Bratislavský hrad

8 jedinečných míst, která najdete jen na Slovensku

Za skvělými zážitky nemusíte nutně cestovat stovky kilometrů. Spoustu nádherných míst doslova světového formátu najdete hned u našich východních sousedů. Čeká tu na vás spousta památek s bohatou historií i krásná příroda. Našli jsme pro vás hned několik tipů, kam na Slovensku vyrazit, abyste si tady svou dovolenou nebo výlet užili co nejvíce.

Nejstarší opálové doly na světě

Věděli jste, že se Slovensko může chlubit i touhle zajímavostí? Opálové doly v pohoří Slanských vrchů jsou nejen nejstarší na světě, ale také jediné na našem kontinentu. Podzemní síť chodeb se táhne až do délky 35 kilometrů a opál se zde těžil už v roce 1409. A do objevení nalezišť opálu v Mexiku a Austrálii v 19. století se nejspíš jednalo o jediné místo, kde se tento polodrahokam těžil. Slovenské opály byly oblíbené například u členů rodiny císaře Napoleona. Ten nejznámější jménem „Trójský oheň“ pak nosila přímo císařovna Josefína. Doly byly uzavřeny v roce 1922, ale před devíti lety byla těžba opět obnovena a část chodeb se zpřístupnila turistům.

Starověký kůň pod Spišským hradem

Spišský hrad nejspíš znáte. Aby také ne, jedná se o jeden z největších monumentů Slovenska, který je společně s dalšími okolními památkami zapsaný do seznamu Světového dědictví UNESCO. Krom turistů si ho oblíbili i filmaři, takže není divu, že se tu odehrálo hned několik známých příběhů (točil se tu například i český snímek Radúz a Mahulena).

Víte ale i to, že pod Spišským hradem najdete kamenný geoglyf? Zobrazuje koně z keltské mince kmene Kotínů, která byla nalezena přesně v místech, kde se toto dílo nachází. Geoglyf se podobá známým obrazcům z pouště Nazca a stejně jako ony dosahuje úctyhodných rozměrů, díky nimž je vidět už zdaleka.

Unikátní obydlí, které obdivovali i Apači

Řeč je o komplexu skalních domů, které se nachází v obci Brhlovce. Domy postupně vznikaly od 16. do 20. století. Dva z nich jsou dodnes ještě obývané, jiné zase slouží jako hospodářské prostory nebo sklepy. Apači z Mexika, kteří toto místo navštívili, prohlásili, že je to ještě větší unikát než jejich skalní obydlí. Zatímco oni ve svých kamenných domech zůstávají jen v létě, ty místní jsou obyvatelné po celý rok. Je tedy zcela jisté, že toto místo patří mezi jedinečné slovenské památky, které zkrátka musíte vidět. V jednom skalním domě je pak i expozice lidového bydlení s kamenickými nástroji, lidovým nábytkem i vybavením tehdejší domácnosti.

Troubící kámen i filmový Groot

Pokud se svou dovolenou na Slovensku chystáte trávit s dětmi, víte, jak je někdy těžké najít jim správné „motivační“ cíle, za nimiž se budou chtít vydat přírodou. Troufáme si tvrdit, že tyto dvě zajímavosti si jejich pozornost určitě získají.

Troubící kámen se nachází v lesích kousek od vesnice Sucháň a jde asi o nejzajímavější slovenský „hudební nástroj“. Při správném fouknutí do jednoho ze dvou otvorů v horní části kamene se z něj totiž ozve silné, pronikavé zatroubení, které je slyšet široko daleko. Ne každému se to ale povede. Ke kameni se také pojí dvě pověsti. Podle jedné ho prý v dávných dobách používali Turci, kteří se jeho zvukem svolávali z nájezdů na okolní vesnice. Druhá zase tvrdí, že naopak sloužil místním pro varování před útokem pohanů. Dnes už se pravdu nedozvíme, každopádně jako cíl menšího výšlapu je ideální. Dostanete se k němu po naučné stezce z obce Sucháň a trasu bez problému zvládnou i ti nejmenší. Velkou sochu Groota, kterého znají všichni milovníci Strážců galaxie, zase najdete kousek od obce Dúbrava a i v tomhle případě se jedná o moc příjemnou procházku.


Túra v lese

Celá Evropa na jednom náměstí

Z míst, která můžete na Slovensku navštívit, patří Evropské náměstí (Nádvorie Európy) jednoznačně k těm nejzajímavějším. Nachází se v Komárnu a je evropským architektonickým unikátem. Proč? Budovy, které tento komplex tvoří, reprezentují architekturu a stavební slohy typické pro 45 evropských zemí a oblastí. Obdivovat tu můžete ukázky z Grónska, Finska, Islandu, Ukrajiny nebo Itálie. A to není všechno. K vidění tu jsou i sochy významných historických osobností, jako je například Marie Terezie.

Slovenské Rio de Janeiro

Jedním ze symbolů brazilského Ria je obrovská socha Ježíše stojící nad městem. Podobnou najdete i na kopci Grapa u obce Klin. Má ovšem jen „pouhých“ 10 metrů a váží 2,5 tuny. U sochy je k dispozici také posezení s altánkem a užijete si nádherný výhled na Roháče i Oravskou přehradu.

Srdce Evropy je na Slovensku

Přemýšleli jste někdy nad tím, kde se nachází přesný střed Evropy? Už nemusíte. Je na místě u gotického kostela sv. Jana Křtitele kousek od Kremnice. Tento důležitý geografický bod označuje památník v podobě velkého kamene. A aby toho nebylo na jedno místo málo, při vzniku Slovenské republiky tu byl položen i základní kámen slovenské státnosti.

Poslední kousek evropské divočiny

Vzhledem k hustému osídlení našeho kontinentu je velmi tžké najít v Evropě člověkem netknuté místo. Na Slovensku to prý možné je, a to v Národním parku Poloniny kousek od hranic s Polskem a Ukrajinou. V místních Vlčích horách se nachází divoká a nedotknutá lesní krajina se stromy staršími více než tisíc let i ohroženými druhy zvířat, jako jsou rys, vlk, medvěd, bobr, divoký kůň nebo zubr.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Zahraniční studenti v univerzitní aule
    09. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Cestovní pojištění pro studenty: Potřebujete ho i na Erasmus?

    Čeká vás Erasmus nebo jiný studijní pobyt v zahraničí? Bez cestovního pojištění byste vyrážet neměli. Roční pojištění na míru studentům nabízí UNIQA. Vyjde vás na 2 650 Kč. Pokud se ale v průběhu semestru plánujete zastavit v ČR, mohly by vás zaujmout levnější nabídky konkurence.