Elektrické vedení s čísly v pozadí

Burza elektřiny: Jak funguje obchodování s elektrickou energií?

8. 6. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Elektřina je podobně jako jiné komodity předmětem obchodování na burzách. Již v této fázi se do značné míry rozhoduje o konečné ceně elektřiny pro spotřebitele. Podívejte se na to, jak burza elektřiny funguje a jak výrazně se ceny na burzách mohou projevovat ve vašich účtech za elektřinu.

Specifika obchodu s elektřinou

Obchodování s elektřinou má několik specifik, které vychází z vlastností této komodity. V první řadě se jedná o nemožnost skladování elektřiny. Přestože vývoj v oblasti akumulace energie již delší dobu hledá vhodné řešení jak elektřinu skladovat, v současné době neexistuje způsob, který by byl použitelný v masovém měřítku. Dalším specifikem je cesta elektřiny ke konečnému zákazníkovi prostřednictvím rozvodné sítě.

Právě elektroenergetická síť přináší další komplikace – musí v ní panovat rovnováha. V praxi to znamená, že součet dodané energie do sítě musí odpovídat součtu odebrané energie a ztrátám, tedy výroba se musí rovnat spotřebě.

Proč musí být v rozvodné síti rovnováha?

Pokud výroba a spotřeba nejsou v rovnováze, hrozí v důsledku přebytku přetížení soustavy, nebo naopak blackout v případě nedostatku výkonu. Proto vstupují do hry subjekty, které na tento stav dohlíží a zajišťují rovnováhu výkonu – v České republice se jedná o společnost ČEPS, a. s.

Hlavní výhody burzy elektřiny

Kromě tradičního bilaterálního obchodování nebo obchodování prostřednictvím brokerů tedy dochází také k nákupu a prodeji elektřiny na burzách. Na rozdíl od dvou dalších způsobů nabízí burza anonymní platformu, jelikož protistranou každého obchodu je burza samotná.

Další výhodou je, že obchodování na burze zaručuje subjektům, že se veškeré obchody skutečně uskuteční. Odpadá zde například riziko, že odběratel nezaplatí. Kromě toho lze většinou dosáhnout lepších cen než při tradičním bilaterálním obchodu s dodavatelem.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Kdo se může stát účastníkem burzy elektřiny?

Jednotlivé burzy mají konkrétní podmínky pro to, kdo se může obchodu s elektřinou zúčastnit. Dokládána je například licence na obchodování s energií nebo smlouva s clearingovou bankou. Po účastnících může být rovněž vyžadováno, aby byli subjektem zúčtování u provozovatelů elektroenergetických přenosových soustav. Konkrétní pravidla se budou částečně lišit podle jednotlivých burz.

Mezi nejčastější účastníky burzy elektřiny patří zejména velcí odběratelé – kromě dodavatelů elektřiny do domácností jsou to například obce, města, kraje, ministerstva, dopravní podniky, vysoké školy, nemocnice, průmyslové a zemědělské společnosti, teplárny, vodárny apod.


Kromě toho mohou elektřinu přímo na burze nakupovat také jednotlivé domácnosti. Ve většině případů však narazíte na problém v podobě minimálního požadovaného množství objemu energie. V praxi se jedná o minimální hranici stanovenou pro uzavřený kontrakt. Tento limit vám jako domácnosti nezabraňuje účasti na burze elektřiny, ale váš nákup bude možné zrealizovat až ve chvíli, kdy se nashromáždí dostatečný počet žadatelů, který dohromady dosáhne na minimální požadované množství. To může odpovídat spotřebě až stovek domácností.

Vyplatí se burza elektřiny pro jednotlivé domácnosti?

Čistě z hlediska porovnání absolutních čísel s velkou pravděpodobností ano. Šance na to, že dosáhnete úspor v porovnání se svými standardními podmínkami, je poměrně velká. Nicméně není-li vaše spotřeba nestandardně vysoká, pak vám finální ušetřená částka pravděpodobně nebude stát za celý administrativní proces spojený s obchodováním na burze. Podobných úspor navíc často dosáhnete i vyjednáváním se svým dodavatelem, nebo přechodem k jinému.

Nejste spokojeni s aktuálním dodavatelem energií?

Změna dodavatele nemusí být komplikovaná. S přechodem k novému dodavateli vám rádi pomůžeme a veškerou administrativu vyřešíme za vás.


Zároveň je nutné zdůraznit, že na burzách se obchoduje se silovou elektřinou. Ta tvoří méně než polovinu koncové ceny pro spotřebitele. Zbytek je tvořen tzv. regulovanou částí, jejíž výše je stanovena Energetickým regulačním úřadem. Do regulované části spadá poplatek za distribuci, příspěvek na podporované zdroje, poplatek za jistič a další.

Cena elektřiny na burze se na fakturách projeví až po delší době

Burzou, která nejvíce ovlivňuje ceny v ČR, je ta v německém Lipsku, kde silovou elektřinu nakupují největší dodavatelé. Mezi nejvýznamnější burzy s elektřinou v ČR patří Power Exchange Central Europe v Praze a Českomoravská komoditní burza Kladno.

Aktuální cena elektřiny na burze se ale nemusí projevovat v účtech spotřebitelů, respektive většinou se do nich promítne až po delší době. Velcí dodavatelé totiž nakupují elektřinu na několik měsíců či dokonce let dopředu. I proto nelze očekávat okamžité zlevnění elektřiny například nyní – v souvislosti s pandemií koronaviru klesla cena elektřiny na burze v Lipsku na konci března letošního roku na 38 eur za megawatthodinu, tedy na nejnižší hodnotu od června 2018.

Podle analytiků se však tento pokles může v cenových nabídkách velkých dodavatelů projevit spíše až za rok, samozřejmě za předpokladu dlouhodobého setrvání cen. Elektřina dodávaná do domácností v současné době vychází z cen mezi 50–55 eur/MWh.

Kalkulačka cen elektřiny

Přemýšlíte o změně dodavatele elektřiny?

Spočítejte si aktuální ceny elektřiny v naší kalkulačce a vyberte si tu nejvýhodnější. Se změnou dodavatele vám pomůžeme.


Menší dodavatelé, kteří elektřinu nenakupují s tak velkým předstihem, by mohli v případě zachování nižších cen na burze reagovat již dříve. Potýkat se ale musí také s výrazným oslabením koruny vůči euru – v polovině února vyšlo jedno euro na méně než 25 Kč, aktuálně se pohybuje okolo 27,40 Kč.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.