Zpět na všechny pojmy
Virtuální operátor je specifický typ poskytovatele mobilních a datových služeb. Oproti klasickým mobilním operátorům nedisponuje vlastními frekvenčními pásmy a mobilní sítí. Potřebnou infrastrukturu si virtuální operátor pronajímá. Setkáte se ale i s virtuálními operátory, kteří jen nakupují a přeprodávají služby hlavních mobilních operátorů.
Virtuální operátor často zajišťuje některé služby výhodněji než klasický mobilní operátor. Dokáže se lépe zaměřit na specifickou skupinu zákazníků a nabídnout jim produkt přesně podle jejich potřeb. Typické pro virtuální operátory jsou například předplacené karty, datové balíčky či časově omezené tarify. Virtuální operátor se hodí zejména pro zákazníky, kteří nevyžadují širokou nabídku služeb nebo se nechtějí zavazovat k pravidelným měsíčním platbám.
Virtuální operátor nenabízí tak rozsáhlé služby jako hlavní poskytovatelé. V případě problémů počítejte spíše s limitovanou zákaznickou podporou a absencí kamenných poboček. Prostředí virtuálních operátorů není příliš stabilní – virtuální operátoři vznikají, zanikají, různě se spojují nebo mění majitele. Bývá proto složitější najít spolehlivého a prověřeného poskytovatele.
Přestože na první pohled se může zdát, že virtuální operátoři v ČR výrazně zahýbali s trhem, z pohledu celkového počtu SIM karet stále představují okrajový segment – připadá na ně zhruba 7 % SIM karet. Navíc někteří virtuální operátoři v ČR jsou majetkově propojeni s velkými poskytovateli. Tržní podíl těch zcela nezávislých tvořil podle výroční zprávy ČTÚ v roce 2020 méně než 4 %.
Prvním virtuálním operátorem na našem území se stal Bleskmobil. K dalším zavedeným subjektům patří například Tesco Mobile, Mobil.cz nebo SAZKAmobil. Počet virtuálních operátorů v ČR kolísá, v roce 2021 jich na trhu působilo více než 70.