Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie
Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?
Co je chytrá domácnost
Chytrá domácnost (smart home) zajišťuje za pomoci informačních technologií ovládání a propojení různých prvků domácnosti – například vytápění, osvětlení, zabezpečení nebo domácích spotřebičů. Koncept chytré domácnosti je velmi široký. Řadí se do něj jednoduchá řešení jako ovládání světel telefonem i sofistikované systémy s automatizovanými procesy.
Jak funguje chytrá domácnost
Základem smart home je rychlé a stabilní připojení k internetu. Další vybavení závisí na tom, jakým způsobem chytrou domácnost budujete. Pokud vytváříte komplexní chytrou domácnost, neobejdete se bez centrální jednotky, která zajistí propojení všech prvků. Jestli se s chytrou domácností chcete nejprve seznámit, vystačí vám spolupráce několika zařízení s mobilním telefonem.
Chytrá domácnost se pochopitelně neobejde bez chytrých zařízení. Ta spolu komunikují v některém z používaných protokolů (Z-Wave, ZigBee, Wi-Fi, Bluetooth apod.). Aby jednotlivé prvky mohly spolupracovat, musí komunikovat stejným protokolem. Zařízení jich ale často zvládají více, což vytvoření chytré domácnosti ulehčuje. Pokud to se smart home myslíte opravdu vážně, zvažte zavedení tzv. inteligentní elektroinstalace. Na rozdíl od chytré domácnosti nespoléhá na bezdrátové řešení, ale na kabeláž, která je stabilnější a bezpečnější. Inteligentní elektroinstalace se projektuje především u nových domů, jinde by znamenala značné stavební úpravy.
Jak vám může chytrá domácnost ulehčit život?
Chytré vytápění: Ráno vstanete do vyhřáté místnosti, která se začala vytápět půl hodiny před zazvoněním budíku. Topení se zapnulo i v koupelně, kam vedou vaše první kroky. Naopak v obývacím pokoji a kuchyni, kam před odjezdem do práce nevkročíte, zůstaly radiátory vypnuté. Poté, co odjedete, se v domě netopí nebo jen temperuje. Těsně před večerním příjezdem si vyhřejete obývací pokoj, kde trávíte večer.
Chytré osvětlení: Po zazvonění budíku se světla v ložnici pomalu rozsvítí a svým charakterem simulují východ slunce. Jak procházíte domem, automaticky se rozsvěcují a zhasínají podle vašeho pohybu. Večer se osvětlení automaticky ztlumí a vytváří příjemnou atmosféru pro relaxaci. Když jdete spát, všechna světla v domě zhasnou – až na tlumené noční osvětlení na chodbě.
Chytrá kuchyně: Ráno se v kuchyni sám zapne kávovar a připraví vaši oblíbenou kávu přesně ve chvíli, kdy vstáváte. Když otevřete ledničku, zobrazí se vám na displeji seznam potravin, které dochází. Zobrazit si můžete i návrhy receptů z dostupných ingrediencí. Během vaření vám hlasový asistent předčítá recept a časovač na troubě se automaticky nastaví podle zvoleného pokrmu.
Chytrá péče o domácí mazlíčky: Automatický dávkovač krmiva nakrmí vašeho mazlíčka v nastavených časech. Kamera s obousměrným zvukem vám umožní komunikovat s mazlíčkem a sledovat ho, i když nejste doma. Díky chytrým dvířkům se mazlíček může pohybovat uvnitř i venku podle aktuální nálady.
Potřebujete pro vybudování inteligentní domácnosti rychlejší internet?
Srovnejte si nabídky poskytovatelů v naší online kalkulačce. Stačí vyplnit základní údaje o využívání internetu a během několika minut uvidíte, u kterého z poskytovatelů na vás čeká nejvýhodnější nabídka.
Výhody chytré domácnosti
Technologie chytré domácnosti mění moderní bydlení. Svým uživatelům přináší několik zásadních výhod.
