7 rizikových destinací podle MZV
Na východ Ukrajiny, do dlouhodobě nestabilního Afghánistánu nebo Sýrie byste se teď nejspíš nevydali. S bezpečnostními hrozbami ale musíte počítat i při cestování do dalších zemí. Jak aktuálně vypadají rizikové destinace podle ministerstva zahraničních věcí? Některé země byste v podobném výčtu možná nečekali.
Švédsko
MZV ČR varuje před vysokým rizikem teroristických útoků ve Švédsku. Bezpečnostní služby této skandinávské země v průběhu srpna zvýšily úroveň teroristické hrozby ze stupně 3 (zvýšená) na stupeň 4 (vysoká). Hrozba se týká celého Švédska a bude nejspíš přetrvávat delší dobu.
Riziková jsou zejména veřejná místa s vysokou koncentrací osob. Zhoršená bezpečnostní situace ve Švédsku souvisí s opakovanými případy pálení koránu. Na hrozbu teroristických útoků upozorňuje MZV také při návštěvě Belgie.
Mexiko
Život v Mexiku dlouhodobě komplikují boje mezi drogovými kartely a rozsáhlá pouliční kriminalita. Maximálně obezřetní byste měli být především ve státech na hranicích s USA. Ozbrojená přepadení a krádeže se nevyhýbají ani hlavnímu městu včetně historického centra.
V přímořských letoviscích MZV doporučuje setrvávat ve střežených turistických zónách. Na celém území Mexika byste se měli vyhnout cestování v noci a méně frekventovaným cestám.
Před cestováním do zahraničí si najděte informace o bezpečnostní situaci v cílové destinaci. Projděte si rizika, oficiální doporučení a zvažte, zda je rozumné do vybrané země vycestovat. Ministerstvo zahraničí všem cestovatelům doporučuje také registraci v systému DROZD.
Arménie
Lákají vás krásné výhledy na horu Ararat, staré křesťanské kláštery nebo tradiční kavkazská kuchyně? Cestování po Arménii si jistě užijete, MZV ale varuje před cestami do oblastí na hranicích s Ázerbájdžánem.
V loňském roce se opět zintenzivnily boje o Náhorní Karabach – území na jihozápadě Ázerbájdžánu, které je však většinově osídleno Armény. Podobné upozornění MZV vydává i pro druhou zainteresovanou zemi. Pohybovat byste se tedy neměli ani na ázerbájdžánské straně hranice a v samotném Náhorním Karabachu.
Filipíny
Exotickou dovolenou na Filipínách může zkomplikovat konflikt mezi vládními jednotkami a islamistickou teroristickou skupinou Abu Sayyaf. MZV doporučuje necestovat na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi a Mindanao. Rizikové jsou i cesty lodí v okolí těchto oblastí.
Zvýšené opatrnosti byste ale podle ministerstva měli dbát na celém území Filipín. Nestálá bezpečnostní situace panuje rovněž v Thajsku. S teroristickými útoky separatistů se potýká hlavně jih země.
Při cestování do zahraničí si sjednejte cestovní pojištění, které vám pokryje náklady spojené s případnou zdravotní péčí. Nezapomínejte na něj ani v rámci EU. V členských zemích unie sice máte nárok na ošetření za stejných podmínek jako místní občané, ale především na západě Evropy je zdravotní péče mnohem dražší a spoluúčast pacienta vyšší.
Konečná faktura za ošetření vás tak může nemile překvapit. Nejvýhodnější cestovní pojištění si během pár minut najdete v naší online kalkulačce.
Tunisko
K obezřetnosti vyzývá MZV také při cestování do Tuniska. V zemi platí výjimečný stav, který je pravidelně prodlužován již od roku 2015. Problematické jsou například regiony na hranicích s Alžírskem a Libyí nebo horské oblasti guvernorátů Kasserine a Kef.
V květnu došlo k ozbrojeným útokům i na oblíbeném ostrově Džerba. Na africkém kontinentu se nachází i další rizikové destinace. MZV varuje před cestami do Libye, Súdánu, Somálska či Mali.
Jordánsko
Plánujete navštívit skalní město Petra? Hlavní turistické lokality v Jordánsku lze považovat za bezpečné, do potíží byste se ale mohli dostat v blízkosti jordánsko-syrské a jordánsko-irácké hranice.
MZV doporučuje zůstat v západní třetině země, kde se nachází nejvýznamnější památky. Upozornění ministerstva si projděte i při cestování do dalších zemí Blízkého východu, zejména v případě Jemenu, Iráku nebo Íránu.
Pokud se i přes platné upozornění MZV ČR vydáte do rizikové oblasti, pojišťovna má právo vám v případě pojistné události nevyplatit pojistné plnění. Všechny náklady spojené s ošetřením či hospitalizací tak půjdou z vaší kapsy.
Ekvádor
Při cestách po Jižní Americe raději vynechte návštěvu Ekvádoru. V zemi se rozhořel boj mezi drogovými gangy. Zhoršenou bezpečnostní situaci se snaží uklidnit armáda. V několika provinciích byl vyhlášen výjimečný stav a platí zde zákaz vycházení. Mezi rizikové destinace v Jižní Americe patří podle MZV také Venezuela a Kolumbie.
Kompletní seznam rizikových destinací včetně podrobných upozornění najdete na webu MZV ČR.