Bez peněz do ciziny nelez: Jak levně vyměnit eura
Jedete po dálnici k moři, a v tom to na vás přijde. Skočíte na první benzinu, vlítnete na záchod a tam… turniket na mince. Platit kartou v cizině je fajn, někdy ale přece jen potřebujete pár drobných. Jak si je pohodlně vyměnit? Je lepší banka nebo směnárna? A jaké triky na vás čekají při platbě kartou na dovolené?
Proč mít hotovost, když mám kartu?
Babička jako z pohádky prodává na odpočívadle lesní jahody. Na Grand Bazaaru v Turecku usmlouváte obří slevu na luxusní kabelku. Na pláži chtějí děti zmrzku, meloun a kokosovou vodu. Kolikrát myslíte, že můžete zaplatit kartou?
Mít s sebou menší částku v hotovosti se prostě vyplatí. Už na letišti tak můžete zaplatit taxíka (ne všude mají Uber), někdy se pokazí platební terminál, když kupujete jízdenky na vlak, a v malých obchůdcích budou za peníze v hotovosti rádi. V arabských zemích (např. v Egyptě) očekávají drobný bakšiš téměř všude. Taky musíte počítat s tím, že ne všude jsou banky nebo bankomaty. Ostatně i systém Visa nebo Mastercard už zaznamenal krátkodobý výpadek. Cestujte proto s kartou za pasem a přiměřenou hotovostí v kapse.
Spočítejte, kolik denně potřebujete na útratu. Pokud pojedete do turistického letoviska, vyměňte si pouze drobné na bakšiš. Předem si taky zjistěte, jak hustá je síť bankomatů v místě, kde budete. Počítejte, že v menších vesnicích bankomat vůbec nemusí být.
Kuna ani lei nejsou zvířata
Lei, leva, kuna, baht, kdo se má v těch penězích vyznat? Než vyrazíte někam do exotiky, zkuste si prohlédnout, jak jejich měna vypadá. Jinak skončíte třeba se starou běloruskou tisícovkou, která má halířovou hodnotu a nekoupíte za ni ani žvýkačku. Některé menší měny se nevyplatí kupovat předem, raději si nakupte dolary nebo eura a místní peníze vyměňte až na místě. Tedy pokud to bude potřeba (třeba v Thajsku dolar běžně přijímají).
Chorvatsko v roce 2023 přešlo na eura. Pokud ještě máte nějaké kuny, můžete je vyměnit přímo v Chorvatsku v bance.
V Česku dináry neseženete
Chcete vyměnit peníze už před dovolenou? Můžete si vybrat mezi směnárnou nebo bankou. Ve směnárně se vám povede lepší kurz, u banky máte ale jistotu, že peníze nebudou falešné. V Česku je výměna peněz poměrně bezpečná (pokud je neměníte na ulici nebo ve vyloženě turistických lokalitách). S některými měnami ale nepochodíte – třeba turecká lira nebo rumunský lei se shánějí těžko, tuniský dinár nebo egyptskou libru v Česku nekoupíte.
Jak na výměnu? Předem si zjistěte kurz ČNB a podle něj vybírejte nejvýhodnější nabídku. Ve směnárně se podívejte na kurzovní lístek. Pozor – směnárny nabízejí výhodnější kurzy při větších transakcích a někdy mají i VIP kurz (nemusí být na lístku). Zeptejte se na něj. Ověřte si také, jaké jsou poplatky za směnu. Nulový poplatek ovšem může znamenat výrazně nevýhodnější kurz. Chcete vědět víc? Přečtěte si Desatero směnárny od ČNB.
Nákup, prodej, valuty, devizy… Taky se vám to plete? Představte si, že nekupujete eura, ale rohlíky. Prodávají je za 3 Kč kus. Dva si koupíte a dáte prodavačce 6 Kč. Je to pro ni prodej. A teď udělejte to samé s penězi. Pokud dáváte prodavačce koruny a chcete za to eura (rohlíky), je to prodej – díváte se na kurzovním lístku na kolonku prodej.
A ty valuty a devizy? Valuty jsou „papírky“, mince, prostě hotovost. Devizy jsou peníze, které leží v bance.
Směnárenské triky a drahá letiště
Nestihli jste si vzít hotovost doma a po přistání spěcháte k prvnímu směnárníkovi? Nedělejte to. Frekventované směnárny hned na terminálu letiště mívají výrazně nevýhodnější kurz. Pokud můžete, vyměňte peníze až ve městě (nebo aspoň dál až u východu z letiště, po celní kontrole). Rozhodně neměňte peníze na ulici, téměř určitě narazíte na podvodníka. Zajděte do banky nebo směnárny. Vyhýbejte se místům přeplněným turisty.
Nezapomeňte, že máte nevýhodu cizího hřiště. Dejte si proto pořádný pozor, kolik budete platit, a nebojte se zeptat. Ve směnárnách může hrozit nejen nevýhodný kurz (často vám řeknou, že vyvěšený kurzovní lístek už neplatí), ale také falešné bankovky nebo jiné triky. Jedna cestovatelka zažila podvodníky ve směnárně v centru Moskvy: „Strkali mi štos bankovek, který přepočetli ve stroji. Ukázali mi na displeji, že všechno sedí. Jenže pak při předání přes přepážku šikovně spodní bankovku podtrhli a chtěli si ji nechat. Přišla bych tak o několik set korun.“
Nenechte se odbýt a všechno zkontrolujte na místě. Čarovat se dá i s přístrojem, který sčítá bankovky. Stačí být trochu šikovný.
Chcete platit kartou? Na koruny zapomeňte
Chcete v zahraničí platit kartou nebo vybírat z bankomatu? Zjistěte si ve vaší bance, jaké účtuje poplatky. Pozor, často strhává poplatky jak vaše banka, tak místní banka. Banka vám také (v bankomatu i při platbě kartou) nabídne DCC. Zkratka znamená dynamickou konverzi, tedy přepočet místní měny na měnu vašeho účtu (ale často s nevýhodným kurzem). Při platbách se téměř vždy vyplatí platit v místní měně. Jak na to? Pozorně se dívejte na displej, při platbě se nabídka objeví. DCC odmítněte, nebo vyberte platbu v místní měně.