Zpět na všechny pojmy
Jaderná energie je energie v jádře atomu, kterou lze uvolnit pomocí jaderné reakce. Jaderná energie se využívá jako zdroj elektřiny – nazývá se rovněž jako atomová energie. Výrobu elektřiny z jaderné energie zajišťuje jaderná elektrárna.
Jaderná energie vzniká pomocí štěpné reakce v jaderném reaktoru. Štěpí se jádra uranu, přičemž dochází k uvolnění obrovského množství jaderné energie. Pro výrobu elektřiny je potřeba nejdříve přeměnit jadernou energii na energii tepelnou. Teplo se dále předává přes parogenerátory do sekundárního okruhu elektrárny, kde se voda odpaří a vznikne pára pohánějící turbínu. Na turbínu je připojen generátor, který mění pohybovou energii na elektrickou a ta putuje až do našich domovů.
V České republice jsou v provozu dvě jaderné elektrárny – Temelín a Dukovany. Ty vyrobí ročně asi 30 TWh elektřiny z jaderné energie, a tak představují přibližně třetinu celkové produkce elektřiny v tuzemsku.
Důležitým tématem v oblasti jaderné energie je bezpečnost. Z principu jejího vzniku nebude jaderná energie nikdy zcela bezpečná. Na druhou stranu existuje celá řada systémů, které chrání jadernou elektrárnu před poškozením a zabraňují úniku radioaktivity. Štěpná reakce probíhá v reaktoru, který musí odolat i pádu letadla, meteoritu nebo zemětřesení. Další bezpečnostní mechanismy předchází technickým závadám nebo selhání lidského faktoru.