Zpět na všechny pojmy
Detektor plynu je zařízení, které odhalí únik plynu. V zásadě se pod označením detektor plynu rozumí přístroj pro odhalení úniku zemního plynu (metanu), ale můžete se setkat i s jinými detektory – např. detektory oxidu uhelnatého, detektory LPG aj. Detektor zemního plynu by si měla pořídit každá domácnost, která využívá plyn k vytápění nebo vaření.
Přestože je zemní plyn obohacen o sirné sloučeniny, a tak můžete jeho únik snadno odhalit i při nízké koncentraci, vyplatí se pořídit detektor plynu. K úniku plynu totiž může dojít v místnostech, kde často nepobýváte (např. v kotelně), nebo v noci, kdy unikající plyn nemusíte zaregistrovat. Pak už stačí jen rozsvítit světlo a neštěstí je na světě.
Detektor plynu vás upozorní na unikající plyn při velmi nízkých koncentracích. Při detekci zemního plynu se spustí zvukový alarm. Ten by měl být dostatečně hlasitý, aby vás na únik plynu upozornil i v neobývaných místnostech, v garáži, ve sklepě apod. Senzory zařízení pro detekci plynu využívají různé principy fungování, mezi nejmodernější typy patří fotoionizační detektor nebo infračervený senzor.
Při výběru detektoru úniku plynu byste měli vzít v úvahu několik základních parametrů:
hlasitost v decibelech,
dosah a citlivost hlásiče,
napájení elektřinou nebo z baterie,
displej zobrazující přesnou koncentraci plynu.
Detektory plynu jsou zpravila malá a kompaktní zařízení, která umístíte pod strop – metan je totiž lehčí než vzduch, a tak stoupá směrem vzhůru. Vždy si přečtěte návod výrobce, jak a kam detektor plynu umístit.
Na trhu najdete také ruční detektory plynu. Jedná se o přenosné přístroje, které využijete spíše pro jednorázovou detekci plynu. Ruční detektory plynu obvykle odhalí minimální koncentraci zemního plynu, a tak se využívají pro zjištění netěsností potrubí při nových instalacích nebo revizích. Pro kontinuální měření úniku zemního plynu se nehodí.