Termostat

4 tipy, jak správně nastavit termostat

13. 10. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Pokojový termostat pomáhá regulovat a udržovat stálou teplotu v místnosti. V případě vhodného nastavení vám navíc pomůže ušetřit na nákladech za energie. Jak správně nastavit termostat? Podívejte se na pár tipů.

1. Zjistěte optimální teploty v interiéru

Termostaty jsou elektronické přístroje napojené na kotel či jiný zdroj vytápění. V domácnosti udržují takovou teplotu, kterou na nich nastavíte. Když teplota v místnosti klesne pod stanovenou teplotu, termostat zapne vytápění. V opačném případě, tedy při překročení této teploty, jej zase vypne. Odměnou vám je příjemné, stálé teplo, komfortní prostředí a často také nižší náklady – v případě, že jste objekt přetápěli.

Pro správné nastavení pokojového termostatu je důležité znát optimální teploty v interiéru. Tyto hodnoty se výrazně liší podle jednotlivých místností.

Kolik je optimální teplota v místnosti?

Obývací pokoj

20 - 21 °C

Kuchyně

18 °C

Ložnice

16 - 18 °C

Koupelna

24 °C

Chodba, schodiště

10 - 15 °C


Zatímco v obývacím pokoji, kde trávíte většinu času, byste měli mít teplotu okolo 20–21 °C, v ostatních místnostech je to méně. V ložnici se pro kvalitnější spánek doporučuje teplota mezi 16–18 °C. V kuchyni, kde se hýbete a zvyšujete teplotu vařením, postačí zhruba 18 °C. Na chodbách nebo schodištích, tedy v místech, kde se dlouho nezdržujete, plně postačí teplota mezi 10–15 °C. Jedinou místností, ve které by mělo být tepleji než v obývacím pokoji, je koupelna. V té byste měli optimálně vytápět na 24 °C.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

2. Nebojte se vyšší investice do termostatu. Vyplatí se

V rámci doporučených teplot v jednotlivých místnostech můžete vidět velké rozdíly. Ideálním řešením jsou tedy termostaty, které vám umožní ovládat teplotu v každé místnosti zvlášť. Běžné termostaty tuto funkci neumožňují a teplotu regulují v rámci celého objektu na základě čidla umístěného v jednom konkrétním bodě. To vám může způsobit přetápění některých místností a vyšší účty za elektřinu.

Samozřejmě můžete teploty v jednotlivých místnostech regulovat přímo na radiátorech, nicméně to je možné, až když jste fyzicky doma. Naproti tomu na termostatu si požadovanou teplotu nastavíte předem nebo jej dokonce ovládáte na dálku prostřednictvím mobilní aplikace.

3. Klíčové je nastavení časových intervalů

Největší úsporu díky pokojovému termostatu zajistíte správným nastavením časových intervalů. Zamyslete se:

  • v kolik hodin vstáváte,

  • v kolik chodíte spát,

  • je během dne vůbec někdo v domácnosti,

  • vrací se všichni z práce/školy až pozdě odpoledne?


Odpovědi na tyto otázky vám pomohou navrhnout časové intervaly tak, aby termostat nespínal zbytečně.

Kočka na radiátoru

Jak správně nastavit termostat v pracovní den?

V osm ráno už doma nikdo není a první obyvatel domácnosti se vrátí až ve čtyři odpoledne? Pak můžete mít pokojový termostat celou dobu nastavený na 18 stupňů a až od půl čtvrté jej nastavit na 21 stupňů. První člověk přijde do vytopeného domova a zároveň ušetříte za energii, kterou byste protopili v prázdném domu či bytu.

Z uvedeného příkladu je jasné, že časy, které na termostatu nastavíte, se týkají zapnutí a vypnutí vytápění. Neznamená to, že v navolený čas bude v místnosti požadovaná teplota, jak je to někdy mylně chápáno. Interval tedy nastavte na dobu předcházející vašemu příchodu. Naopak večer můžete topení ukončit i několik desítek minut předtím, než půjdete spát a využívat naakumulovaného tepla.

Jak nastavit termostat o víkendu?

Časové intervaly přizpůsobte také podle dnů v týdnu. Víkendový režim domácností bývá odlišný oproti pracovním dnům. Na pokojovém termostatu si nastavíte na sobotu a neděli pozdější sepnutí topení, protože déle vstáváte. Interval bude pokračovat i přes dopolední hodiny tak, abyste se v teple nasnídali se svojí rodinou.

Topení nikdy zcela nevypínejte

I když nejste celý den doma a dorazíte až večer, v chladném počasí topení nikdy zcela nevypínejte. Nechte pokoje raději temperovat a teplotu v obytných místnostech snižte na termostatu na cca 16 °C. Díky tomu stěny zcela nevychladnou a není potřeba tolik energie pro opětovné vytopení místností na požadovanou teplotu. Možná překvapivě tak protopíte méně, než když budete topení neustále vypínat a zapínat. Velké teplotní šoky neprospívají ani stavbě – hrozí tvorba vlhkosti a plísní.

4. Dbejte na správné umístění čidel

Při instalaci pokojového termostatu rozhodně nepodceňujte umístění tepelných čidel. Ta mohou být buď v prostoru nebo instalovaná do podlahy. Možná je také kombinace obojího, tedy termostat s více čidly, který bere informace z různých míst.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.


Čidla rozhodně neumisťujte blízko zdroje tepla. Naměřená teplota by tím mohla být výrazně zkreslená.

Některé moderní termostaty umožňují nastavení na dálku. Ovládat je můžete například pomocí telefonu. Díky speciálním mobilním aplikacím máte přehled o aktuální teplotě v místnosti a podle toho se můžete rozhodovat, zda přitopit nebo naopak topení vypnout. Peníze které díky správně nastaveným termostatům ušetříte, rozhodně nejsou zanedbatelné. Výrobci některých zařízení u svých výrobků uvádí až 20% úsporu.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?