Zpět na všechny pojmy
Aerosol je směs malých pevných nebo kapalných částic ve vzduchu nebo jiném plynu. Aerosoly vznikají přírodně, poté je označujeme jako dým, mlhu nebo kouř. Jedná se o různé částice, které poletují ve vzduchu (pyl, plísně, prach ze sopečné činnosti aj.). Větší množství aerosolu v ovzduší snižuje viditelnost a znečišťuje životní prostředí. V běžném životě se však setkáme spíše s aerosoly, které se používají především v průmyslu a kosmetice.
Aerosolové spreje jistě znáte z různých kosmetických přípravků. Jedná se o kovovou nádobku, ve které je stlačený hnací plyn. Ventil udržuje nádobku pod tlakem a přesně dávkuje náplň. Rozprašovač aerosolu se využívá například pro laky na vlasy, deodoranty, u čisticích přípravků nebo barev ve spreji. S aerosolem se setkáte i v potravinářství, například když kupujete šlehačku ve spreji.
Mezi největší výhody aerosolů patří přesné a pohodlné dávkování bez nebezpečí vylití. Navíc výrobek dosahuje dlouhé trvanlivosti, protože nádobka je vzduchotěsně uzavřena a při používání do ní nemohou vniknout bakterie. Na druhou stranu se jedná o nebezpečný obal a hořlavinu, protože nádobka aerosolu je poháněna stlačeným hořlavým plynem.
Pojem aerosol byl známý nejspíš již v 18. století, ale patent pro aerosolový sprej získal až v roce 1926 Eric Rotheim. Za vynálezce moderního aerosolu jsou považováni L. Goodhue a W. Sullivan z USA. Ti získali patent na předchůdce dnešních aerosolů v roce 1943. Masová výroba se spustila hned vzápětí díky produkci sprejů proti komárům, které potřebovali američtí vojáci během 2. světové války.