Muž přechází potůček

3 tipy na nezapomenutelnou dovolenou na Slovensku

Moderní cestovatelské možnosti umožňují podívat se do nejrůznějších koutů světa. Cestovatele pohání touha poznat exotické kraje a odlišné kultury i zažít velká dobrodružství. Často přitom zapomínáme, že ta nejhezčí místa máme doslova za rohem. Například takové Slovensko je mnohem více než “pouze” Tatry a termální lázně.

Nízké a vysoké Tatry

Tatry ale samozřejmě zmíníme, protože jsou prostě skvostné a nejeden Čech by takové hory chtěl mít “doma”. Jenom ve Vysokých Tatrách se nachází 25 horských štítů s nadmořskou výškou nad 2 500 metrů. Zde se také nachází majestátní Gerlachovský štít a Lomnický štít, na jehož vrcholu stojí observatoř, kde je možné přespat.

Stojí za to také zmínit, abyste nepodcenili oblečení a obuv do Tater, protože vám dokáží v nepříznivém počasí doslova zachránit život. Doporučujeme vybírat kvalitní značky, např. Český ráj outdoor a to pak i zejména, pokud se chystáte nocovat venku, tak osvědčená značka Husky je dobrou volbou.

Skvělý způsob, jak si užit dovolenou na Slovensku, jsou několikadenní přechody spojené s přenocováním v horských chatách či útulnách. To druhé je určené pro dobrodruhy, kterým stačí střecha nad hlavou a pryčna pod sebou. Větší romantiku jste ještě nezažili. Z horských chatách k nejkrásnějším patří Chata pod Rysami, která se pyšní jednou raritou - nejvýše položeným suchým WC s nádherným výhledem do údolí. Nezapomeňte také ochutnat tradiční slovenské halušky a parené buchty!

Děvínské jezero - slovenské Serengeti

Každé jaro se z Děvínského jezera, mrtvého ramena řeky Moravy, stává ohromné jezero. Příčinou je jarní tání sněhu v Rakouských Alpách, které je poznat až zde. Navštívit jezero v tomto období je neskutečným zážitkem. Alespoň pro lidi. Divokým zvířatům, která zde žijí, velká voda způsobuje nemalé překážky.

Mnohá zvířata se musí přeplavit na výše posazená místa nebo se uhnízdit na stromech, dokud voda neopadne. Když voda opadne, přichází další stejně úžasné období. Zaplavené louky představují ráj pro vodní ptactvo. K vidění jsou zde čápi, volavky a další druhy ptáků, kterým voda rozhodně nečiní potíže.

Zamaguří a dřevěné vory

Chcete zažít něco opravdu neobvyklé? Vyrazte do drsného a nehostinného kraje Zamaguří. Překvapí vás lidová architektura a vysoké útesy, které si nejlépe prohlédnete z tradičního dřevěného voru při splouvání řeky Dunajec. Během plavby si nejen prohlédnete okouzlující přírodu, ale přátelští voraři vám povypraví spousty historek a zajímavostí ze svých životů a historie.

Tyto plavby vedou z malé vesničky Osturňa do vesnice Lesnice. Zde nevynechejte chatu Plesnivec, kde luxusně vaří. Nazpět se dostanete po turistické stezce, která vede do slavného Červeného kláštera, kde žil mnich Cyprián, zvaný jako slovenský Leonardo da Vinci. Údajně měl vyrobit křídla a létat z vrcholu Tří korun. Jisté je, že byl velkým milovníkem přírody. Dlouhá léta pracovat na Cypriánově herbáři, který obsahuje podrobný popis 283 rostlin včetně jejich vylisované podoby.

Extra tip na závěr - návštěva tradiční salaše

Tradiční bačovanie na Slovensku stále přežívá. Salaší však pomalu a jistě ubývá. Na pár salaší můžete narazit na Liptově v podhůří Tater. Například zdejší Kokavská salaš na Podbanském vám ukáže věci nevídané. Nespěchejte ale, bačové mají hodně práce. Ale až si na vás najdou čas, nebudete litovat. Kromě ochutnávky domácí žinčice, nápoje z ovčího mléka, a ovčího sýra, se dozvíte vše o jejich nelehkém životě. Třeba, že nebezpeční nejsou jenom vlci a medvědi, ale i rychlejší krok po žinčici.

