žena ruce nad modelem baráku

8 tipů, kdy vám přijde vhod pojištění domácnosti a stavby

Ač jste sebeopatrnější, můžou v životě nastat situace, které s vámi zacloumají a způsobí vám škody. Proto existuje pojištění. Pojistit si dnes můžete opravdu cokoliv, co je vám drahé. Vybavení domácnosti, sbírku umění i stavbu samotnou. Vysvětlíme vám, jaký je rozdíl mezi jednotlivými typy pojistek a proč vám v současné nejisté době přijdou vhod.

Pojistit si můžete jak nemovitost, tak domácnost. Pojištění bytu a domácnosti je ale něco docela jiného, i když některé pojišťovny vám nabídnou výhodné balíčky, v nichž jsou zahrnuté oba typy pojistek. Vše už se dnes dá nastavit individuálně, podle vašich potřeb. Ale nepředbíhejme.

Pojištění domácnosti versus nemovitosti

Pojišťovny tedy oddělují pojištění domácnosti (majetku, interiéru bytu) a stavby samotné (například rodinného domu, chaty, chalupy…). „Obrazně řečeno, pokud bychom dům obrátili vzhůru nohama, tak to, co by vypadlo ven, je domácnost. A to, co je spojeno s objektem, jako jsou zdi, okna, dveře, komíny a tak dále, je důmV případě retailu si lidé většinou pojišťují domácnosti a rodinné domy. Může se jednat o trvalé bydliště i rekreační objekty, například chaty nebo chalupy. Součástí většinou bývá i pojištění občanské odpovědnosti příslušníků domácnosti,“ vysvětluje Eva Svobodová z pojišťovny UNIQA. 

Důležitý je samozřejmě také vztah k nemovitosti. „Můžete si sjednat pojištění na situace, kdy nemovitost vlastníte a bydlíte v ní, ale i na případy, kdy ji pronajímáte. Další kategorií jsou pak nemovitosti k rekreačním účelům, tedy chaty nebo chalupy,“ upřesňuje Nela Maťašeje z pojišťovny Direct. 

Na co se vztahuje pojištění domácnosti 

Tento typ pojištění se vztahuje na zařízení domácnosti, které slouží jejím členům. Kryje zpravidla riziko krádeže a riziko přírodní katastrofy (živelná zkáza pojištěných věcí). 

Ve své podstatě se pojištění domácnosti vztahuje na domácí zařízení, jako je nábytek, elektronika, starožitnosti, ale i stavební součásti bytu – například kuchyňská linka nebo vestavěná skříň. Protože se pojištění domácnosti stále inovuje a reflektuje trendy, je možné ho mít třeba i na rozbitý mobilní telefon

Pojištění nemovitosti zahrnuje nejen dům

Předmětem pojistné smlouvy je v tomto případě samotná budova, tedy například rodinný dům. Pojistka kryje hlavně živelné katastrofy, velkou vodu, požár, vichřici… Toto pojištění chrání jak rodinné domy, tak i další nemovitosti, včetně těch rekreačních. 

Pojištění nemovitosti se vztahuje na stavbu a veškeré její pevné součásti, jako jsou:

  • zdi a omítky,

  • podlahy a podlahové krytiny,

  • schody,

  • dveře a okna,

  • střechu a okapy,

  • oplocení nebo chodník.

 

Připojistit lze vedlejší stavby – například garáž, kůlnu, zahradní altán, zahradní domek, dílnu nebo bazén.

Nezapomeňte si pojistit majetek

Doma vás může překvapit extrémní počasí, zloději i neohleduplní sousedé. Srovnejte si nabídky jednotlivých pojišťoven s pomocí naší online kalkulačky a mějte klid na duši. Vybrané pojištění vám sjednáme do pár minut.

Vyberte jednu z možností:

Hlavní důvody pro pojištění majetku

Obě kategorie – pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti – spadají pod hlavičku takzvaného pojištění majetku. Jeho účelem není zabránit vzniku pojistné události (to ani není možné), ale nahradit škodu vzniklou při této události.

Například: požáru, který způsobí například neopatrný soused, nemůžete zabránit, pokud se vám ho hned v počátku nepodaří uhasit. Ale pokud máte pojistku, můžete vzniklou škodu financovat právě z ní.

