 2022|Jana Březinová
    Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

    Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

  • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
    13. října 2022|Petr Woff
    Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

    Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

  • Žena ve svetru sedí na topení
    04. října 2022|Jana Březinová
    Jak šetřit na vytápění

    Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

  • Žena ve svetru u elektrického topení
    30. srpna 2022|Petr Woff
    Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

    Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

  • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
    10. srpna 2022|Petr Woff
    Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

    Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.