Je zcela přirozené, že rodiče mají potřebu chránit svoje děti. Jedním ze způsobů ochrany je i správně vybrané a nastavené životní pojištění pro děti. Jak tahle pojistka vlastně funguje a má vůbec smysl ji v raném věku dítěti zakládat?
Komu je tento produkt určený?
Jak už tento produkt napovídá, jedná se o pojistku primárně určenou dětem. To může být ale za současných podmínek pojišťoven poněkud zavádějící. Protože dítě si samo pojistku nesjedná, musí za něj tento produkt sjednat sám rodič. A ten by se měl v oblasti životního pojištění aktivně orientovat a sám mít už z dřívějška sjednanou kvalitně nastavenou životní pojistku.
Vstupní věk životního pojištění pro děti činí několik měsíců po narození (dle podmínek konkrétní pojišťovny), výstupní věk většina pojišťoven nastavila na 26 let. V naprosté většině případů se ale pojistka vypovídá plnoletostí či dokončením studií pojištěného dítěte. Cena za životní pojištění pro děti záleží na limitech pojistného krytí, cílové částce v investiční části pojištění a délce pojištění.
Výhody životního pojištění pro děti:
Odškodnění za drobnější i vážné úrazy
V rámci připojištění možnost krytí i dalších rizik (například vážné nemoci, invalidita apod.)
Možnost kombinovat klasickou pojistku se spořící složkou
Spořící (investiční) složky v rámci pojištění zajistí dítěti finanční podporu v dospělosti
Možnost využít společného pojištění pro rodiče a jejich děti za zvýhodněnou cenu
Proč dětem uzavřít životní pojištění?
Dítě samozřejmě nevydělává. Rodině ale kromě běžných výdajů může způsobit ty, na které nemusí být připravená. A to ať už souvisí s těžkým úrazem a následnou léčbu, vleklým onemocněním, v krajním případě i invaliditou, což se negativně promítne na jeho budoucím pracovním uplatnění. Kromě klasických pojistných rizik ale můžete dítěti sjednat také celou řadu připojištění, která pokryjí například:
Velmi závažná onemocnění (např. cukrovka, meningitida, encefalitida apod.)
Denní odškodné za dobu nezbytného léčení úrazu či pobytu v nemocnici
Trvalé následky úrazu
Myslete do budoucna
Životní pojištění pro děti může zahrnovat také spořící či investiční složku, která se bude dítěti hodit třeba během studií nebo při řešení prvního bydlení. Za rozsah tohoto pojištění a rozvržení poměru částek určených pro pojistnou ochranu a spoření je v tomto případě samozřejmě zodpovědný rodič. Proto je dobré mezi sebou jednotlivé nabídky pojišťoven vzájemně porovnat a vybrat z nich produkt, který bude nejlépe odpovídat vašim představám.
Při výběru konkrétní pojistky pečlivě zvažte pojistná rizika, která se vašeho dítěte týkají, stejně jako pojistné limity těchto rizik, na něž budete dítě pojišťovat. Neméně důležité je také pročtení pojistné smlouvy a výluk, které jsou s danou pojistkou neodmyslitelně spojené. Pokud hodláte zvolit životní pojištění pro děti se spořící složkou, věnujte pozornost též fondu, do kterého budete v příštích letech v rámci pojištění investovat.