Proč mít tedy pojistku domácnosti i nemovitosti?

  1. Bude se vám lépe spát. S pojištěním se budete cítit bezpečněji

  2. Ochráníte svůj majetek, a tím i dobrý život své rodiny. Při živelní pohromě nepřijdete o všechno.

  3. V případě zničeného interiéru nebo třeba rozbitého mobilu nebudete muset sahat do úspor, vše hradí správně nastavená pojistka

  4. Pojistka vám zaplatí nezbytné opravy nebo nákup nového vybavení bytu. 

  5. Pojistit si můžete různé nemovitosti (a v pojistných balíčcích to vyjde i výhodněji). 

  6. Pojistka se může vztahovat i na pronajímané nemovitosti – chráníte tak hodnotu majetku před nájemníky.  

  7. Pojistit můžete vše, co k nemovitosti náleží, a to včetně plotu, bazénu, garáže nebo stavebního materiálu uloženého na pozemku. 

  8. Pojištění domácnosti zahrnuje i sportovní vybavení, například lyže nebo cyklistické kolo.

 

Balíček pojištění na míru

Pojišťovny pravidelně inovují své produkty a čím dál častěji vytváří balíčky na míru, které zahrnují pojištění majetku podle klientovy situace. Nakombinovat si tak můžete ideální řešení, které pojistí jak vybavení bytu, tak samotnou nemovitost.

Důležité je vědět, proti čemu chcete majetek pojistit. Co se týká hrozících rizik, tak pojištění nemovitosti se sjednává proti nenadálé živelné události, jako je například povodeň, požár, vichřice, kroupy, sněhová kalamita. Pojistit se lze i vůči lidskému faktoru – například krádeži, vloupání nebo vandalismu.

K základnímu pojištění pak pojišťovny přidávají i některé další věci, například pojištění při rozbití oken, poškození fasády posprejováním anebo škody na elektrospotřebičích vzniklé následkem přepětí v elektrické síti.

Správná hodnota pojištění

Dobré pojištění je takové, které zohledňuje všechna reálná rizika a zároveň je nastavené na správnou hodnotu domácnosti, respektive pojišťované nemovitosti. „Pokud jde o pojištění stavby, tak dům byste měli pojistit na částku, za kterou by ho bylo možné znovu postavit. U bytu pak jde o částku, za kterou by bylo možné co nejvíce stejný byt ve stejné lokalitě v dané chvíli koupit,“ vysvětluje Nela Maťašeje. 

Určit správnou částku nemusí být přitom snadné. Zpravidla to nejde bez posudku odhadce, který majetek nacení. Stejně důležité je i určení hodnoty věcí v domácnosti. Proto byste si měli projít celý byt a udělat si soupis všech věcí, které vlastníte a jež mají hodnotu. Patří sem třeba i kuchyňská linka, vestavěné spotřebiče, vana, podlahy, obložení stěn… 

Všechny pojišťovny v České republice pak upozorňují na to, že je důležité pojištění pravidelně valorizovat. „V současné době vidíme výrazný nárůst cen stavebního materiálu i prací, a to je třeba brát v úvahu, protože nové vybavení by klient pořizoval za tyto ceny,“ konstatuje Marie Petrovová z Allianz pojišťovny. Valorizaci lze přitom udělat kdykoli a není nutné čekat na výročí pojistné smlouvy.

Pojištění majetku, domácnosti i nemovitosti, se vyplatí v jakékoli životní situaci. Různé nabídky a pojistné balíčky si přitom nyní můžete porovnat online z pohodlí domova. 

Sdílet článek

Související články

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Otevírání oken
    05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

    Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

  • LED žárovky
    28. října 2023|Jana Březinová
    Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

    Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Dveře s rukou na klice a klíčem v klíčové dírce
    01. května 2023|Jana Březinová
    Jak prodat byt s hypotékou?

    Splácíte hypotéku na byt a potřebujete nemovitost prodat? Ať už je to z důvodu stěhování nebo kvůli rozvodu, není prodej bytu s hypotékou nic složitého. Podívejte se, jak na prodej bytu s hypotékou.