Jak na šetření energií na vytápění
Snížení teploty v bytě o 1 °C vám může ušetřit až 6 % nákladů na vytápění ročně. Optimální teplota v místnosti je 19–21 °C. V ložnici stačí 16–18 °C, stejně jako v kuchyni. Na chodbách a schodištích udržujte teplotu kolem 15 °C. Mezi místnostmi zavírejte dveře, ať se netvoří průvan.
Máte kotel na plyn, uhlí nebo dřevo? Pak je potřeba ho pravidelně čistit a servisovat. Jedině tak bude kotel fungovat správně. Nezapomínejte ani na čištění a revizi spalinových cest. Správně udržovaný kotel a komín snižují spotřebu paliva.
Topíte na plný výkon, ale část radiátoru zůstává studená? Na vině budou vzduchové bubliny. Radiátory odvzdušněte před začátkem topné sezóny a poté každé 3 měsíce, nebo pořiďte samoodvzdušňovací ventily. Zkontrolujte také, zda je v soustavě dostatek vody.
Nejvíce energií při vytápění ušetříte, když se vyhnete teplotním výkyvům. S tím vám pomůže termostat. Při odchodu z domu snižte teplotu jen o 1–2 °C. Když topení vypnete úplně, příliš se ochladí stěny domu. Opětovné dosažení požadované teploty spolkne více energie, než když budete místnosti stále temperovat.
Teplo by vám nemělo zbytečně unikat, ale přísun čerstvého vzduchu je potřeba. Jak na to? V zimě zapomeňte na ventilaci, naopak větrejte krátce a intenzivně. Otevřete okno dokořán v každé místnosti a udělejte na pár minut průvan. Tak se rychle vymění vzduch, aniž by vám uteklo teplo.
Správné použití rolet a žaluzií nebo vylepšení izolace domu. Přečtěte si další tipy, kde hledat úsporu v oblasti vytápění.
Se kterým dodavatelem budete topit nejlevněji?
Dvě třetiny celkové spotřeby energií připadají na vytápění. To nabízí velký potenciál pro úsporu nákladů. Snížení spotřeby má ale své limity, a tak byste se měli rozhodně zajímat i o to, kolik platíte za každou spotřebovanou kilowatthodinu. Můžete najít levnějšího dodavatele? To snadno zjistíte díky online srovnání cen energií. Za pár minut si porovnáte nabídky od desítek dodavatelů na českém trhu.
Jak na šetření energií při vaření
Vodu přivedete k varu až dvakrát rychleji, když hrnec přiklopíte pokličkou. Horká pára totiž zůstane uvnitř, a tak urychlí ohřev. Jednoduše tak můžete šetřit energii při každém vaření.
Průměr hrnce by měl odpovídat průměru plotýnky. Pokud dáte menší hrnec na velkou plotýnku, zbytečně dochází ke ztrátám. Plynový hořák by měl být menší než hrnec, aby plameny neolizovaly jeho boky.
Šetření elektrické energie dosáhnete i při ohřevu vody v rychlovarné konvici. Vždy nalijte do konvice jen tolik vody, kolik skutečně potřebujete ohřát. Vaříte vodu na čaj pro dvě osoby? Odměřte dva hrnky vody.
Existují šikovní pomocníci do kuchyně, kteří šetří energii při vaření. Třeba tlakový hrnec několikanásobně urychlí přípravu masa. Remoska se hodí na pečení menších porcí a spotřebuje až 6× méně elektřiny než trouba.
Vypněte přívod tepla 3 minuty před koncem vaření a nechte jídlo dojít pod pokličkou. Elektrický sporák můžete vypnout ještě dříve, protože plotýnky zůstávají po vypnutí horké několik dalších minut.
Ušetřit při vaření můžete i správnou volbou spotřebiče. Více podrobností se dozvíte v článku 5+1 tipů, jak ušetřit energie při vaření.
Nechcete se omezovat ve spotřebě, a přesto ušetřit?
Možná se vám už zajídá představa o neustálém šetření eletřinou a říkáte si, že víc se omezovat nechcete. Přesto by vám pár ušetřených stokorun až tisíců ročně přišlo vhod? Porozhlédněte se po novém dodavateli. Ceny energií se opět vrací k normálu a vládní strop bude brzy končit. Když se o nové ceny nebudete zajímat včas, může se snadno stát, že zůstanete u zbytečně drahého dodavatele.
5 snadných kroků k levnějšímu dodavateli
Zadejte do srovnání svoji roční spotřebu, nebo údaje pro orientační výpočet.
Vyplňte svůj kraj, abychom vás přiřadili do distribučního území.
Během pár sekund dostanete nabídky na míru od desítek dodavatelů, včetně tajných akcí.
Vyberte tu nejvýhodnější nabídku. Novou smlouvu sjednáte online či po telefonu.
Potřebujete s něčím poradit nebo pomoci? Naši specialisté jsou vám k dispozici na telefonu.