Zpět na všechny pojmy
Elektrický přímotop je topidlo, které využijete zejména pro vytápění objektů s nízkými tepelnými ztrátami nebo jako doplňkový zdroj tepla. Výhodou elektrických přímotopů je přenosnost a rychlá regulace. Nevýhodou je větší spotřeba energie.
Elektrický přímotop se hodí do domácností, kde nebude v provozu celou topnou sezónu. Jedná se primárně o doplňkový zdroj tepla. Přímotopem zvýšíte svůj tepelný komfort v nejchladnějších dnech nebo ho naopak využijete pro přechodné období, kdy se vám ještě nechce topit do kotle na tuhá paliva. Stejně tak se elektrický přímotop hodí do domácností, jejíž členové mají rozdílné představy o ideální teplotě v místnosti.
Elektrický přímotop se naopak nehodí jako hlavní zdroj vytápění. Přístroj většinou není konstruovaný pro nepřetržitý provoz a navíc spotřebuje velké množství elektřiny.
Existuje několik typů elektrických přímotopů. Liší se nejen svým designem, ale také principem fungování.
Konvektory: Nejběžnější typ přímotopu, který funguje na principu nasávání studeného vzduchu a vypouštění ohřátého vzduchu do prostoru.
Ventilátory: Horký vzduch se vhání do místnosti ventilátorem. Spolu s konvektory se jedná o nejlevnější typ elektrických přímotopů.
Radiátory: Elektrické přímotopy podobající se klasickým radiátorům, ale uvnitř je akumulační olej, který je nahříván pomocí elektřiny.
Krby: Elektrické krby jsou v podstatě také formou přímotopu. Vyzařují teplo, které se tvoří za pomoci napájení elektřinou, ale zároveň imitují efekt hořícího ohně.
Topné panely: Vydávají silné sálavé teplo. Výhodou je nižší spotřeba elektřiny, ale naopak si připlatíte při jejich pořízení.
Infrazářiče: Elektrické přímotopy vyzařující krátkovlnné sálavé teplo, které prostoupí až do hloubky těla. Díky tomu neohřívají okolní předměty a šetří elektřinu. Počítejte však s vyšší pořizovací cenou.