Zpět na všechny pojmy
Možnost prodloužení půjčky bývá nejčastěji spojována s krátkodobými typy půjček, jejichž doba splatnosti se pohybuje okolo 30 dní. V případě, že dlužník není schopen ve stanovené lhůtě půjčku řádně splatit, má možnost si za poplatek dobu splatnosti prodloužit.
Návrh na prodloužení půjčky mívá obvykle jednoduchou podobu online žádosti a obsahuje především výši půjčky, lhůtu, o kterou se doba splatnosti prodlužuje, datum prodloužené splatnosti a poplatek za prodloužení splatnosti. Prodloužení půjčky není zdarma, dlužník zaplatí poplatek ve výši pár desítek korun až tisíc.
O prodloužení půjčky musí klient zažádat a poskytovatel půjčky jej musí schválit. Vzhledem k tomu, že sjednání krátkodobých půjček probíhá jednoduše online, online se řeší i prodloužení doby splatnosti. Konkrétní podoba a forma prodloužení půjčky se u jednotlivých poskytovatelů může lišit.
Nejjednodušší a nejrychlejší prodloužení půjčky probíhá u poskytovatelů půjček, kteří klientům vytváří osobní účty, jakési profily, na kterém mohou sledovat nejen aktuální stav poskytnuté půjčky či žádat o novou půjčku, ale v případě potřeby požádat o prodloužení splatnosti stávající půjčky.
V některých případech je vyžadováno vyplnění příslušného formuláře s požadavkem o prodloužení půjčky či zavolat na zákaznickou linku a na podmínkách prodloužení se domluvit telefonicky. Půjčky lze obvykle prodlužovat opakovaně, nikoliv však neomezeně.
Klient je povinen o prodloužení půjčky požádat včas a to nejpozději v den splatnosti a dle podmínek stanovených poskytovatelem půjčky. Pokud požadavek na prodloužení nepřijde včas a dlužník se splacení půjčky vyhýbá, vystavuje se riziku zvýšení dluhového zatížení.
Poskytovatel má právo dlužníkovi zaslat až tři upomínky za poplatek a k dluhu přičíst sankce za nesplácení dle zákona. Extrémní případy vyžadují soudní vymáhání dluhu, které mohou skončit až exekucí dlužníkova majetku.