Žena strouhá sýr na těstoviny

5 + 1 tipů, jak ušetřit energie při vaření

13. 4. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

K největším žroutům energie v kuchyni patří lednice, která je v provozu nonstop. I vaření ale spolkne dost energie. Tím spíš, jestli se mu věnujete denně. Přitom existují jednoduché způsoby, jak ušetřit při vaření.

1. Vařte v kvalitním nádobí a na správné plotýnce

S úsporou energie při vaření pomůže správné nádobí. Pokud používáte starší hrnce a pánve, zkontrolujte, jestli mají hladké a rovné dno, nesmí být vyboulené. Průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky, jinak spotřeba energie při vaření zbytečně stoupá.

Nejlepší vodivé vlastnosti nabízí měděné hrnce, které se hodí i na indukci. Na pečení používejte skleněné nebo keramické nádoby, udržují teplotu lépe než plech.

Vaříte na plynu?

Zvolte velikost hořáku tak, aby plameny neolizovaly boky hrnce. Pozornost věnujte i barvě plamenu – měl by být modrý. Žlutý plamen signalizuje neefektivní spalování plynu.

2. Vyzkoušejte nové kuchyňské pomocníky

Ve spoustě případů můžete využít alternativní metody vaření, které oproti běžnému sporáku spotřebují méně energie.

  • Mikrovlnka: Kdykoliv ohříváte menší porci jídla, dejte ji do mikrovlnky. Nezapomeňte na promíchání. Například ohřejete jídlo během 2 minut, promícháte a dáte do mikrovlnky na další minutu. Tak dosáhnete rychlého a rovnoměrného ohřevu.

  • Tlakový hrnec: Díky vysokému tlaku se v papiňáku vaří za vyšší teploty, a tím se výrazně zkrátí doba přípravy pokrmu. Hodí se hlavně na maso, fazole a další suroviny, které vyžadují dlouhé vaření.

  • Remoska: Český vynález rozhodně patří i do moderních kuchyní. Za 1 hodinu pečení spotřebuje stejné množství energie jako klasická trouba za 10 minut. Oblíbíte si ji na pečení masa, lasagní i moučníků.

  • Pomalý hrnec: Vsaďte na něj v případě, že se pravidelně pouštíte do přípravy jídel, která je potřeba táhnout dlouhé hodiny – např. vývar nebo ragú. Při vaření v pomalém hrnci je spotřeba energie velmi nízká, jelikož jeho příkon je jen kolem 200 W.

  • Multifunkční hrnec: Na trhu najdete spoustu praktických pomocníků – od parních po multifunkční hrnce. Využívají teplo na maximum a zároveň připraví i několik pokrmů zároveň bez přenosu pachů.

Věděli jste?

Podle Českého statistického úřadu připadá na vaření 6 % spotřeby energií v domácnostech. Dvě třetiny energie padne na vytápění, 16 % na přípravu teplé vody.

3. Zkraťte čas vaření

Čím kratší čas máte zapnutý sporák, tím více energie ušetříte. To je logické pravidlo, ale jak toho dosáhnout?

  • Vždy vařte s pokličkou. Ta zadrží horkou páru uvnitř, a tak urychlí vaření. Ohřev vody se zkrátí až o polovinu.

  • Krájejte suroviny na menší kousky. Třeba brambory na kaši tak uvaříte během pár minut.

  • Brambory nebo vejce nemusí ve vodě plavat. Stačí, když budou z většiny ponořené, o zbytek se postará horká pára.

  • Rozmrazte suroviny předem v lednici. Tak ušetříte energii pro vaření či jejich rozmrazení v mikrovlnce.

  • Uvařte při jednom více porcí jídla. Druhý den ho jednoduše ohřejete v mikrovlnce. Snížíte spotřebu elektřiny nebo plynu na vaření, a ještě uspoříte čas.

  • Využívejte zbytkového tepla. Vypněte přívod tepla a nechte pokrm dojít pod pokličkou nebo v zavřené troubě.

