Dostat ze smlouvy maximum - dvě osoby se radí o smlouvě

Automatická prolongace smlouvy: Co to znamená a jaká máte práva?

6. 3. 2025
|
Délka čtení: 7 min.

Elektřinu a teplo potřebujete celý život. Smlouvy, na základě kterých odebíráte energie, jsou proto uzavírány na dobu neurčitou, nebo se průběžně obnovují. Automatická prolongace znamená, že se vaše smluvní závazky prodlužují tak dlouho, dokud nedáte výpověď. Pokud chcete přejít k levnějšímu dodavateli, využijte zákonné výpovědní lhůty.

Potraviny, oblečení nebo nábytek nakupujete jenom občas. Zajdete do libovolného specializovaného obchodu, naplníte svůj nákupní koš, zaplatíte – a na nějakou dobu máte vystaráno. Příště můžete nakoupit na stejné adrese, nebo jinde. Ale existují produkty a služby, které vyžadují dlouhodobý obchodní vztah mezi prodejcem a spotřebitelem. Příkladem jsou energie, mobilní tarify, internetové připojení, pojištění nebo pronájmy.

Co je automatická prolongace smlouvy

Existují dvě základní možnosti, jak uzavřít dlouhodobý obchodní vztah. Buďto zvolíte smlouvu na dobu neurčitou, nebo na dobu určitou. V prvním případě budete svobodnější, protože výpovědní lhůta potrvá relativně krátce. Větší jistotu získáte, když uzavřete smlouvu například na 1 rok nebo na 3 roky. Ovšem elektřinu, telefon, internet a další moderní vymoženosti potřebujete také v delším časovém horizontu.

Některé smlouvy, které byly uzavřeny na dobu určitou, proto obsahují takzvanou automatickou prolongaci. Nebojte se cizích termínů. Automatická prolongace hezky česky znamená, že se smlouva sama prodlouží. Jakmile uplyne doba, na kterou byla původně sjednaná, obnoví se a obchodní svazek trvá dál.

Prolongace jsou běžné v energetice, telekomunikacích, pojišťovnictví nebo na realitním trhu. Proto udělejte inventuru ve svých dlouhodobých smlouvách. Sepište si jejich ceny, výpovědní lhůty a dny, kdy mohou skončit. Přidejte si do kalendáře upomínky, aby vás upozornil, až se přiblíží prolongace. Potom se poohlédněte po levnějším mobilním tarifu, internetovém připojení nebo povinném ručení. Nyní se zaměříme na elektřinu a zemní plyn.

Zkontrolujte své smlouvy a ušetřete

Zkontrolujte smlouvy, na základě kterých odebíráte energie. Jestli jsou uzavřeny na dobu neurčitou, využijte krátkou výpovědní lhůtu. Přejděte do naší nezávislé kalkulačky, která vám najde levnější elektřinu nebo plyn. Převedeme vás na výhodnější ceník, abyste ušetřili.

Pokud máte uzavřenou smlouvu na dobu určitou, podívejte se, kdy končí a co následuje potom. Nebo nám zatelefonujte na bezplatnou linku 800 44 44 55 a poradíme vám.

Prodloužení smlouvy automaticky

Prolongace probíhá proto, abyste nespadli do takzvaného černého odběru. Když odebíráte elektřinu nebo plyn z veřejné distribuční soustavy, potřebujete smlouvu, na základě které zaplatíte svému dodavateli. Jinak nejpozději po 10 pracovních dnech porušíte zákon, budete muset uhradit vzniklé škody a v nejhorším případě budete odpojeni od elektřiny nebo plynu. Jakmile se stará smlouva automaticky prodlouží, energie dál proudí do domácnosti legálně.

Ovšem prolongace skýtá taky jistá rizika. Někteří dodavatelé sepisují smlouvy tak, aby mohli nepozorovaně zvyšovat cenu. Když probíhá prolongace, převedou vás na nový dražší ceník, podle kterého musíte platit za elektřinu nebo plyn v dalších 3 letech. Pokud porušíte svůj prodloužený smluvní závazek a předčasně přejdete k levnějšímu dodavateli, naúčtují vám pokutu a svoji ušlou tržbu. Po bývalém zákazníkovi potom chtějí až 150 000 Kč.

