Zpět na všechny pojmy
Energetická třída je označení pro kategorie spotřebičů, které se liší svojí úsporností. Energetickou třídu najdete na energetickém štítku spotřebiče. O energetické třídě nerozhoduje pouze absolutní spotřeba energie, ale také velikost spotřebiče. Od roku 2021 dochází ke změnám v označování pomocí energetických tříd, protože předchozí systém se stal nepřehledným.
Do roku 2021 se spotřebiče rozdělovaly do sedmi energetických tříd.
A+++
A++
A+
B
C
D
TIP! Nerozumíte energetickým třídám? Přečtěte si článek, který se věnuje energetickým třídám spotřebičů.
Tento systém byl ale nevyhovující, protože v některých kategoriích spotřebičů – například chladniček – již výrobci ani nemohli uvádět na trh produkty s horší energetickou třídou než A+. Postupně se tak přechází na nový systém energetických tříd.
Nové energetické štítky jsou platné od 1. března 2021 u následujících kategorií spotřebičů:
myčky nádobí,
pračky a pračky se sušičkou,
chladničky, mrazničky a vinotéky,
svítidla (od 1. září 2021),
elektronické displeje.
Nové energetické štítky rozdělují spotřebiče do sedmi energetických tříd od A do G, přičemž A je nejúspornější kategorie a G je nejméně úsporná kategorie. Zcela tak zmizí označení znaménkem plus.
Jiné jsou rovněž požadavky na zařazení výrobků do daných energetických tříd – ty nejúspornější mohou ihned po zavedení nové stupnice dosáhnout nanejvýš kategorie C. Energetické třídy A a B zůstávají na počátku prázdné, aby byl v budoucnu prostor pro kategorizaci ještě úspornějších spotřebičů.
Kromě elektrických spotřebičů se do energetických tříd rozdělují také domy. Existuje sedm energetických tříd pro budovy.
A – mimořádně úsporná
B – úsporná
C – vyhovující
D – nevyhovující
E – nehospodárná
F – velmi nehospodárná
G – mimořádně nehospodárná
Energetická třída domu je součástí průkazu energetické náročnosti budov (PENB), který slouží k odhadu nákladů na provoz domu.