Zpět na všechny pojmy
Insolvence označuje neschopnost dlužníka dlouhodobě splácet své závazky a dluhy. Do insolvence se přitom může dostat fyzická i právnická osoba.
Předmětem insolvenčního řízení je projednání úpadku a návrh vhodného řešení. Insolvenční řízení je specifický druh soudního řízení, jehož hlavním cílem je uspokojivé vypořádání dluhů mezi dlužníkem a jeho věřiteli.
Zároveň však má pomoci dlužníkovi vyřešit obtížnou finanční situaci tak, aby se dokazál co nejlépe vypořádat se svými závazky.
Insolvenčním řízením se zabývá platný insolvenční zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení.
1. fáze: Zahájení insolvenčního řízení a podání insolvenčního návrhu.
2. fáze: Rozhodnutí o úpadku.
3. fáze: Rozhodnutí o vhodném způsobu řešení úpadku dlužníka.
4. fáze: Realizace zvoleného způsobu řešení úpadku dlužníka.
5. fáze: Ukončení insolvenčního řízení.
Insolvence mohou využít pouze fyzické či právnické osoby, jejichž dluhy nepochází z podnikatelské činnosti. Oddlužení tedy mohou využít například živnostníci, pokud jsou jejich dluhy spotřebitelského charakteru.
Aby bylo možné zahájit insolvenční řízení, dlužník musí splňovat tyto podmínky:
Pohledávky jsou minimálně 30 dní po datu splatnosti.
Dlužník dluží dvěma věřitelům a více.
Trestní bezúhonnost za posledních 5 let.
Dlužník musí být schopen zaplatit nejméně 30 % z celkového dluhu.
Oddlužení - oddlužení povoluje soud a dlužník musí být schopen v určité lhůtě uhradit stanovenou část dluhů. V případě tříletého oddlužení je to 60 % celkové dlužné částky a v případě pětiletého oddlužení je to 30 %. Úhradu dluhů lze provést prodejem a zpeněžením dlužníkova majetku. Po uplynutí lhůty je zbytek dluhu dlužníkovi odpuštěn.
Konkurs - věřitelé jsou uspokojeni z peněz získaných prodejem movitého a nemovitého majetku dlužníka. Návrh na konkurs obvykle podává jeden z věřitelů. V případě konkursu je nutné uhradit celý dluh.
Konkurs - stejný princip jako u fyzické osoby, kdy se prodá majetek a ze zisku jsou uspokojeni věřitelé.
Reorganizace - provádí se pouze u větších firem. Cílem není pouze úhrada pohledávek a zánik firmy, ale naopak ozdravení podniku. Podnik tak začne vydělávat a řádně hradit dluhy.
Insolvenční rejstřík (ISIR) je seznam dlužníků, s nimiž bylo zahájeno insolvenční řízení. Insolvenční rejstřík vede a spravuje Ministerstvo spravedlnosti od 1. ledna 2008. Záznam z insolvenčního rejstříku lze získat za poplatek.