Zpět na všechny pojmy
Blackout znamená rozsáhlý výpadek elektřiny, který zasáhne velké množství obyvatel a trvá až několik dní. Blackout může být způsoben přírodními živly, například povodní, zemětřesením nebo vichřicí. Pro elektrickou soustavu představuje problém ale také její přetížení nebo teroristické útoky.
I když se to na první pohled nemusí zdát, naše společnost je na elektřině v podstatě závislá. Při blackoutu dojde k zastavení dodávek vody, zemního plynu nebo ropy. Přeruší se veškeré zásobování, výroba a k omezení dojde i v poskytování základní zdravotní péče. I když důležité instituce disponují záložními zdroji pro případ blackoutu, ty poskytují elektřinu pouze po omezenou dobu. Navíc během blackoutu dochází k rabování a další kriminální činnosti.
Největší blackout v historii nastal v Indii v roce 2012. Dva dny bylo bez elektrického proudu více než 600 milionů lidí. K rozsáhlému blackoutu došlo z důvodu přetížení sítě, která nezvládla nápor vzrůstající spotřeby elektřiny.
Ani v České republice jsme několikrát nebyli daleko od blackoutu. Odborníci označují jako rizikové přetížení přenosové soustavy kvůli nadměrným tokům elektřiny z německých větrných elektráren. V nejvíce exponovaných momentech protéká naší soustavou trojnásobek obvyklého množství elektřiny, což představuje hrozbu blackoutu.
Pokud se chcete na blackout připravit, patří k základnímu vybavení svíčky a zapalovač, případně baterka. Při déletrvajícím výpadku proudu se hodí mít zásoby pitné vody a trvanlivých potravin, stejně jako léků a hygienických potřeb.