Moderní pasivní dům

Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

24. 9. 2024
|
Délka čtení: 6 min.

Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

Naše planeta se v posledních dekádách otepluje, ale dokud žijete v České republice, potřebujete vytápění. I kdyby průměrná venkovní teplota stoupla o 2 °C, topná sezóna bude v tuzemsku stále delší než teplé letní měsíce. Energie jsou přitom drahé a v dohledné budoucnosti výrazně nezlevní, ba naopak. Evropské energetické burzy v posledních měsících opět zdražily, což dříve nebo později pocítí také spotřebitelé.

Náš tip

Nečekejte, až elektřina a plyn zdraží taky na maloobchodním trhu. Využijte současné slevy, dokud ještě jsou dostupné! Přejděte do naší nezávislé kalkulačky, která vám rychle a nezávazně srovná aktuální nabídky. Jestli chcete, bezplatně vás převedeme na výhodnější tarif, abyste brzy a jednoduše ušetřili na energiích.

Chatrnou konstrukcí odlétají peníze

Pokud šetříte energie, děláte dobře. Nepřetápějte svoji domácnost, zdravému člověku svědčí teplota kolem 20 °C. Okna v topné sezóně otevírejte jenom nakrátko, abyste dostatečně vyvětrali, ale zbytečně neplýtvali teplem. Investujte do kvalitního kotle, tepelného čerpadla nebo akumulačních kamen… Takhle teoreticky ušetříte tisíce Kč ročně. Ale pokud teplo mezitím uniká chabou domovní schránkou, zbytečně utratíte až desetitisíce Kč ročně.

Srovnejme, jaké jsou provozní náklady na dostatečné vytápění ve starším domě a v moderní novostavbě. Předpokládejme, že modelová domácnost zabírá 100 metrů čtverečních. Vytápí zemním plynem, za který platí běžnou tržní cenu. Vytápění v takovém případě stojí přes 45 700 Kč/rok ve staré budově, přes 20 900 Kč/rok ve standardní novostavbě, méně než 14 500 Kč/rok v nízkoenergetické stavbě a méně než 6 800 Kč/rok v nejmodernějším domě.


Spotřebu zemního plynu pro jednotlivé modelové příklady odvozujeme z klasifikace, kterou zveřejnilo Centrum pasivního domu. Přesná cena závisí také na vybraném dodavateli a tarifu.

Jak zjistit únik tepla z domu

Drahé účty za vytápění bývají znamením, že tepelná izolace pravděpodobně není v pořádku. Otázka však zní, kudy drahocenná energie uniká. Nejchoulostivější oblasti naleznete sami, když nastražíte svoje smysly.

10 varovných signálů, které lehce poznáte

  • Cítíte průvan, i když jsou okna a dveře zavřené? Pátrejte po škvíře, kterou k vám proniká chladný vzduch.

  • Přiložte ke všem okenním rámům, dveřním zárubním a dalším potenciálním škvírám tenký papír. Pokud se třese, inkriminovaným místem asi fouká.

  • Nebo ke stejnému pokusu použijte hořící svíčku a pozorujte, zda se její plamen nechvěje.

  • V topné sezóně osahejte svoje zdi, okna, dveře a strop. Místa, která jsou nepříjemně studená, vyžadují lepší izolaci.

  • Vnímáte v různých místnostech odlišnou teplotu, přestože všude vytápíte stejně? Z chladnějších pokojů zřejmě rychleji uniká teplo.

  • Máte vlhké stěny a okna, i když zrovna nevaříte a nekoupete se? Teplý vzduch utíká ven a jakmile narazí na chladný povrch, zkondenzuje (zkapalní).

  • Na vlhkých a prochlazených zdech, ale také na okolním nábytku bují plísně.

  • Až bude venku foukat, vypněte televizor a rádio, ztište se a poslouchejte. Slyšíte meluzínu? Možná máte doma nějakou skrytou větrací šachtu nebo zapomenutý komín, kterým odchází teplo a přichází chladný vzduch.

  • Pociťujete chlad od země, když chodíte bosí? Vaše podlaha evidentně potřebuje izolaci, přinejmenším koberec.

  • Až nasněží, sledujte svoji střechu. Jestli sníh na vašem domě rychle taje, ačkoli ještě mrzne, potřebujete lepší střešní izolaci.