Úspora energií: Jedna z hlavních motivací pro pořízení chytré domácnosti. Optimalizací vytápění, ohřevu vody, osvětlení či provozu domácích spotřebičů můžete ušetřit významnou část rodinného rozpočtu.
Komfort a pohodlí: Chytrá domácnost usnadňuje každodenní úkoly. Obsluhu chytrých zařízení zvládnete pomocí hlasového asistenta či v mobilní aplikaci klidně z druhého konce světa. Procesy navíc můžete automatizovat. Po zazvonění budíku se vám mohou automaticky vytáhnout rolety nebo spustit oblíbená muzika.
Bezpečnost: K bezpečnosti může přispět celá řada prvků chytré domácnosti. Kamery či senzory vám umožní sledovat dům v reálném čase prostřednictvím mobilní aplikace. Při detekci podezřelého pohybu obdržíte okamžitě notifikaci. Díky možnosti ovládání na dálku ale podpoří bezpečnost i další zařízení. Můžete totiž snadno vytvářet dojem, že je někdo doma například ovládáním světel, televize nebo žaluzií.
Ochrana majetku? Nezapomínejte na pojištění
Ani nejlepší chytrá domácnost nemůže zabránit všem černým scénářům. S pojištěním majetku máte alespoň jistotu, že případné škody nebudete platit z vlastní kapsy. Která pojišťovna vám majetek pojistí nejvýhodněji?
Úspora energií v domácnosti: Kolik vám smart home ušetří?
Uvažujete o budování chytré domácnosti? Pak vás jistě zajímá, kolik vám moderní vychytávky mohou ušetřit. V tabulce jsme shrnuli možné úspory v hlavních oblastech.
Oblast úspor | Prvky chytré domácnosti | Důvod úspor | Výše úspor |
---|---|---|---|
Vytápění | Chytrý termostat, chytré termostatické hlavice | Vyšší efektivita vytápění (mj. přizpůsobení vytápění podle denní doby a přítomnosti osob v domácnosti či jednotlivých místnostech) | Až 30 % úspor u nákladů na vytápění |
Vytápění, klimatizace | Chytré žaluzie a rolety | Regulace podle venkovní teploty a slunečního svitu | Cca 10–30 % nákladů na vytápění, 20–30 % nákladů na provoz klimatizace |
Ohřev vody | Chytré bojlery | Optimalizace provozu bojleru (bojler si dokáže „zapamatovat“, kdy běžně dochází ke spotřebě teplé vody a přizpůsobit tomu svoji aktivitu) | Cca 10–20 % nákladů spojených s ohřevem vody |
Osvětlení | Chytré LED žárovky, senzory pohybu | Vysoká energetická účinnost, automatické vypínání, stmívání podle potřeby či denní doby, ovládání na dálku | 80–90 % nákladů na osvětlení oproti běžným žárovkám (10–20 % nákladů oproti základním LED žárovkám) |
Provoz spotřebičů | Chytré zásuvky, ovládání spotřebičů na dálku | Odpojení spotřebičů konzumujících energii i po vypnutí, automatizace, spuštění na dálku v době nízkého tarifu | Cca 10–20 % nákladů na provoz spotřebičů |
Nejvýznamnější položku na faktuře za energie představuje v ČR vytápění, které tvoří cca 60–70 % celkových nákladů. Významnou položkou je také ohřev vody (zpravidla 15–20 % nákladů za energie). Pokud o chytré domácnosti uvažujete kvůli úsporám, soustřeďte se primárně na tyto dvě oblasti. Optimalizaci vytápění vám přinesou například:
chytré termostaty,
chytré termostatické hlavice,
systémy pro detekci otevřených oken,
chytré žaluzie a rolety,
senzory přítomnosti,
chytré ventilační systémy s rekuperací.