Varování

Dejte pozor na smluvní pokuty, sankce a kompenzace! Dodavatel po vás může požadovat, ať zaplatíte jeho zmařený obrat, pokud jste takovou náhradu podepsali ve smlouvě a potom předčasně změnili dodavatele. Takže se nevyplatí, abyste kvůli nižší úspoře porušovali své závazky. Nevýhodnou smlouvu kdykoli vypovězte, ale k levnějšímu dodavateli přejděte teprve poté, co uplyne výpovědní doba.

Jaká práva máte podle legislativy

Prolongaci umožňuje energetický zákon, č. 458/2000 Sb. Tady najdeme práva a povinnosti, které mají spotřebitelé a jejich dodavatelé.

  • Smlouva může být uzavřena maximálně na 36 měsíců ode dne, kdy na jejím základě začněte odebírat elektřinu nebo plyn.

  • Ve vyúčtování musí být uvedeno datum, kdy smlouva a smluvní závazky skončí nebo mají být prodlouženy.

  • Nejpozději 30. den před prolongací vám dodavatel musí prokazatelně a adresně oznámit, že bude smlouva prodloužena. Zároveň vám musí sdělit, jaká bude cena, jak dlouho potrvá váš další smluvní závazek a kolik případně zaplatíte, když předčasně změníte dodavatele.

  • Pakliže dodavatel svoji oznamovací povinnost nesplní, smlouva se prodlužuje na dobu neurčitou, cena nestoupne a výpovědní lhůta potrvá maximálně 3 celé kalendářní měsíce.

  • Nejpozději 20. den před prolongací můžete smlouvu bezplatně vypovědět, aby se automaticky neprodloužila.

  • Když dodavatel zvyšuje cenu nebo mění jiné smluvní podmínky, smlouvu můžete bezplatně vypovědět ještě do 10. dne před zdražením.

  • Smlouva může být prodlužována opakovaně, ale pokaždé maximálně na dalších 36 měsíců.

Příklad

Pan Čech se obával, že elektřina bude dlouhodobě zdržovat, a proto se svým dodavatelem uzavřel dlouhodobou smlouvu. Pro svoji jedinou nemovitost zafixoval cenu elektrické energie od 1. 1. 2023 do 31. 12. 2025.



Zároveň odsouhlasil automatickou prolongaci. Pokud zavčas nevypoví smlouvu, bude opakovaně prodlužována, pokaždé na další 3 roky. Pan Čech přijal i případnou sankci. Jestli předčasně změní svého dodavatele, nahradí jeho ušlou tržbu: 2 000 Kč za každý měsíc, který zbývá do řádného konce jejich smluvního vztahu.

Energie poté zlevnila. Pan Čech chce přejít k jinému dodavateli, aby ušetřil 2 000 Kč/rok. Ale zatím nemůže. Kdyby změnil dodavatele dříve, než skončí jeho současná smlouva, jako pokutu by zaplatil mnohem více než 2 000 Kč. Takže svůj závazek dodrží. Smlouvu vypoví okamžitě, protože nemá smysl, aby čekal do posledního možného výpovědního termínu, tedy do 12. 12. 2025. Ale k novému dodavateli přejde teprve 1. 1. 2026.

Výpověď smlouvy na dobu určitou

Existují dvě možné cesty, jak vypovědět smluvní závazek. Buďto podepíšete plnou moc nějakému důvěryhodnému partnerovi, aby veškeré formality vyřídil za vás. Nebo všechno vyřešíte sami. Ve druhém scénáři vypovězte smlouvu písemně a požadujte, ať doručovatel nebo adresát potvrdí, že výpověď byla doručena. V samotném dokumentu nezapomeňte na následující body:

  • Uveďte, že vypovídáte smlouvu podle § 11c odst. 1 energetického zákona.

  • Popište dodavatele – jeho název, IČO a sídlo.

  • Popište spotřebitele – své jméno a příjmení, datum narození, bydliště.

  • Specifikujte, jakou vypovídáte smlouvu – její číslo a datum, kdy byla uzavřena.

  • Identifikujte odběrné místo – jeho adresu a kód, takzvaný EAN pro elektřinu nebo EIC pro plyn.

  • Oznamte, že vypovídáte smlouvu podle § 11c odst. 1 zákona č. 458/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

  • Upřesněte, kdy výpověď nabývá účinnosti - v den, kdy uplyne smluvní závazek.

  • Požádejte adresáta, aby vám písemně potvrdil, že váš smluvní vztah skončí.

  • Uveďte, kde a kdy jste výpověď sepsali.

  • Podepište se.