Pro základní detekci stačí lidský zrak, sluch a hmat. Odborníci však používají pokročilejší nástroje a výpočetní metody, aby přesně vyčíslili tepelné ztráty.


Kolik stojí termokamera nebo audit

Někteří experti nabízejí takzvaný blower-door-test. V testovaném domě zavřou všechny otvory, jako okna, vstupní dveře apod. Potom pomocí velkého ventilátoru vytvářejí přetlak nebo podtlak. Mezitím sledují, kudy z domu či do domu proudí vzduch, a tak odhalují škvíry, jimiž v zimě utíká teplo. Blower-door-test obvykle trvá kolem 4 hodin a stojí zhruba 5 000 Kč.

Oblíbenější jsou termokamery, které barevně zobrazují teplotu a teplotní rozdíly. Zateplené domy bývají na displeji znázorněny chladnými barvami – zeleně, modře či fialově. Zatímco oblasti, kterými uniká teplo, vypadají žlutě, oranžově nebo červeně. Nejprodávanější termokamery stojí kolem 6 000 Kč. Existují také miniaturní modely, které lze připojit k mobilním telefonům a jejich aplikacím, například Flir One Pro nebo InfiRay P2 Pro.

Termokamera vytváří působivé barevné mapy, ale nezpracuje vám důkladnou analýzu. Nespočítá, kolik tepla uniká fasádou, střechou a podlahou. Neodhalí nejprůchodnější místa, která se nazývají tepelné mosty a často leží v rozích nebo tam, kde se potkávají různé konstrukční materiály.

Tip

Pokud plánujete rekonstrukci velkého a drahého domu, zvažte, zda nepožádáte energetického specialistu o komplexní audit. Podrobná analýza stojí přes 8 000 Kč, ale na jejím konci dostanete konkrétní fundované návrhy, jak snížit tepelné úniky.


Testy, nástroje a audityBěžná cena

Blower-door-test

5 000 Kč

Termokamera

6 000 Kč

Energetický audit

8 000 až 25 000 Kč

Kudy uniká teplo nejčastěji

Některé domy mají kvalitní strop a střechu, ale tenké stěny. Jiné naopak disponují bytelnou fasádou, avšak teplo ztrácejí vetchou půdou. Každá stavba vyžaduje individuální analýzu, nicméně zajímavé jsou také celostátní statistiky.


„Obecně můžeme říci, jaký průměrný podíl mají jednotlivé konstrukční prvky na celkových tepelných ztrátách,” navazuje Ing. Dušan Martoch v internetové poradně Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Nejprostupnější částí domovní obálky bývá fasáda, ovšem energie uniká taky okenními skly a rámy, nebo hlavním východem z domu.

„Když celkové tepelné ztráty rozdělíme na základě jejich únikových cest, potom připadá zhruba 5 až 15 % na podlahy, 10 až 15 % na stropy a střechy, 30 až 35 % na okna a vnější dveře, a 25 až 40 % na obvodové stěny.”

Ing. Dušan MartochMinisterstvo průmyslu a obchodu České republiky


Zdroj: mpo-efekt.cz

Aktuální cena zateplení domu

Máte-li doma teplovodní otopnou soustavu, před topnou sezónou odvzdušněte radiátory. Dejte pozor, aby nebyly od obytného prostoru odděleny nábytkem, záclonu nebo jinou bariérou. Jednou ročně zavolejte autorizovanému technikovi, aby zkontroloval a případně seřídit váš kotel. Přivolejte rovnou taky kominíka, ať vám protáhne spalinové cesty a eventuálně utěsní (zaslepí) nevyužívaný komín, který by jinak profukoval.

Akutní tepelné úniky provizorně zmírníte sami – například můžete obložit okenní rámy tlustými dekami, na podlahu položit koberec a půdu vystlat suchou slámou. Ale dlouhodobá funkční tepelná izolace vyžaduje pokročilejší materiály a profesionální montéry, kteří mají letité zkušenosti a výborné recenze. Jde o větší investice, takže využijte dotace.

Příklad: V řadové zástavbě stojí jednopatrový rodinný dům, který svojí obytnou plochou zabírá 100 m2. Potřebuje lepší vchodové dveře, 5 nových oken a tepelnou izolaci pro svoji fasádu, půdu i podlahu. Majitelé chtějí taky automatický větrací systém (rekuperaci), který ohřívá čerstvý vzduch odpadním teplem. Celková rekonstrukce může stát dohromady 733 000 Kč. Když odečteme dotace, výsledná cena klesne na 366 500 Kč.


