Jak získat půjčku
Abyste získali co nejvýhodnější půjčku, je potřeba správně vybrat nejen její typ, ale také poskytovatele. Samozřejmě se doporučujeme zaměřit i na podmínky. Smlouvu čtěte pozorně a nevynechejte ani malá písmena pod čarou.
Více o tom, jak získat půjčku za nejvýhodnějších podmínek, se dočtete v našem článku.
Ověřte si záznamy v registrech
Před žádostí o půjčku doporučujeme ověřit, zda nemáte negativní záznam v některém z registrů. Takový záznam může způsobit zamítnutí vaší žádosti o půjčku.
Srovnaný magazín
- Úrokové sazby hypoték 2024
Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.
- Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne
Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.
- Rostoucí inflace zlevňuje staré půjčky. Jsou dlužníci ve výhodě?
Taky máte pocit, že vám inflace požírá úspory? Průměrná inflace dosáhla 15 % a ve dvouciferných číslech ještě pár měsíců setrvá. Špatná zpráva pro spotřebitele, ale dobrá pro dlužníky. Nebo ne? Společně porovnáme, jak ovlivňuje inflace půjčky a hypotéky, a kdy je výhodnější předčasně splatit půjčku.
- Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete
Vyhlásili jste osobní bankrot, ale v průběhu insolvence potřebujete zaplatit nečekaný výdaj? Pak se nejspíš poohlížíte po půjčce v insolvenci. Tu vám však nabídnou jen nepoctivé společnosti, a navíc se vystavujete riziku, že vám soud oddlužení zruší. Měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.
- Půjčka online: Na co si dát pozor?
Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?
- ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá
Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.
- Vývoj úrokové sazby: Jak to bylo před 30 lety?
Poslední roky byly pro finanční trhy pořádně turbulentní. Během pandemie koronaviru se úrokové sazby dostaly na absolutní minimum. To se ale vzápětí otočilo kvůli vysoké inflaci, a tak jsou teď úrokové sazby naopak nejvyšší za posledních 20 let. Podívejte se, jak se úroková sazba vyvíjela.
- Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?
Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?
- Jak vypočítat úrok z půjčky? Stačí vám znát tři základní parametry
Potřebujete peníze navíc a nemáte našetřeno? Pravděpodobně budete zvažovat možnost půjčky. Ať už se rozhodnete pro půjčku od banky nebo nebankovní společnosti, určitě vás bude zajímat, kolik za ni ve finále zaplatíte. Pokud společnost tuto informaci neuvádí, je dobré vědět, jak vypočítat úrok z půjčky, což vám pomůže při samotném výběru i rozhodování.
- Jak funguje oddlužení? Na pár let se omezíte výměnou za život bez dluhů
Nových insolvencí meziročně ubylo. A to i přes fakt, že ČR čelí ekonomické krizi a inflace prudce roste. Jedním z důvodů tohoto trendu může být i to, že o možnosti oddlužení řada dlužníků neví. Jak takové oddlužení funguje a co vás během něj čeká?