Přehled spoření
Stavební spoření, penzijní spoření, termínované vklady nebo spořicí účet – přinášíme srovnání oblíbených způsobů spoření. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? A nevyplatí se spíš investovat?
Jak spořit
Stavební spoření
Ač tomu název nasvědčuje, peníze ze stavebního spoření nemusíte použít na bydlení. Stavební spoření představuje bezpečný a dlouhodobý způsob spoření. Pokud víte, že své peníze nebudete v příštích minimálně 6 letech potřebovat, může pro vás být stavební spoření dobrou volbou. Lákavá je zejména státní podpora, jež dosahuje až 2 000 Kč ročně.
Penzijní spoření a penzijní připojištění
Penzijní spoření a penzijní připojištění představují dva odlišné způsoby spoření na důchod, ačkoliv se tyto názvy někdy zaměňují.
Penzijní připojištění, nazývané jako „staré penzijko“, mělo pevná pravidla stanovená zákonem a nabízelo garanci nezáporného zhodnocení. Od konce roku 2012 už do něj není možné vstoupit.
Doplňkové penzijní spoření neboli „nové penzijko“ funguje od 1. 1. 2013. Už nenabízí garanci nezáporného zhodnocení, je tudíž rizikovější, avšak může nabízet vyšší výnos díky volnějším pravidlům pro investování. Rizikovost si můžete do jisté míry ovlivnit volbou strategie.
Spoření pro děti
U spoření a investování platí jedno pravidlo – čím dříve začnete, tím lépe. Můžete tak těžit ze složeného úročení. Úroky se počítají nejen z vámi vložených peněz, ale také z již dříve připsaných úroků. Právě proto se vyplatí začít se spořením pro děti co nejdříve.
Rodiče často odkládají peníze stranou na vlastním účtu, ale mnoho bank nabízí speciální produkty, které jsou zvýhodněny přímo pro děti – například bonus ke stavebnímu spoření nebo dětské spořicí účty. Nenechte se ale nalákat reklamními slogany a raději si ověřte, zda dětské produkty vychází opravdu výhodněji než ty pro dospělé.