Regulátor radiátoru

3 tipy, jak ušetřit za plyn

29. 10. 2020
|
Délka čtení: 6 min.

Ceny plynu na burze se poslední měsíce pohybují velmi nízko, ale vy máte přesto pocit, že za plyn platíte zbytečně moc? Podívejte se na pár tipů, jak ušetřit za plyn.

1. Pořiďte si kondenzační plynový kotel

Momentálně se jednotková cena za 1 kWh plynu pohybuje kolem 1–2 Kč. Přesto dosahují vaše účty za plyn závratné výše? Pak bude nejspíš na vině jeho vysoká spotřeba. Energeticky nejnáročnější je v domácnosti vytápění – proto byste měli zaměřit pozornost především tímto směrem. Ještě netopíte moderním kondenzačním kotlem? Pak čtěte, proč se vám investice do něj dlouhodobě vyplatí.

Kondenzační kotel je zařízení, které využívá pro vyšší účinnost tzv. latentní teplo ve spalinách. Vodní páru obsaženou ve spalinách využívá kotel pro předehřátí otopné vody v soustavě. Díky tomu dosahuje účinnosti ve výhřevnosti paliva až 110 %. Ve srovnání s atmosférickými plynovými kotli, které spaliny vypouští bez užitku komínem, tak dosáhnete úspory plynu 20–40 %.

Kondenzační kotel se vyplatí kombinovat s podlahovým topením

Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách. Kondenzace funguje lépe ve spojení s nízkoteplotním systémem vytápění, jako je podlahové nebo stěnové topení. U starších rodinných domů s klasickými radiátory přestává princip kondenzace fungovat při velmi nízkých teplotách (cca méně než -7 °C). V podmínkách České republiky však teploty v zimě výjimečně klesají pod tuto hranici, a tak vás s pořízením kondenzačního kotle čeká příjemná úspora na plynu.

2. Správně seřiďte termostat

Pořízení moderního plynového kotle je jedna věc, ale jeho správné nastavení, stejně jako seřízení termostatu, je pro snížení účtů za plyn stejně důležité. Ačkoliv se někdy traduje, že nejlepší způsob, jak ušetřit za plyn, je topení vypnout, není to tak docela pravda. Naopak úplné vypnutí topení během dne způsobí, že spotřeba plynu pro opětovné ohřátí budovy bude mnohem vyšší, než kdyby se dům celý den temperoval. Když vychladnou zdi budovy, je na znovu ohřátí místností potřeba mnohem větší energie. Pokud vytápíte dům tímto způsobem, nemůžete úsporu plynu očekávat. Lepší je snížit teplotu na termostatu jen o 1–2 stupně, aby se v budově udržovala stabilní teplota po celý den – spotřeba plynu se tak sníží.

Kondenzační kotle se často dodávají s velmi sofistikovaným systémem řízení. Díky tomu můžete teplotu v domě ovládat například pomocí aplikace v mobilním telefonu. Nebojte se těchto moderních technologií v řízení teploty v domácnosti využít.

Najděte optimální teplotu v jednotlivých místnostech

Stejně tak si dávejte pozor na přetápění. Častý nešvar českých domácností ústí ve vysoké účty za plyn. Pokud chcete dosáhnout úspory plynu, pečlivě nastavte teplotu v každé místnosti. Zatímco v pokojích, které obýváte po delší dobu, byste měli mít teplotu vyšší, v kuchyni nebo na chodbě můžete kohoutky radiátorů stáhnout. Také pro váš zdravý spánek je lepší snížit teplotu o pár stupňů níže. Zhruba se můžete řídit tímto přehledem optimálních teplot:

  • koupelna: 24 °C,

  • obývací pokoj, dětský pokoj, pracovna: 20–21 °C,

  • kuchyně: 18 °C,

  • ložnice: 16–18 °C,

  • chodby a schodiště: 10–15 °C.

3. Porovnejte si dodavatele plynu

Snížení spotřeby je jedním způsobem, jak ušetřit za plyn. Tím druhým je platit nižší částku za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Jste si jistí, že platíte odpovídající cenu? Nejlépe to zjistíte pomocí porovnání dodavatelů zemního plynu. Nic vás to nestojí a nezabere to více než pár minut. Připravte si k ruce vyúčtování za plyn, ze kterého zjistíte svoji spotřebu, nebo si udělejte alespoň přibližné srovnání podle účelu, k jakému plyn využíváte. Online kalkulačka cen plynu vám umožní srovnat jedním kliknutím desítky dodavatelů a vy tak zjistíte, zda neplatíte zbytečně moc.

Změnou dodavatele plynu můžete dosáhnout úspory až několik tisíc korun ročně. Nedívejte se však pouze na nejlevnější nabídku. Při výběru nového dodavatele plynu je dobré zvážit i další parametry – například férovost podmínek, srozumitelnost smlouvy nebo způsoby, jakými se můžete s dodavatelem spojit. Jednomu vyhovuje řešit vše online, druhý dává přednost osobnímu kontaktu na pobočce. To všechno byste měli brát při výběru dodavatele plynu v úvahu.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Zapalování plynového sporáku
    02. prosince 2023|Petr Woff
    Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

    V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    29. listopadu 2023|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

  • Zásuvky s eury
    15. listopadu 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Podpis smlouvy
    03. října 2023|Petr Woff
    Jak poznáte dobrou smlouvu na elektřinu nebo plyn?

    Energii pro svoji domácnost nakupujete na volném trhu, kde můžete přejít k levnému dodavateli. Někteří obchodníci však myslí spíše na svůj zisk než na zákazníka. Lákají vás na slevu, ale přitom zamlčují problematické smluvní podmínky. Proto srovnejme alternativy a dávejme pozor na zdánlivé detaily. Přinášíme vám 10 nejdůležitějších bodů, podle kterých poznáte férovou smlouvu na elektřinu či plyn. 

  • Nastavení kotle
    22. května 2023|Petr Woff
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Brzy budou zakázány zastaralé kotle na tuhá paliva. Jestli takový spotřebič používáte, nemějte strach. Existují lepší vytápěcí technologie, které jsou nadále povolené, a navíc fungují levněji. Srovnejme, v jakých situacích se vyplatí nový kotel na tuhá paliva, nebo na zemní plyn. Porovnáme také tepelné čerpadlo a elektrokotel. Poradíme vám, jak vyměnit staré topeniště, abyste měli doma tepelný komfort a přitom ušetřili.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Nastavení teploty na radiátoru
    06. května 2023|Petr Woff
    Plynové topení: Komu se vyplatí?

    Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.