Zpět na všechny pojmy
Jako finanční rezervu označujeme úmyslně “bokem” uložené volné finance, které jsou primárně určené k překlenutí neočekávaných různých výdajů (např. oprava vozidla, nákup spotřebičů, náhlý výpadek příjem atd.). Finanční rezervu je rozumné vytvářet dlouhodobě.
Hlavním účelem finanční rezervy je poskytnutí jistoty i během méně příznivých dob, kdy jsou potřeba finance navíc. Finanční rezervy si vytváříme především proto, abychom překonali období nouze a nedostatku příjmu z různých důvodů. Finanční rezerva se také hodí v případech, kdy je nutné vynaložit výdaje za věci, se kterými se nepočítalo předem.
Kdy a na co se hodí mít finanční rezervu:
na nákup nového spotřebiče v případě neopravitelné poruchy původního spotřebiče,
na opravu vozidla,
na akutní lékařský zákrok,
v případě výpadku pravidelného příjmu v důsledky ztráty zaměstnání či dlouhodobé nemoci, úmrtí partnera apod.
Nečekané finanční výdaje nebo výpadky příjmu mohou vést k nepřiměřenému jednání pod tlakem (např. nevýhodné půjčky). Díky finanční rezervě nevznikají finanční potíže a již tak náročnou situaci se daří zvládnout lépe.
Podle odborníků by výše finanční rezervy měla tvořit nejméně šestinásobek pravidelných rodinných výdajů. Pokud pravidelné výdaje člověka činí 20 000 Kč měsíčně, měl by mít v záloze našetřeno nejméně 120 000 Kč, aby bez problémů přežil nejméně 6 měsíců. To je dostatečně dlouhá doba na řešení nepříznivé situace.
Finanční rezerva by měla být uložena tak, aby byla okamžitě k dispozici. Není dobré mít peníze uložené doma, lepší jsou spořicí účty. Na spořicích účtech se uložené peníze lehce zhodnotí, ale především je lze v případě nutnosti okamžitě vyzvednout. Jako další možnosti se nabízí podílové fondy či akcie, které zároveň přináší zisk.