Topíte doma plynem? Pak víte, že se náklady za vytápění mohou vyšplhat do závratných výšin. Abyste spotřebu energie v domácnosti snížili, nemusíte hned kupovat nový kotel. Někdy stačí dodržovat pár jednoduchých a prověřených tipů, které vám s úsporami pomohou.
Tip č. 1: Snižte teplotu, na kterou plynem vytápíte
Chcete, aby byla vaše spotřeba plynu ve vaší domácnosti nižší? Nejjednodušším způsobem, jak to udělat, je topit méně. Nemusíte přitom mrznout. I snížení teploty o 1°C může vést ke znatelným úsporám.
Každý stupeň teploty nad 20 °C znamená zvýšení spotřeby o 5 až 6 %. Zdravému člověku by přitom měla dostačovat teplota právě kolem 20 °C. V obytných místnostech, například v obývacím pokoji, to může být kolem 21 °C, ale v ložnici je lepší teplotu snížit na 18 °C, což je pro spánek vhodnější.
Když snížíte teplotu z 24 °C na 21 °C, ušetříte na vytápění až 20 %. V přepočtu na aktuální ceny energií je to několik tisíc korun ročně.
Pomocníkem při šetření energií vám mohou být chytré termostaty nebo termohlavice, které hlídají teplotu v místnosti za vás. Nastavíte si na nich konkrétní teplotu v konkrétním čase – díky tomu si zajistíte jak tepelný komfort, tak i úspory v domácnosti.
Váháte, zda byste měli topení v době své nepřítomnosti doma vypínat, nebo ne? Záleží na tom, jakým způsobem váš dům akumuluje teplo. V cihlových či panelových domech se vyplatí nastavit termostat tak, aby v době vaší nepřítomnosti udržoval teplotu alespoň na 16 °C. Pokud dům necháte vychladnout více, vyhřívání na 20 °C bude trvat dlouho. A ve výsledku neušetříte nic.
Naopak dřevostavby akumulují teplo méně, proto je efektivní v době vaší nepřítomnosti plynové topení vypnout, případně udržovat teplotu přijatelnou pro mazlíčky a květiny. Takový prostor se zahřeje rychleji. Avšak ani v těch největších mrazech by neměla teplota v domě klesnout pod 10 °C.
Tip č. 2: Dejte teplu volný průchod
Aby bylo topení u vás doma efektivní, nestavte před radiátory nábytek nebo těžké závěsy. Teplo se přes překážky dostává do prostoru obtížně, což opět vede k vyšší spotřebě – budete mít tendenci zvyšovat teplotu na termostatu. Nábytek proto stavte tak, aby nebránil radiátorům ve vytápění. Tímto způsobem můžete snížit náklady na spotřebu zemního plynu zhruba o 10 %.
Závěsů se nutně vzdávat nemusíte. Pokud sahají nad radiátory, po setmění je zatáhněte. Teplo z prostoru nebude unikat skrz sklo. To vám přinese úsporu kolem 4 %. Použít můžete také izolační folie na sklo. Jde však o řešení, do kterého je nutné investovat.
Kapitolou je i samotné větrání. Pokud nechcete zvyšovat spotřebu zemního plynu, větrejte krátce a intenzivně. V místnosti se vymění vzduch, ale stěny nepromrznou. Takové větrání by mělo trvat 3 až 5 minut.
Tip č. 3: Nezapomínejte na revize plynového kotle a kontrolu sporáku
Kontrola a revize plynového kotle by pro vás měly být před každou topnou sezonou pravidlem. Karel Srdečný ze společnosti EkoWATT radí:
Plynový kotel je také vhodné nechat alespoň jednou za dva roky vyčistit a seřídit. Zásadní věcí je správné nastavení regulace. Pokud se například nastaví teplota na výstupu z kotle na 60 °C a více, kondenzační efekt se u kondenzačního kotle moc neprojeví a úspora nákladů se nedostaví. Rovněž je třeba dát pozor na to, aby kotel nespínal příliš často, tedy několikrát za hodinu. Tím se jednak zkracuje životnost, jednak zvyšuje spotřeba plynu.
Plynař nebo topenář by měl zkontrolovat, zda termostat funguje správně. Jestli fungují všechny radiátory a zda se teplá voda dostane všude, kam má. Samozřejmostí by mělo být také odvzdušnění radiátorů s jejich celkovou kontrolou. Zkontrolujte těsnost, a to zejména u šroubových spojení.
Pokud na plynu i vaříte, měli byste alespoň jednou ročně zkontrolovat také stav sporáku. Pokud je sporák zastaralý a nefunguje tak, jak by měl, může zvyšovat spotřebu energie. Pravidelně kontrolujte a čistěte jednotlivé hořáky.
Při vaření vždy používejte hrnce s průměrem dna odpovídajícím zvolenému hořáku. Nezapomínejte používat pokličky.
Tip č. 4: Investujte do nového kotle na zemní plyn
Máte doma zastaralý kotel na zemní plyn? Pak vás výše uvedená opatření nespasí. Všechny úspory se totiž odvíjí od efektivního spotřebiče. V našem případě u plynového kotle. Málo účinný kotel může zvýšit domácnosti spotřebu plynu o třetinu.
Provoz může zdražovat například věčný plamínek, a to až o 2 000 korun ročně. Úspornější je elektronické zapalování, jímž jsou vybaveny moderní kotle na zemní plyn. V současnosti pořídíte zejména kondenzační plynové kotle, které sníží spotřebu energie ve vaší domácnosti klidně i o 20 %.
Kolik běžná domácnost pořízením nového kondenzačního kotle ušetří, záleží na mnoha proměnných, třeba na velikosti vytápěné plochy nebo úrovni zateplení. „Jestliže je roční spotřeba na vytápění rodinného domku okolo 25 000 kWh a kondenzační kotel nahradí starší plynový kotel, lze čekat snížení nákladů na vytápění o 10 až 15 %,“ uvádí Karel Srdečný.
Tip č. 5: Zaměřte se na drobnosti
Pokud se šetřením s energiemi teprve začínáte, nemusíte začínat od nejsložitějších a finančně nejnáročnějších řešení. Stačí dělat několik maličkostí, které však mají dohromady nezanedbatelný vliv. Některé z níže uvedených rad jsme vám již řekli, opakování je však matka moudrosti.
Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů
Pokud šetříte, jak můžete, ale přesto máte pocit, že za plyn platíte hodně, můžete vyzkoušet online srovnávač s kalkulačkou cen. Ten vám ukáže srovnání nabídek jednotlivých dodavatelů.
Každý dodavatel plynu má ceny odlišné, a proto je možné, že narazíte na mnohem výhodnější nabídku. Díky online srovnávačům je srovnání dodavatelů (nejen) plynu rychlé a efektivní.