Zpět na všechny pojmy
Z ekonomického hlediska peníze představují statek, který ve společnosti slouží jako všeobecně uznávaný prostředek směny neboli platidlo. Většina nepřímých směn je v ekonomice země realizována prostřednictvím peněz.
Peníze jako forma platidla mají oproti přímé směně statků (zboží za zboží) hned dvě významné výhody:
Usnadňují a snižují transakční náklady směny.
Umožňují přehledné porovnání cen konkrétních statků.
V právním smyslu peníze představují zákonem uznané platidlo. Jednotlivé země používají různá platidla. V České republice je zákonným platidlem Česká koruna, někteří členové EU pak používají jednotné platidlo Euro.
Dělitelnost - větší jednotky lze dělit na menší jednotky a lépe tak určovat cenu statku, proto se penězi staly drahé kovy, které umožňují téměř dokonalou dělitelnost (např. 1 zlatý = 1/2 konvenčního tolaru = 1/20 stříbrné kolínské marky = 60 krejcarů = cca 11,7g stříbra).
Zaměnitelnost - není důležitá forma, ale výsledná hodnota (zaplatit lze jednou bankovkou v hodnotě 1000 Kč nebo dvěma v hodnotě 500 Kč, výsledná suma je stejná).
Přenositelnost - moderní peníze jsou malé a lehké, lze je snadno nosit při sobě.
Trvalost a trvanlivost - u peněz je předpokládaná dlouhodobá platnosti a k výrobě jsou používané materiály, které odolávají opotřebení a nepodléhají rychlé zkáze.
Všeobecný prostředek směny - peníze mají stanovenou hodnotu stejně jako zboží či služba, spotřebitel tedy nemusí hledat člověka ochotného směnit zboží za jiné zboží, ale jednoduše jeho cenu uhradí prostřednictvím peněz.
Společná zúčtovací jednotka - penězi lze ocenit nejen zboží a služby, ale také lidskou práci, surovinové zdroje, kapitál apod., peníze usnadňují ekonomickou kalkulaci.
Uchovatel hodnoty - peníze umožňují část nepřímé směny uložit na neurčito a část majetku tak držet ve formě zákonného platidla, který v případě potřeby promění v libovolný statek.