Tip

Jestli chcete, formality vyřídíme za vás. Stačí, když využijete naši srovnávací kalkulačku. Vyberte si, za jakých cenových a dalších podmínek chcete odebírat elektřinu nebo plyn. Vyplňte svoje telefonní číslo a čas, kdy vám můžeme zavolat. Probereme podrobnosti a zašleme vám smlouvu. Teprve až nám potvrdíte svoji volbu, v zákonných lhůtách vás převedeme k dodavateli, kterého preferujete.

Nebo nám pošlete kopii svého posledního vyúčtování za energie a navrhneme vám levnější ceníky.



Co si z článku odnést

  • Automatická prolongace znamená, že se samovolně prodlužuje smlouva, která původně byla uzavřena na určitou ohraničenou dobu.

  • Prolongace zabraňuje tomu, abyste odebírali elektřinu nebo plyn nelegálně.

  • Jestli chcete levnější energii, nejpozději 20. den před plánovanou prolongací dejte výpověď svému dodavateli.

  • Zároveň uzavřete výhodnější smlouvu, nabídky hledejte v nezávislé srovnávací kalkulačce.

Odpovědi na nejčastější dotazy

Co znamená prolongace smlouvy?

Které smlouvy se automaticky prodlužují?

Jak oznámit neprodloužení smlouvy?

Jak ukončit smlouvu s fixací?

Sdílet článek

Související články

  • Specifika bankovní půjčky - Desky se smlouvami a bankovky
    28. února 2025|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí bonus až 12 000 Kč k elektřině a plynu. Za jakou cenu?

    ČEZ, E.ON nebo innogy vás odmění, pokud využijete jejich bonusovou akci a začnete odebírat jejich elektřinu či plyn. Odměny sahají od 1 000 Kč po 12 000 Kč. Přesná výše závisí na zvoleném dodavateli, komoditě, ceníku a individuální spotřebě. V jistých případech však prémie není výhodná, protože odběratel následně zaplatí vysokou cenu za samotnou energii.

  • 23. února 2025|Petr Woff
    Platba za jistič v roce 2025 zdražila, ale přesto můžete ušetřit na elektřině

    Každý měsíc platíte za energii, kterou máte rezervovanou v elektrickém vedení. I kdybyste nespotřebovali žádnou elektřinu, přesto vaše vyúčtování bude vyšší než nulové. Základní poplatek přitom záleží na velikosti hlavního bezpečnostního vypínače, který máte nainstalovaný před elektroměrem. Platba za jistič každoročně zdražuje, ale svoji útratu můžete snížit.

  • Žena jde bosa po vyhřívané podlaze
    07. února 2025|Jana Březinová
    Podlahové topení: Jaké má výhody a nevýhody?

    Ráno vyskočíte z postele a došlápnete na příjemně vyhřátou podlahu. V koupelně se můžete procházet po dlažbě naboso, aniž by vás studily nohy. Zní vám to jako splněný sen? Pak by se vám mohlo líbit podlahové topení. Zjistěte, jaké má výhody a nevýhody, a na kolik vás vyjde instalace i provoz.

  • Vývoj ceny elektřiny
    24. ledna 2025|Petr Woff
    Ceníky elektřiny a plynu pro rok 2025: Vyberte si levnější tarif!

    Žárovky svítí a kotle vytápějí stejně jako vloni, ale na energetickém trhu mezitím proběhly zásadní změny. Od Nového roku 2025 zdražily distribuční poplatky, zatímco zlevnily samotné energie. Proto srovnejme aktuální ceníky elektřiny a plynu! Celkové průměrné ceny klesly, nicméně individuální útrata závisí na vybraném dodavateli a tarifu. Přepočítáme vám nabídky od společností ČEZ, E.ON, innogy a dalších.

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    07. ledna 2025|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Zapálený plynový hořák s mincemi
    11. prosince 2024|Petr Woff
    Vyplatí se fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025?

    Energie na maloobchodním trhu zlevňují, ale na velkoobchodních burzách už zase zdražují. Mnozí spotřebitelé proto nyní přecházejí na výhodnější tarify a přitom uzavírají dlouhodobé smlouvy, aby o svoji úsporu v dohledné budoucnosti nepřišli. Teprve v nadcházejících měsících a letech uvidíme, jestli přijde další inflační vlna. Ale už nyní víme, kolik stojí fixace cen elektřiny a plynu na rok 2025.