  • Rozšiřte si kulinářské obzory. Klasická česká kuchyně je náročná na dobu vaření, a tím pádem i na spotřebu energií. Vyzkoušejte rychlejší minutky nebo saláty.

4. Ohřívejte jen tolik vody, kolik potřebujete

Na ohřev vody se nejlépe hodí rychlovarná konvice, protože má nízké tepelné ztráty. Pokud nevaříte na indukci, můžete ji použít i na předehřátí vody na vaření – třeba na špagety.

Při přípravě horkých nápojů ohřívejte v konvici jen tolik vody, kolik potřebujete. Odměříte to snadno. Vaříte vodu na dva hrnky čaje? Nalijte do nich studenou vodu a přelijte do konvice. Ale co když chcete jen jeden šálek, ale konvice ohřívá minimálně půl litru vody? Uvařte si čaj do zásoby a uchovejte ho v termosce.

Energie potřebná na ohřev 1 litr vody

Způsob ohřevuDoba ohřevu (min)Spotřeba (kW)

rychlovarná konvice

3:08

0,110

indukční deska

3:30

0,105

sklokeramická deska

8:30

0,157

litinová plotýnka

9:00

0,178

Zdroj: Energetický poradce PRE

5. Udržujte sporák čistý

Málokoho napadne, že na spotřebu energie při vaření má vliv i to, jestli sporák a troubu udržujete v čistotě. Pokud se na sporáku hromadí mastnota a nečistoty, může se snižovat účinnost přenosu tepla, a tím se zvyšovat spotřeba energie. V troubě byste pak měli kontrolovat také čistotu ventilátoru, aby mohl horký vzduch volně proudit.

Extra tip – vyberte si správný spotřebič

Je lepší plyn nebo elektřina na vaření? Do velké míry záleží na vašich preferencích, ale z pohledu úspory energie se vyplatí vařit buď na plynu nebo na indukční desce. Na druhou stranu vezměte v úvahu i pořizovací náklady. Plynový sporák pořídíte od 5 000 Kč, zatímco za indukční zaplatíte minimálně 13 000 Kč. Jestli vaříte jen příležitostně, nemusí se vám investice do indukce vyplatit.

Neomezujte se a ušetřete se změnou dodavatele

Změny v domácnosti vám uspoří pár stokorun ročně, ale nemůžete snižovat svoji spotřebu do nekonečna. Na celkovém účtu se podílí i to, kolik platíte za každou kilowatthodinu. Proto se vyplatí porovnat si ceny elektřiny a plynu. Možná zjistíte, že máte zbytečně drahého dodavatele.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Klimatizace
    29. července 2024|Petr Woff
    Jak vybrat klimatizaci do bytu, aby vás osvěžila a neohrozila

    K českému létu stále častěji patří tropické dny, které bývají úmorné zejména v panelácích. Češi proto nakupují klimatizace, aby během teplotních špiček ochladili vzduch ve svých domácnostech a ulevili svému srdíčku. Někteří volí jednoduché přenosné modely, jiní investují do sofistikovaných nástěnných technologií. Poradíme vám, jaké klimatizace se hodí do bytu a které alternativy naopak vhodné nejsou.fallback mark

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.

  • Technik kontroluje kotel
    10. června 2024|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2024: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Vláda navýšila rozpočet pro oblíbený dotační program, který slouží na zateplení bytových a rodinných domů, instalaci energetických zdrojů a jiné chytré investice. Nová zelená úsporám v roce 2024 nabízí českým domácnostem o 10 miliard Kč více, než bylo původně plánováno. Stoupla podpora pro komplexní renovace, například pro zateplení a souběžnou instalaci fotovoltaické elektrárny. Aktuální jsou také kotlíkové dotace, protože od září budou zakázány staré nevyhovující kotle.fallback mark

  • Instalace slunečních panelů
    19. května 2024|Petr Woff
    Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

    Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

  • Fotovoltaika
    22. března 2024|Petr Woff
    Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

    Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.