Úrazové životní pojištění

  • Jaký je rozdíl mezi životním a úrazovým pojištěním?

  • Všechno vyřídíte online

životní pojištění header

Úrazové a životní pojištění: základní rozdíly

Zatímco úrazové pojištění kryje rizika spojená s úrazem, životní pojištění nabízí mnohem komplexnější ochranu. Úrazová pojistka obvykle zahrnuje trvalé následky, invaliditu nebo smrt úrazem, denní odškodné za dobu nezbytného léčení a hospitalizaci v případě těžšího úrazu.

Kvalitně a správně nastavené životní pojištění pak kryje výše zmíněná rizika, ale i smrt následkem nemoci, závažná onemocnění (například infarkt nebo rakovina) a kromě hospitalizace související s úrazem i pobyt v nemocnici, k němuž může dojít vlivem těžké nemoci pojistníka. Protože má ale každá mince dvě strany, u životního pojištění musíme zmínit, že je často mnohem dražší, než pojištění úrazové.

Životní pojištění nebo úrazové: O jakém uvažovat?

Životní pojištění je ideální pro ty osoby, na jejichž příjmech je závislý zbytek rodiny. Pojistka totiž ochrání nejen vás, ale v případě nemoci, úrazu nebo smrti i vaše nejbližší. Pokud chcete životní pojištění s garantovanou rezervotvornou spořící složkou a s možností odečítat zaplacené pojistné z daní, sjednejte si kapitálové životní pojištění.

Úrazové pojištění je pak vhodné pro ostatní členy rodiny, na jejichž příjmech ale nejsou ostatní závislí. Sjednat ho můžete i pro děti, které jsou obecně k úrazům náchylnější a to zejména v prvních deseti letech věku. Poměrně častou situací v tuzemských domácnostech je sjednání životního pojištění pro rodiče a úrazového pro děti.

Životní a úrazové pojištění: Jak ho správně nastavit

U životného pojištění je nesmírně důležitá kalkulace, kterou provedete sami nebo si ji necháte zpracovat zkušeným pojišťovacím specialistou. Ten situaci namodeluje, na základě vašich příjmů a nezbytných výdajů spočítá jednotlivé pojistné částky tak, abyste byli spokojeni jak s cenou, tak i s výší zajištění v případě pojistné události.

Úrazové pojištění je na sjednání mnohem jednodušší. Vyřídit ho můžete jak online, tak třeba přes telefon. Kromě měsíčního pojistného se ale informujte zejména o pojistné ochraně, rozsahu pojistného krytí, podmínkách a výlukách pojištění a také výši denního odškodného.

Jeho výši byste měli přizpůsobit vaší aktuální mzdě a nezbytným výdajům, které z ní měsíčně hradíte. Ideální je, aby měsíční součet denního odškodného dosáhl alespoň 50 % vaší mzdy. V kombinaci s ostatními dávkami nemocenského pojištění si po dobu léčení zachováte dostatečný příjem.

Srovnaný magazín

  • Chata v horách
    16. března 2023|Jana Březinová
    Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

    Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.