Monika ŠaríkováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Těhotná žena na letišti
    02. července 2024|Jana Březinová
    Cestování v těhotenství

    Kvůli těhotenství se nemusíte vzdát dovolené a cestování, na druhou stranu je dobré dodržovat pár základních pravidel, abyste byla vy i nenarozené miminko v bezpečí. Pro cestování v těhotenství je ideální druhý trimestr.

  • Tipy na výlety do hor pro milovníky hor - Nohy muže pochodující po horách
    14. června 2024|Jana Březinová
    Tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi i zkušené turisty

    Toužíte poznat české hory, ale nevíte, které trasy zvolit pro děti? Nebo si naopak chcete dát do těla na náročnějším výstupu? Dali jsme dohromady tipy na výlety do hor pro rodiny s dětmi po ČR a zkušené turisty vezmeme i na Slovensko.

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • Žena s batohem a letenkami
    06. června 2024|Petr Pohůdka
    Jak ulovit nejlevnější letenky

    Akční letenky, díky kterým můžete výhodně procestovat celý svět, nejsou žádnou novinkou. Někdy vám sice hledání výhodných letenek zabere trochu více času a možná budete muset slevit ze svých nároků, odměnou vám však budou ušetřené peníze, které potom můžete investovat do zážitků. Přinášíme vám několik tipů, jak ulovit tu nejlevnější letenku.

  • výlet na motorce v horách
    06. dubna 2024|Jana Březinová
    Výlety na motorce do Rakouska a Německa – méně známé mototrasy přes Alpy

    Když se řeknou Alpy, nejspíš každý motorkář si vybaví legendární Grossglocknerstrasse. Tentokrát pro vás máme tipy na jiné alpské silnice. S krásným povrchem, plné zatáček a dechberoucími výhledy. Vydejte se s námi na dva výlety na motorce do Rakouska a Německa.

  • žena u moře - zájezd last minute
    04. dubna 2024|Jana Březinová
    Vyplatí se koupit first minute zájezd?

    Prodeje first minute pobytů vrcholí v lednu a únoru, cestovní kanceláře za včasnou koupi slibují slevy až 50 %. Skutečně se vyplatí objednat dovolenou s několikaměsíčním předstihem a máte ještě teď šanci ulovit výhodnou first minute nabídku?

  • povinné ručení mimo čr
    12. února 2024|Petr Pohůdka
    Povinné ručení v zahraničí: Kde všude vám platí zelená karta?

    Pokud jezdíte po českých silnicích, musíte mít sjednané povinné ručení. V opačném případě vám hrozí vysoká pokuta. Jako potvrzení o sjednání povinného ručení slouží zelená karta na auto. Jak si ale zařídit pojištění auta do zahraničí? Záleží, kam vyrážíte. V Evropě si téměř všude vystačíte se zelenou kartou, jinde musíte uzavřít hraniční pojištění.

  • Lyžařky na svahu
    30. ledna 2024|Jana Březinová
    Zimní dovolená v roce 2024 aneb Kam vyrazit na lyže a snowboard?

    Vyrazit za lyžováním a snowboardingem na české hory nebo raději do Alp? Máme pro vás seznam nejlepších středisek a srovnání cen skipasů. Zároveň přidáme tipy, na co si dát pozor, aby se vaše zimní dovolená na horách obešla bez starostí.

  • Padající lyžař
    08. prosince 2023|Petr Pohůdka
    Silvestr na horách: Tohle jsou oblíbená místa Čechů

    Krkonoše, Jizerské hory, Šumava, ale také střediska v rakouských či italských Alpách. Tak vypadají oblíbené destinace Čechů pro Silvestr na horách. Kde strávit Silvestra v rušné společnosti a kam se naopak vydat, když toužíte po klidu?

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.