letenky doklady

Bezpečná dovolená: Na co si dát pozor a co před odjezdem zkontrolovat?

Pravidla cestování do zahraničí se postupně uvolňují a mnozí Češi už plánují, do které země se letos vydají na dovolenou. Zejména při plánování dovolené do vzdálenějších a exotičtějších lokalit se hodí praktické tipy, kde sehnat důležité informace, a na co si dát pozor v dané zemi.

Pandemie koronaviru, která v uplynulých měsících překazila cestovní plány tisícům Čechů, je konečně na ústupu. Hranice se opět otevírají a cestuchtiví Češi se rozhlíží, kam by ještě v letošním roce mohli vycestovat za novými zážitky. S ohledem na současnou situaci je dobré neunáhlit se při nákupu super levných letenek a nejprve se ujistit, že je ve vybrané zemi vše v naprostém pořádku.

Co zařídit před dovolenou do zahraničí?

  • Zkontrolujte si cestovní pas

  • Ověřte si, jaké další doklady potřebujete

  • Získejte informace o podmínkách cestování v dané zemi

  • Zařiďte si povinná a doporučená očkování

  • Sjednejte si cestovní pojištění

  • Zaregistrujte se do aplikace DROZD

mapa zemí srovnejto

Zkontrolujte si platnost cestovního pasu

V rámci cestování po Evropské unii a schengenském prostoru si občané ČR vystačí pouze s občanským průkazem. Pokud se však rozhodnete cestovat mimo země EU a země schengenu, je nutné mít sebou platný cestovní pas a jiné nezbytné dokumenty. Pokud si tyto náležitosti nepohlídáte s předstihem, vyjde vás řešení potřebných dokladů na poslední chvíli draho.

Základním cestovním dokladem občana ČR je cestovní pas. Pokud je váš současný cestovní pas prošlý, doba konce jeho platnosti se blíží či cestovní pas vůbec nemáte, budete v ideálním případě potřebovat 30 dní na jeho vyřízení. Cestovní pas lze vyřídit i ve zkrácené lhůtě 5 dní za 3 000 Kč nebo 24 hodin za 6 000 Kč oproti 600 Kč při dodržení standardní lhůty 30 dní.

Podrobností o vydávání českého cestovního pasu najdete na stránkách ministerstva vnitra.

Zjistěte si, jaké další doklady jsou třeba

Ideálně s předstihem několika týdnů si zjistěte, jaké další doklady jsou do vybrané země či více zemí potřeba. Do některých zemí je nutné mít například vízum vystavené příslušným úřadem. Vízum vydávají na zahraničním konzulátě nebo velvyslanectví dané země.

Ne všechny konzuláty se však nachází v České republice nebo lze vízum jednoduše vyřešit telefonicky či online, někdy je nutné vycestovat například do Německa či Rakouska. Veškeré potřebné informace najdete na stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Dalším důležitým dokladem je mezinárodní řidičský průkaz, pokud v cizím státě plánujete řídit motorové vozidlo. Mezinárodní řidičský průkaz je však pouze doplňkový doklad, který je bez českého řidičského průkazu neplatný. Pozor, abyste si český řidičák nenechali doma s tím, že přece máte mezinárodní doklad.

dovolená lodě

Ověřte si podmínky cestování, bezpečnostní rizika a jiné zvláštnosti

Cestujete-li do země mimo EU a schengenský prostor, vyplatí se získat co nejvíce informací o podmínkách cestování do konkrétní země. Jedná se zejména o aktuální bezpečnostní informace a rizika, zdravotní hrozby a s tím související povinná či doporučená očkování, ale i tamní zvláštnosti, kulturní a náboženské zvyky a tradice apod.

  • Základní orientační informace jsou k dispozici na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR v kapitole Cestujeme v části Státy světa – informace na cesty, záložka „cestování“.

  • Oficiální a nejaktuálnější informace poskytuje zastupitelský úřad státu, do něhož hodláte cestovat. Seznam zastupitelských úřadů cizích zemí naleznete na stránce Ministerstva zahraničních věcí ČR v podkapitole Státy světa - informace na cesty, záložka „kontaktní cizí úřad“.

Myslete na své zdraví a bezpečnost

Další nezbytností je sjednání cestovního pojištění, které se vztahuje na úhradu léčebných výloh nemoci či úrazu, k němuž došlo při pobytu v zahraničí. Je doporučeno sjednat si rozšířené cestovní pojištění, které vedle léčebných výloh zahrnuje například také pojištění úrazu, pojištění zavazadel a zejména pak pojištění odpovědnosti.

Zapomínat byste neměli ani na očkování zejména do vybraných zemí v Asii, Africe a Jižní Americe. Některé země dokonce vyžadují povinná očkování, do většiny zemí se však jedná pouze o doporučení. Informace týkající se očkování do zahraničí najdete například na stránkách Centra cestovní medicíny.

Zejména tehdy, cestujete-li sami, s podrobným itinerářem cesty seznamte nějakou blízkkou osobu žijící v ČR, které budete v dohodnutých termínech podávat zprávy. Doporučená je také registrace v systému DROZD (Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí) a to zejména tehdy, pokud cestujete do rizikových zemí. DROZD jako mobilní aplikaci si lze stáhnout do telefonu s operačním systémem Android i iOS.

Získané informace slouží české konzulární službě k poskytování operativní pomoci při událostech mimořádného charakteru (např. přírodní katastrofy, sociální nepokoje nebo ozbrojené konflikty).

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.