Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí
V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.
Rizika na internetu si často neuvědomujeme
Zatímco v běžném životě většinou víte, čeho se vyvarovat a při jakých činnostech vám hrozí nebezpečí, na internetu si tak jistí být nemusíte. Je to logické – online prostředí stále představuje relativně nový fenomén. Mnoho pravidelných uživatelů internetu vyrostlo v době, kdy tento systém vůbec neexistoval. Před hrozbami je nemohli varovat rodiče ani učitelé ve škole. Rizika se navíc v online prostředí dynamicky mění. O to více je nutné se o bezpečnost na internetu zajímat a uvědomovat si potenciální hrozby.
Komu sdělujete své citlivé údaje?
Základem bezpečnosti na internetu je rozumné nakládání s citlivými údaji a informacemi. Při registraci do různých platforem se nevyhnete vyplňování osobních údajů. Vždy si ověřte, s kým data sdílíte a zamyslete se, proč je daný subjekt potřebuje. Není nic divného na tom, že internetový obchod, který zajišťuje doručení zásilky k vám domů, chce vaši přesnou adresu. Ale pokud po vás někdo vyžaduje údaj, jenž s aktivitou vůbec nesouvisí, mějte se na pozoru.
V mnoha případech osobní údaje vyplnit musíte, chcete-li využívat služby společnosti. Proto buďte alespoň obezřetní a svá data sdílejte s prověřenými subjekty. Varovná kontrolka by se vám v hlavě měla rozsvítit například v situacích, kdy společnost nedisponuje žádnými uživatelskými recenzemi nebo o ní na internetu dohledáte jen minimum informací.
Pozor na rizikové platby
Obzvlášť opatrní buďte při zadávání platebních údajů. Online platby provádějte pouze na prověřených a zabezpečených stránkách. Poznáte je podle ikonky zámku v adresním řádku. Tato adresa bude začínat písmeny „https“, která odkazují na použití zabezpečeného protokolu. Platby a další citlivé činnosti neprovádějte na veřejné Wi-Fi. Snadno se k ní mohou připojit také osoby, jež chtějí ukrást přenášená data či hesla.
Právě hesla na internetu zajišťují, že se k určitému obsahu a informacím dostanete jen vy. Proto si nastavte hesla, která nikdo nemůže odhalit. Rozhodně se nejedná o vaše jméno či datum narození. Podobné informace jsou snadno dohledatelné. Volte složitější kombinace písmen a čísel, ideálně obohacené o speciální znaky.
Triky podvodníků bývají propracované
Podvodníci jsou vynalézaví. Citlivé informace se z vás snaží vylákat například prostřednictvím e-mailů nebo zpráv na sociálních sítích. Často se prezentují jako zástupci známých firem a institucí. Jejich e-mailová adresa, případně webová stránka obsahuje názvy zavedených firem, obvykle gramaticky zkomolené. Nevyžádaná pošta cílí rovněž na získání hesel nebo zavirování vašeho zařízení. Na nevyžádanou poštu nereagujte – neotvírejte odkazy ani přiložené soubory. V e-mailových účtech by vám tyto zprávy měly automaticky končit ve složce spam, ale ne vždy je systém odhalí.
Bez antiviru ani ránu
Prostřednictvím počítačových virů se útočníci pokouší infikovat různé systémy nebo krást soubory a data. Viry si do zařízení zanesete například návštěvou zavirovaných webů či stažením infikovaných souborů. Před těmito nepříjemnostmi vás ochrání antivirové programy. Antivirus by měl patřit k základní výbavě každého přístroje připojeného k internetu. Na výběr máte mezi celou řadou programů. Zpravidla fungují velmi podobně a s primární ochranou vám pomůže jakýkoliv z nich.
Základy internetové bezpečnosti
Jak si zvolit silné heslo nebo jak být v bezpečí i na veřejné Wi-Fi, jsme řešili i v jedné z epizod našeho podcastu Nepodceňto.
Hrozeb je mnoho a další se objevují
Bezpečnost na internetu představuje nesmírně široké téma. Nové hrozby přibývají, jiné mizí, některé přetrvávají dlouhodobě. Kromě uvedených rizik se v poslední době často mluví třeba o hoaxech, tedy záměrně vytvořených nepravdivých zprávách. S tématem bezpečnosti na internetu souvisí i online hazard, digitální stopa nebo hrozby spojené s falešným seznámením.
Do detailu porozumět všem rizikům není jednoduché. Klíčové je, abyste se v online prostředí chovali obezřetně, byli zdravě podezřívaví a používali selský rozum. Když vás někdo láká na závratný výdělek bez práce nebo vám gratuluje k vítězství v soutěži, které jste se nezúčastnili, tak zde asi něco nehraje. Důležitou roli hraje vzdělávání a informovanost. Pokud se chcete o bezpečnosti na internetu dozvědět více, můžete si projít bezplatný online kurz Dávej kyber připravený Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost.