Balkónové solární panely

Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

15. 11. 2023
|
Délka čtení: 8 min.

Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

Fotovoltaika zažívá boom

Nevyzpytatelný vývoj cen energií, touha po energetické soběstačnosti nebo ochrana životního prostředí. Tak vypadají hlavní důvody, proč se domácnosti a firmy poohlíží po alternativních zdrojích energie. Boom zažívají zejména fotovoltaické panely, které získávají energii ze slunečního záření. Solární energie poslouží například k ohřevu vody, vytápění nebo provozu domácích spotřebičů. Žijete stejně jako další 3 miliony lidí v ČR v panelovém domě? Ani to vám dnes nemusí zabránit v pořízení domácí fotovoltaiky – stačí, když máte k dispozici balkon.

Výrobci přichází s malými solárními systémy s výkonem v řádu stovek watt-peaků (Wp). Dají se umístit na stěnu, zahradní přístřešek nebo právě na balkon. Některé systémy jsou pro využití na balkoně přímo navržené. Umístění na balkoně dává v mnoha ohledech smysl. Jedná se o nevyužitý prostor s ideálním rovným tvarem, ve vyšších patrech navíc většinou neřešíte zastínění okolními stromy či budovami.

Zajímavost

Rostoucí popularitu fotovoltaiky dokládají statistiky. V roce 2022 se v ČR připojilo do sítě zhruba 240 MWp nových solárů. Oproti roku 2021 je nárůst téměř čtyřnásobný.

Solární panel připojíte i do klasické zásuvky

Solární panely na balkon mohou mít různou podobu. Obecně se dají rozdělit na jednodušší fotovoltaiky bez baterie a propracovanější systémy s akumulátorem. Řešení bez baterie často připojíte do běžné zásuvky. Solární panel tak zprovozníte sami a bez nutnosti technických úprav. Jiné modely vyžadují k oddělení od elektrické sítě instalaci dodatečných transformátorů, případně fungují ve speciálních síťových zásuvkách. Získaná energie je v těchto případech určena k přímé spotřebě.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.


„Lidem doporučujeme pečlivé prostudování pokynů výrobce a ověření, že provoz uvedeného typu a jeho instalace není v rozporu s českou legislativou a např. v kanceláři místně příslušné energetické distribuční společnosti ověřit, jestli zařízení je kompatibilní s českými standardy,“ říká Martin Schreier, tiskový mluvčí Skupiny ČEZ.

„Zkušenosti z trhu hovoří o tom, že drtivá většina modelů obsahuje poměrně přesné informace o možnostech přímého zapojení do elektrické sítě v zemích, kam je FV zařízení importováno. V případě složitějších variant (hlavně u nutnosti předchozí instalace speciálních síťových zásuvek, speciálních elektroměrů atd.) neudělá zákazník chybu, pokud bude instalaci konzultovat např. i se specializovanou elektroinstalační firmou,“ dodává Schreier.


Za přetoky do sítě hrozí pokuty

Fotovoltaické panely na balkon se v posledních měsících objevují v nabídkách mnoha prodejců. Narazíte na ně v obchodech s elektrem, kutilskými potřebami a dokonce i v supermarketech. Zatímco koupě solárních panelů je jednoduchá, provoz se vám může zkomplikovat. Některé balkonové fotovoltaiky totiž umí posílat nevyužitou elektřinu zpět do sítě. V sousedním Německu, odkud se k nám tyto modely dostávají, jsou přetoky povolené. U nás vám za ně ale hrozí pokuta.

Jestli chcete podobné balkonové elektrárny využívat, musíte je nahlásit distributorovi. Je zapotřebí s ním sepsat novou smlouvu nebo zabránit přetokům do sítě pomocí speciálního zařízení. Jinak riskujete penále za překročení rezervovaného výkonu a neoprávněné dodávky do sítě. Pokuta může v závislosti na distributorovi činit až 1 700 Kč bez DPH za 1 kWh.

Věděli jste?

Neohlášený provoz solárních panelů na balkoně vám přinese problémy i při jednání s pojišťovnou. Pokud má pojistná událost přímou souvislost s provozem panelů, může pojišťovna přistoupit k odmítnutí či krácení pojistného plnění. Škody pak musíte zaplatit z vlastních úspor.

Ke stejnému kroku může pojišťovna sáhnout i v situaci, kdy elektrárna není provozovaná v souladu s projektem elektroinstalace. Proto je vhodnější montáž přenechat odborníkům. Neodborná instalace může vést k poškození domácích spotřebičů, požáru nebo úrazu elektrickým proudem.

Kam s baterií?

Komplexnější volbu představují fotovoltaické systémy s baterií. Akumulátory slouží k uchování přebytečné energie na pozdější potřebu. Pořízení balkonové fotovoltaiky s baterií je pochopitelně dražší – počítat musíte s částkou okolo 50–60 tisíc Kč. Základní sety do zásuvky začínají na zhruba 10 tisících Kč.

Více než vyšší cena vás ale u akumulátorových systémů bude trápit otázka umístění baterie. Akumulátor by se neměl nacházet v obytných prostorách, navíc u něj potřebujete zajistit patřičné odvětrávání a chlazení. V panelových bytech nebývá k dispozici technická místnost, která k těmto účelům poslouží například v rodinných domech. Na balkonech proto často uvidíte podomácku vyrobené boxy na baterii.


Vyplatí se fotovoltaika na balkoně?

Návratnost investice ovlivňuje řada faktorů. „Teoreticky by se ekonomika provozu balkonových FVE neměla nijak výrazně lišit od fotovoltaik provozovaných jinde v ČR. Snižují ho však často místní podmínky na balkonech, se kterými díky dispozici domů nebo bytů jde těžko něco dělat – např. ne všechny balkony jsou orientované na jih, ne všude jde dosáhnout optimálního sklonu panelů cca 25 stupňů atd.,“ popisuje Schreier specifika balkonových systémů.

Balkonový solární systém dokáže v závislosti na typu vyrobit až 1 000 kWh elektrické energie ročně. Finální číslo ale ovlivní lokalita a místní podmínky. Ve výsledku může být produkce o poznání nižší.

Příklad

Při průměrné ceně elektřiny okolo 5 Kč/kWh vám balkonový solární systém vyrábějící 400 kWh ušetří až 2 000 Kč za rok. Počáteční investice ve výši 15 tisíc Kč by se vám tak měla vrátit za 7–8 let. Počítat přitom můžete zhruba s 20 lety provozu.

Bez dotace a jen se souhlasem SVJ

Při instalaci balkonových solárních panelů se nejspíš budete potýkat s několika překážkami. Problém může nastat již při hledání montážní a revizní firmy. Zatímco u velkých fotovoltaických systémů na střechu vám instalaci na klíč nabízí řada společností včetně mnoha dodavatelů elektřiny, v oblasti balkonových solárních panelů panuje zcela jiná situace. „Nemáme s tím žádnou praktickou zkušenost, tato řešení nerealizujeme,“ uvádí k balkonovým fotovoltaikám Karel Hanzelka, vedoucí oddělení PR a tiskový mluvčí Pražské energetiky (PRE).

Podobně hovoří i Martin Schreier ze Skupiny ČEZ: „Naše zkušenost říká, že lidé si tyto typy panelů většinou instalují sami, příp. s pomocí elektroinstalačních firem.“ Zároveň však dodává, že mnoho společností na toto odvětví zatím specializovaných není. Další zájemce může odradit absence státních dotací. Aktuálně vypsané dotační programy, které pomáhají s financováním fotovoltaických elektráren, se na balkonové solární panely nevztahují.

Ušetřit na elektřině můžete i změnou dodavatele

Mezi možnosti, jak snížit účty za elektřinu, patří i změna dodavatele. Spočítejte si ceny u jednotlivých dodavatelů v naší kalkulačce.

Nemusíte se bát složité administrativy, případný přechod mezi dodavateli vyřešíme za vás.



Tím potenciální problémy bohužel nekončí. Ve stanovách společenství vlastníků jednotek (SVJ) bývá vyžadován souhlas ostatních vlastníků v situacích, kdy má dojít ke změně vzhledu budovy. Instalace solárních panelů na balkon do této kategorie rozhodně spadá. Ostatně, balkony jsou z právního hlediska považovány za společné části budovy – a to i v případě, že jsou přístupné jen z vašeho bytu. U nájemního bydlení pochopitelně potřebujete ještě souhlas majitele bytu.

I kvůli uvedeným skutečnostem jsou fotovoltaické panely na balkoně zatím okrajovou záležitostí. Jejich nákup a instalace vyžadují výrazně vyšší míru zapojení ze strany pořizovatele než střešní fotovoltaika. Proto podobná řešení aktuálně uvidíme spíše u solárních nadšenců. Nízká cena a snadná dostupnost ale nejspíš povedou k rychlému rozšíření balkonových solárních panelů. Například v Německu jsou tyto systémy velmi populární a v některých oblastech na ně občané mohou čerpat i dotace.


Zajímavost

Finanční příspěvek na balkonové solární panely nabízí svým obyvatelům například město Düsseldorf. Místní občané mohou získat dotaci až 600 eur. Celková částka zároveň nesmí být vyšší než 50 % pořizovací ceny.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?