Jak projít scoringem u banky
„Rozbitá pračka? Nevadí, prostě si vezmu úvěr!“ Takto se možná chlácholíte, když se úspory tenčí a do výplaty daleko. Banka vám ovšem půjčit nemusí. Každého žadatele o úvěr si předem důkladně prověří. Co myslíte, prošli byste? Konkrétní vzoreček vám neprozradíme (banky jej střeží podobně pečlivě jako složení bylin v Kofole), umíme vám ale poradit, na co si dát před žádostí o půjčku pozor. Přečtěte si, jak bez obav projít (nejen) bankovním scoringem.
Bonitní klient má dobrý scoring
Co je to bonita?
Bonita klienta, někdy nazývaná úvěrová schopnost nebo platební schopnost, znamená schopnost klienta řádně hradit své závazky. Pro banky (a další věřitele) slouží jako ukazatel, že půjčené peníze včas vrátíte. Platí, že čím vyšší bonitu máte, tím lepší podmínky (zejména nižší úrok) jsou banky ochotny vám nabídnout.
Které údaje banka při scoringu posuzuje?
Hypotéky mají přísná pravidla
U hypotečních úvěrů platí přísnější pravidla než u spotřebitelských úvěrů. Banky při posouzení vaší žádosti hodnotí tři základní ukazatele:
Půjčit si můžete maximálně 80 % hodnoty nemovitosti, kterou ručíte (LTV).
Výše vašeho zadlužení nesmí být větší než 8,5násobek vašeho ročního příjmu (pro žadatele do 36 let platí 9,5násobek – DTI).
Souhrn všech vašich splátek (hypotéky i dalších možných půjček) nesmí přesáhnout 45 % vašeho čistého měsíčního příjmu (DSTI).
Pokud tyto základní podmínky nesplníte, banka vám hypotéku ze zákona přiznat nesmí.
Co zhoršuje moji bonitu
V USA jsou klienti hodnoceni podle tzv. credit score, které zvýšíte tak, že včas hradíte své závazky, zejména z kreditních karet? Credit score často budují už rodiče svým dětem. Pokud nemáte úvěrovou historii, nedostanete ani věrnostní kreditní kartu v obchodním centru.
Jak zvýšit svoji bonitu a dosáhnout na úvěr?
Před žádostí o úvěr můžete ovlivnit, zda vám banka půjčí a za kolik. Proveďte několik jednoduchých kroků, které vám pomohou zlepšit scoring. Myslete na ně i tehdy, když zrovna půjčku nepotřebujete – zlepšíte tak své finanční zdraví a vybudujete kvalitní úvěrovou historii.
Prověřte vaši celkovou finanční situaci
Vypište si všechny finanční produkty, které vlastníte (včetně „skrytých“ možností přečerpání). Zrušte kreditní karty a kontokorenty, které nevyužíváte (případně snižte limity na realistickou částku).
Nahlédněte to registrů
A ověřte, jestli všechny údaje o vás jsou správné. Některé údaje mohou být po určitém období vymazány.
Pokuste se zvýšit příjmy
Například nalezením dlouhodobé brigády, nebo pronájmem části domu/bytu. Zároveň snižte náklady.
Změňte smlouvu na hlavní pracovní poměr
Bonitu zvýší i přechod z práce na dohodu do hlavního pracovního poměru – v praxi takováto změna samozřejmě závisí i na vůli vašeho zaměstnavatele. V případě zaměstnání banky obvykle hodnotí mzdu (plat) za poslední tři měsíce. Můžete tedy vyčkat s žádostí do období vyplácení mimořádných prémií a bonusů.
Přizvěte k půjčce tzv. spolužadatele
Spolužadatel by měl mít dobrou bonitu. Obvyklé je žádat o půjčku s manželem (manželkou), případě společně s rodičem. Spolužadatel musí projít stejným scoringem jako vy.
Přizvěte ručitele
Ručitel se zaručí, že v případě vašeho selhání bude dluh splácet. Na rozdíl od spolužadatele neprochází scoringem.
Doplaťte současné úvěry
Případně je slučte do jednoho.
Budujte svou úvěrovou historii
Všechny závazky hraďte včas – i ty na první pohled bezvýznamné.
Doplacení závazků a konsolidace půjček
Před žádostí o nový úvěr se můžete také rozhodnout doplatit ty staré. Dejte si přitom pozor na datum jejich sjednání: u úvěrů sjednaných před rokem 2016 platila jiná zákonná pravidla a může vás proto překvapit vysoká sankce. Kromě předčasného splacení můžete také využít tzv. konsolidace půjček do jedné.