hypoteka-podpis-domek

Budou hypotéky v roce 2020 zdražovat? Situace je nejistá!

Asi každý z nás sní o vlastním bydlení. Vzhledem k výši prvotní investice si ale často k jeho musíme brát hypotéku. A získat ji není v dnešní době ani trochu jednoduché. Ne nadarmo se ale říká, že vše zlé je k něčemu dobré. Krize způsobená koronavirovou pandemií totiž zamíchala kartami na hypotečním trhu a mnohým jednotlivcům či domácnostem zjednodušila cestu k vysněnému bydlení. Jak vypadá situace na hypotečním trhu dnes, a budou hypotéky v roce 2020 zdražovat? Podívali jsme se problematice lidově řečeno „na zoubek“.

ČNB opět rozvolnila limity

Od května činí základní úroková sazba 0,25 %, což zohlednily banky v úrocích nabízených hypoték. Změny, respektive zrušení se ale dočkal ukazatel DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu), který řadě zájemců o hypotéku znemožnil její získání. Tento ukazatel byl v červnu ČNB zrušen a hypotéky se tak opět staly dostupnější! Přispělo k tomu i dřívější zrušení dalšího ukazatele DTI (poměr celkového dluhu žadatele a výše jeho čistého ročního příjmu) a od července tak zůstává v platnosti pouze limit ukazatele LTV (poměr úvěru k hodnotě zastavené nemovitosti) ve výši 90 procent.

  • Mohlo by vás zajímat: Sněmovna také schválila zrušení dan z nabytí nemovitosti, což by mohlo přispět k rychlejšímu rozhýbání hypotečního trhu.

Hypoteční sazby klesají, na podzim ale může být vše jinak

Řada bank snížila úroky hypotečních úvěrů už několikrát po sobě a to za poměrně krátkou dobu. Odborníci předvídají, že do konce léta by mohly hypotéky dál nepatrně zlevňovat, konec doby odkladu splátek by ale mohl přinést i růst úrokových sazeb, pokud by došlo k navýšení počtu nesplacených úvěrů.

Hypotéku řešte co nejdříve

Pokud tedy o hypotéce vážně uvažujete, je dobré začít ji řešit co možná nejdříve. V současné době totiž můžete najít výhodnou nabídkovou sazbu pod 2 procenty v sazebnících 7 tuzemských bank. Často je ale získání této sazby podmíněno sjednáním dalších produktů z nabídky banky (např. běžný účet, kreditní karta apod.) nebo spřízněné pojišťovny (majetkové a úvěrové pojištění), případně se sazba vztahuje jen na refinancování úvěru.

Jak hypotéku vybrat? Využijte kalkulaček a srovnávačů

Abyste získali přehled o tom, jaké úrokové sazby se napříč hypotečním trhem objevují, je dobré je mezi sebou vzájemně porovnat. K tomu vám poslouží online kalkulačka hypotéky nebo praktický srovnávač, do kterého stačí vepsat hodnotu zastavené nemovitosti, požadovaný objem finančních prostředků k zapůjčení a dobu splatnosti. Na základě vstupních parametrů se před vámi otevře aktuální nabídka hypotečních úvěrů, z nichž si můžete snadno vybrat ten, který vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat.

Náš tip: Mnohé srovnávače a specializované weby nabízí také výpočet splátky hypotéky. Dopředu tak budete vědět, jak moc vybraný produkt zatíží váš rodinný rozpočet.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na kalkulačce přepočítává výdaje
    01. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Kdy začít s refinancováním: kdo se nestará, ten přeplácí

    Víte, že snížení splátek o 200 Kč měsíčně vám uspoří 12 000 Kč při pětileté fixaci? Nemusíte přitom čekat až na konec fixace: mohli byste hypotéku hodně přeplatit. Refinancování je výhodné, když se sníží úrokové sazby, získáte lepší práci nebo vzroste hodnota vaší nemovitosti. My vám poradíme, jak na to.

  • Žádost o hypotéku krok za krokem - krabice, obývák, žena vyplňuje formulář
    21. června 2023|Monika Šaríková
    Žádost o hypotéku krok za krokem

    Hypotéka představuje dlouhodobý finanční závazek, jehož pravidelná měsíční splátka zatíží rodinný rozpočet klidně až na 40 let. Vzhledem k výši hypotečního úvěru a délce splatnosti je proto vyřízení hypotéky zdlouhavé, plné papírování a může trvat i několik týdnů až měsíců. Proces urychlí důkladná příprava.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.

  • Plány stavby domů
    22. dubna 2023|Nikola Zatloukalová
    Kdy financovat investici do nemovitosti úvěrem

    Investice do nemovitostí patří k nejoblíbenějším formám investic vůbec. Je to jeden z nejlepších způsobů, jak můžete investovat a zhodnotit své peníze. Platí to zejména ve velkých městech, kde je zájem o pronájem nemovitostí k bydlení nebo podnikání největší. Víte však, kdy se investice do nemovitostí finančním úvěrem vyplatí? A který způsob je pro vás nejvhodnější?

  • Pár seniorů kontroluje smlouvy
    06. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Zpětná hypotéka: pomůže mi stát se rentiérem?

    Na stáří jste se zabezpečili vlastním domem nebo bytem. Teď, když zdražují energie a inflace rapidně roste, přemýšlíte, jak získat k důchodu další peněžní zdroje, aniž byste museli milované bydlení opustit. Jednou z možností je tzv. zpětná hypotéka. Jak přesně funguje, na co si dát pozor, a jaké máte alternativy?

  • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
    05. dubna 2023|Jana Březinová
    Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

    Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.