InvesticeTržní ceny

Nové okno

5 000 až 22 000 Kč

Nové vchodové dveře

26 000 až 42 000 Kč

Zateplení podlahy a spodní konstrukce

300 až 4 600 Kč/m2

Zateplení stropu, půdy a střechy

80 až 2 100 Kč/m2

Zateplení fasády

1 400 až 3 600 Kč/m2

Větrání s rekuperací (recyklací) tepla

90 000 až 145 000 Kč

Dotace Nová zelená úsporám 2024

Státní fond životního prostředí (SFŽP) nabízí zajímavé dotační programy, které jsou určené různým sociálním skupinám. Pokud vlastníte rodinný dům a vyděláváte peníze nebo jste na mateřské dovolené, využijte dotaci Oprav dům po babičce. Chudým domácnostem a důchodcům slouží Nová zelená úsporám Light. A všichni mohou čerpat dotace v základním programu Nová zelená úsporám.

Státní fond životního prostředí každopádně přijímá žádosti přes internet, ve svém Agendovém informačním systému (AIS).


Dotační programMaximální dotace na zateplení rodinného domu

Oprav dům po babičce

50 % oprávněných nákladů, až 1 000 000 Kč

Nová zelená úsporám

50 % oprávněných nákladů, až 950 000 Kč

Nová zelená úsporám Light

1 500 Kč/m2 na fasádu, střechu a strop

2 000 Kč/m2 na podlahu a spodní konstrukci

5 500 Kč/m2 na okna a vchodové dveře


Podrobné podmínky popisujeme ve speciálním článku o těchto dotačních programech.


Náš tip

Když investujete do svého domu, zvyšujete jeho tržní hodnotu. Pojistěte svoji nemovitost proti živelným pohromám, vodovodním haváriím, elektrickým zkratům a požárům, zlodějům a vandalům! Přejděte do kalkulačky, která vám rychle a nezávazně srovná nabídky předních českých pojišťoven.

Sdílet článek

Související články

  • papíry počítaní energie
    14. ledna 2025|Petr Woff
    Distribuční poplatky za energie zdražují. Jak snížit celkovou cenu?

    Energie zlevňují, ale elektrické dráty a plynovody podražily. Distribuční poplatky, které jsou součástí celkové ceny za elektřinu a plyn, v roce 2025 stoupnou průměrně o 1 326 Kč. Přesná útrata záleží na vašem regionu, spotřebě a dalších faktorech. Přejděte na výhodnější ceník, abyste na energiích ušetřili, přestože náklady na jejich distribuci stoupají!

  • Podpis smlouvy
    31. prosince 2024|Petr Pohůdka
    Energošmejdi: Jak nenaletět u zprostředkovatele či dodavatele energií

    Energošmejdi opět řádí. Počet stížností se v roce 2024 více než zdvojnásobil. Podvodníci lákají především na nízké ceny energií nebo speciální bonusy. Výsledkem jsou však nevýhodné podmínky a mnohem vyšší náklady než u běžného dodavatele energií.

  • Muž s kalkulačkou počítá vyúčtování za energie
    30. prosince 2024|Petr Woff
    Sleva na energie pro seniory, invalidy a další domácnosti přijde vhod

    Všichni potřebujeme elektřinu a teplo, abychom rozsvítili a zahřáli své domovy, když se venku setmí a ochladí. Ale zatímco bohatí lidé berou energie jako samozřejmost, jejich chudší spoluobčany trápí drahota. Energetické společnosti proto nabízejí speciální slevy pro hendikepované osoby nebo důchodce. Nicméně nejlevnější tarify jsou dostupné pro všechny spotřebitele, nehledě na jejich věk a zdravotní stav.

  • 17. prosince 2024|Jana Březinová
    Jak pojistit svou fotovoltaiku: Podmínky, výluky a požadavky

    Instalovali jste na svůj rodinný dům fotovoltaiku? A mysleli jste přitom i na vhodné pojištění? Investice do fotovoltaické elektrárny není zanedbatelná, a proto je důležité ji chránit proti živlům i zlodějům. Zjistěte, jak správně pojistit fotovoltaiku a na co si dát pozor.

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.