jednani-o-pujcce-penez

90 % hypotéky: Jaké jsou jejich nevýhody?

27. 8. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Neustále se zvyšující ceny nemovitostí i pozemků kladou na žadatele o hypotéku stále vyšší nároky. Získat bydlení bez vlastních prostředků je dnes navíc už takřka nemožné. Našetřeno musíte mít ideálně 15 – 30 %. Existují samozřejmě i 90 % hypotéky, u kterých stačí mít reálně našetřeno „pouhých“ deset procent. I k nim se ale vážou určité nevýhody a získat je není ani trochu jednoduché.

Přísná nařízení ČNB

Ještě několik roků zpět jste u vybrané banky mohli čerpat 100% hypotéku. Hypotečním úvěrům bez vlastních prostředků ale už odzvonilo. Může za to doporučení a následně nařízení ČNB, které způsobilo, že od října 2016 banky už neměly poskytovat hypotéky nad 95 % LTV. Úvěry ve výši 85–95 % LTV poskytovat směly, ale jen do výše 10 % z celkového objemu úvěrů na bydlení. Pokud by limit překročily, musely by vysvětlovat důvody.

Další zpřísnění pak přišlo v roce 2017, kdy začalo platit doporučení, na jehož základě směly být hypotéky s objemem 80–90 % LTV poskytovány jen do 15 % podílu všech zajištěných nemovitostí. A hypotéky nad 90 % LTV by banky už neměly poskytovat vůbec. V současné době stále platí zmíněné pravidlo, že banky sice 90% hypotéky poskytovat mohou, jejich objem je ale notně omezený. I přesto na ně můžete po splnění určitých podmínek dosáhnout. Rozhodně to ale nebude zadarmo.

  • Měli byste vědět: ČNB také doporučila, aby nebyly hypotéky schvalovány žadatelům, kteří by za jejich splátky vynaložili více než 45 % svého měsíčního čistého příjmu.

90 % hypotéka pouze v odůvodněných případech

Česká národní banka v rámci svého aktuálního doporučení nabádá, aby banky poskytovaly 90% hypotéky pouze v odůvodněných případech. Takovou hypotéku tak můžete získat pouze tehdy, pokud máte vysokou bonitu a výbornou platební morálku. Podle doporučení ČNB musí být totiž shledána a dokumentována vysoká pravděpodobnost splacení takového úvěru. A jak bonitu a důvěryhodnost v očích bank zvýšit?

  • O hypotéku žádejte až ve chvíli, kdy budete mít stabilní a perspektivní zaměstnání (pracovní smlouva na dobu neurčitou).

  • Plaťte veškeré své závazky včas

  • Najděte vhodnou nemovitost, kterou můžete za hypotéku ručit

  • Žádejte o hypotéku společně se spolužadatelem (např. manželem)

  • Sjednejte si hypoteční úvěr do 35 let věku

Náročný schvalovací proces a vysoký úrok

S 90% hypotékou jsou spojeny určité nevýhody, které jsme ostatně už nastínili výše. Schvalovací proces je poměrně náročný a zdlouhavý. Do poslední chvíle navíc nemáte jistotu, že hypotéku opravdu získáte. Pokud vás banka shledá jako rizikového klienta, žádost o hypoteční úvěr jednoduše zamítne.

Překvapit vás mohou také splátky hypotéky a vysoký úrok. Hypotéka vás totiž zatíží na několik desítek let a je nutné připravit se také na to, že z vašeho domácího rozpočtu každý měsíc odčerpá nemalou částku. Proto je dobré při nastavení výše splátek dobře počítat a nevolit splátku, která jde – lidově řečeno „na dřeň“.

  • Mohlo by vás zajímat: Oproti nejčastěji poskytovanému hypotéčnímu úvěru s 80% LTV jsou tyto 90% LTV výrazně dražší, a to v průměru o 1%.

Pokud byste navíc žádali o navýšení hypotéky, může se stát (a často se to také stává), že vám banka další prostředky neposkytne (a zpravidla ani nemusí poskytnout). Dodatečné výdaje je tak potřeba řešit jiným způsobem – např. spotřebitelským úvěrem, úvěrem ze stavebního spoření apod.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • cena hypotéky
    18. března 2025|Hyponamíru
    Kde v ČR je nájem výhodnější než splátka hypotéky: Analýza trhu

    Hypotéky v Česku v posledních měsících zlevňují, zatímco nájmy pokračují ve svém růstu. Tento vývoj vedl k postupnému zmenšování rozdílu mezi splátkou hypotéky a nájemným, což vytváří zajímavé příležitosti pro ty, kteří zvažují koupi vlastního bydlení. Rok 2025 přináší nové možnosti v mnoha lokalitách, kde se vlastní bydlení na hypotéku stává finančně výhodnějším než dlouhodobý pronájem bytu.

  • Peníze kalkulačka daně
    06. března 2025|Jana Březinová
    Novinky v daních a odvodech pro rok 2025 – pro zaměstnance, podnikatele i důchodce

    Rok 2025 přináší několik zásadních změn v daních a povinných odvodech. Mnohé z nich vychází ještě z konsolidačního balíčku, ale vstupují v platnost až nyní nebo se projeví v daňovém přiznání za rok 2024. Máme přehled nejdůležitějších novinek pro zaměstnance, podnikatele i důchodce.

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Účty za vánoční dárky - žena počítá na kalkulačce
    10. listopadu 2023|Jana Březinová
    Vánoční půjčka – kdy pomůže a kdy se jí vyhnout

    Půjčku na vánoční dárky si loni sjednalo 3 % Čechů, nejčastěji na částku do 10 000 Kč. Bohužel 20 % lidí, kteří si v minulosti na Vánoce půjčili, splácí s problémy a musí žádat o odklad splátek. Existuje tak poměrně vysoké riziko, že vás vánoční půjčka dostane do finančních potíží. Proto si ji dobře promyslete.

  • Trápení placení na internetu
    06. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    SOS! Poslal jsem peníze na špatný účet. Jak nyní postupovat?

    Stačí špatně kliknout a peníze mizí na úplně jiný účet. Taky se vám to už stalo? Zachovejte klid. Čísla účtů se tvoří podle daného algoritmu, a je docela náhoda se do něj strefit. Kdybyste zadali omylem existující číslo, stále máte šanci peníze získat zpět. Pokud totiž příjemce peníze nevrátí, může se dopustit trestného činu.

  • Porovnání kreditní karty a kontokorentu - Žena držící před obličejem kreditní kartu
    02. listopadu 2023|Jana Březinová
    Porovnání kreditní karty a kontokorentu

    Potřebujete zaplatit nečekaný výdaj nebo chcete mít finanční zálohu pro všechny případy? Pak vám poslouží kontokorent i kreditní karta. Jedná se o krátkodobé úvěrové produkty, díky nimž si můžete opakovaně vypůjčit až desítky tisíc korun. To mají společné, ale jinak mezi nimi najdete řadu rozdílů.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?