Zpět na všechny pojmy
Půjčky lze dělit do podskupin dle různých parametrů, například dle účelu, dle výše úvěru či doby splatnosti. Dle doby splatnosti, na kterou jsou půjčky poskytované, je dělíme na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé.
Krátkodobé půjčky jsou malé úvěry, jejichž doba je kratší 12 měsíců. Většinou se jedná o tzv. rychlé půjčky ve výši pár tisíc korun a se splatností 30 dní. Dobu splatnosti lze obvykle za poplatek prodloužit. Krátkodobé půjčky jsou doménou nebankovních společností a jejich výhodou je rychlé a jednoduché vyřízení online za pár minut a bez zbytečné administrativy.
To však neznamená, že krátkodobou půjčku dostane každý žadatel bez ohledu na jeho příjem apod. Také v tomto případě žadatel prochází prověřením platební schopnosti, a pokud nesplní podmínky, jeho žádost je zamítnuta. Hlavní nevýhodou krátkodobých půjček pak bývá vyšší úroková sazba nebo poplatek jako odměna poskytovateli za poskytnutí půjčky.
Výhody krátkodobých půjček:
Vyřízení půjčky online,
minimální administrativa,
rychlé vyřízení,
peníze na účtu za pár minut,
neúčelová půjčka,
rychlé peníze na nečekané výdaje.
Nevýhody krátkodobých půjček:
Ověřování bonity žadatele
potvrzení o příjmu
vysoký úrok či poplatek
vysoké sankce za pozdní splátky či nesplácení půjčky
poplatek za prodloužení doby splatnosti.
Střednědobé půjčky - do této kategorie spadají bankovní i nebankovní půjčky s dobou splatnosti delší 12 měsíců cca do 10 let. Zpravidla se jedná o běžné spotřebitelské neúčelové půjčky, které lze použít na cokoliv.
Dlouhodobé půjčky - typickým představitelem dlouhodobých půjček jsou úvěry na bydlení hypotéky, jejichž doba splatnosti se s ohledem na výši půjčky pohybuje od 10 let výše. Nejčastěji se využívá doba splatnosti na 30 let.