Zpět na všechny pojmy
Plynoměr je měřicí přístroj, který měří spotřebu zemního plynu daného odběrného místa. Bez ohledu na to, zda se jedná o odběrné místo soukromé, nebo firemní. Plynoměry jsou umístěny v místech, kde začíná potrubí vedoucí do konkrétního odběrného místa.
Plynoměr měří množství odebraného zemního plynu. Každý rok probíhá odečet plynoměru – na základě naměřených hodnot je vám vyúčtována spotřeba plynu. Pro jednoznačnou identifikaci odběrného místa je každý plynoměr opatřený výrobním číslem.
Plynoměr instaluje váš distributor plynu, nikoliv dodavatel plynu. Chystáte se na novou plynovou přípojku? Pak kontaktujte právě svého distributora zemního plynu, pod něhož spadáte na základě distribučního území.
Každý plynoměr je opatřen plombou a je zakázána jakákoliv manipulace, která by mohla vést k tomu, že by plynoměr počítal spotřebu nesprávně.
Většina domácností si provádí samoodečet plynu. Jak na to? Dodavateli musíte zaslat stav plynoměru a jeho výrobní číslo. To najdete nejen na přístroji (označené písmeny Nr nebo No), ale také ve svém ročním vyúčtování. Při odečtu plynoměru uvádějte pouze spotřebu v celých metrech krychlových, cifry za desetinnou čárkou dodavateli nemusíte posílat.
Nenechte se zmást tím, že spotřeba plynu na plynoměru je uvedena v metrech krychlových (m3), ale ve vyúčtování uvidíte megawatthodiny (MWh). Dodavateli totiž platíte částku za dodanou energie, proto je uvedena v energetických jednotkách – megawatthodinách. 1 m3 zemního plynu obsahuje přibližně 0,01055 MWh energie.
Jsou vaše účty za plyn podezřele vysoké? Možná máte rozbitý plynoměr. To můžete snadno ověřit tak, že vypnete všechny plynové spotřebiče. Pokud i přesto spotřeba plynu roste, může být na vině porouchaný plynoměr. Další příčinou může být únik plynu nebo černý odběr. Pokud máte podezření na poruchu plynoměru, kontaktujte svého distributora plynu.