S úsporami u ohřevu vody vám pomohou chytré sprchové hlavice, chytrý bojler či senzory úniku vody. Dálkové ovládání spotřebičů nebo osvětlení je sice velmi lákavé a efektní, úspora energií v domácnosti ale v těchto případech není tak zásadní. Nezapomínejte, že provoz domácích spotřebičů a osvětlení většinou tvoří jen 10–15 % nákladů za energie. Tato oblast vám přinese spíše komfort a pohodlí. Poslouží také jako vhodné seznámení s konceptem chytré domácnosti.
Modelový příklad
Pan Novotný se rozhodl pořídit několik prvků chytré domácnosti. Jeho hlavní motivací byla úspora za energie, proto investoval do chytrého termostatu a termostatických hlavic. Koupil také chytrý bojler.
Pořizovací náklady
Chytrý termostat: 1 500 Kč
Chytré termostatické hlavice (4 ks): 4 000 Kč
Chytrý bojler: 10 000 Kč
Celkem: 15 500 Kč
U vytápění se panu Novotnému podařilo ušetřit 25 % nákladů ročně. V případě ohřevu vody činila úspora energie 15 %.
Úspory
Původní roční náklady za vytápění: 30 000 Kč
Roční náklady za vytápění v chytré domácnosti: 22 500 Kč
Roční úspora za vytápění: 7 500 Kč
Původní roční náklady za ohřev vody: 15 000 Kč
Roční náklady za ohřev vody v chytré domácnosti: 12 750 Kč
Roční úspora za ohřev vody: 2 250 Kč
Celková roční úspora energií v domácnosti: 9 750 Kč
Počáteční náklady se panu Novotnému vrátí za méně než dva roky. Poté mu pořízené prvky chytré domácnosti ušetří téměř 10 000 Kč ročně.
Nevýhody chytré domácnosti
I ta nejlepší chytrá domácnost přináší několik nevýhod. Při dostatečné přípravě a obezřetnosti se ale dají do značné míry eliminovat. Stále je však lepší mít na paměti následující rizika.
Závislost na internetu: Zařízení vyžadují stabilní připojení. Případný výpadek může narušit funkčnost celé domácnosti.
Bezpečnost a ochrana dat: Chytrá zařízení sbírají a ukládají velké množství osobních údajů, což může představovat riziko v případě hackerského útoku nebo úniku dat.
(Ne)kompatibilita: Ne všechna chytrá zařízení dokážou spolupracovat, což může vést ke komplikacím a omezeným možnostem při výběru produktů.
Počáteční náklady: I když se vám investice do chytré domácnosti časem vrátí, počáteční náklady mohou být pro rodinný rozpočet citelné – zejména v případě komplexních systémů.
Jak vybrat správné technologie pro chytrou domácnost
Je lepší chytrá domácnost Apple či chytrá domácnost Google? Nebo vás snad zaujala chytrá domácnost Xiaomi? Srovnání dostupných systémů není jednoduché a závěry jsou často ovlivněné osobními zkušenostmi či sympatiemi.
Pokud máte domácnost plnou iPhonů, iPadů a Maců, bude vám pravděpodobně vyhovovat ekosystém Apple s hlasovým asistentem Siri. Stejně jako u dalších produktů Apple můžete počítat s vysokou bezpečností, stabilitou, ale také cenou. Navíc zdaleka ne všechna zařízení budou s chytrou domácností Apple komunikovat. Kompatibilitu s větším počtem zařízení od různých výrobců poskytuje spíše chytrá domácnost Google nebo systém od Amazonu. Chytrá domácnost Xiaomi tradičně láká zejména nízkou cenou.
Z pohledu energetických úspor však zásadní rozdíly mezi jednotlivými variantami nehledejte. Ušetřit za energie můžete se všemi systémy chytré domácnosti. Při výběru se proto soustřeďte hlavně na vzájemnou kompatibilitu zařízení a specifické potřeby domácnosti. Pozornost věnujte oblastem, které vám mohou zajistit vysoké úspory – tedy především vytápění a ohřevu vody. Ostatní sféry chytré domácnosti vám přinesou uživatelský komfort, ale rodinnému rozpočtu tolik neuleví.