O refinancování slyšíme nejčastěji ve spojitosti s hypotečními úvěry. Nejen hypotéku lze ale převést ke konkurenci, která klientovi nabídne výhodnější podmínky. Refinancovat má smysl taky půjčky a úvěry, u kterých platíte příliš vysoké měsíční splátky, nebo vám svými parametry jednoduše nevyhovují. Jaké jsou výhody refinancování a kdy má smysl o něm uvažovat?
Co je to refinancování půjček?
Refinancování spotřebitelské půjčky nebo úvěru znamená splacení stávajícího závazku novým úvěrem nebo půjčkou s odlišnými, zpravidla výhodnějšími podmínkami. V zásadě jde o proces, během kterého převádíte stávající půjčku nebo úvěr k novému poskytovateli.
Ten vám často nabídne výhodnější úrok, nižší měsíční splátku nebo delší, případně kratší dobu splácení. Ve své podstatě jde vlastně o klientovu akceptaci výhodnější nabídky nově příchozí banky nebo nebankovního poskytovatele, který nabídne dlužníkovi stejný objem finančních prostředků na stejný účel.
Kdy má smysl o refinancování přemýšlet?
Ve chvíli, kdy vám končí fixační období
Tehdy, když platíte příliš vysokou měsíční splátku
Pokud potřebujete delší nebo kratší dobu splatnosti
Ve chvíli, kdy se změní vaše bonita
V případě, kdy vám konkurence nabídne nižší úrok
Mohlo by vás zajímat: Refinancování se nemusí vždy vyplatit a dává smysl pouze v případě, že se klient a banka, případně nebankovní poskytovatel půjčky nebo úvěru, nedohodnou na podmínkách, které jsou v daný okamžik na trhu reálné. To znamená, že někdo jiný klientovi nabízí výrazně lepší podmínky (nejčastěji úrokovou sazbu).
Co dělat, pokud se rozhodnete refinancovat?
Postup refinancování půjčky není vůbec složitý. V první řadě je dobré mezi sebou porovnat veškeré dostupné nabídky půjček a úvěrů, které odpovídají vašim představám. To můžete učinit skrze nezávislé online srovnávače a kalkulačky. Jakmile si vyberete nejvýhodnější nabídku (zajímat by vás měl nejen úrok, ale zejména hodnota RPSN), můžete proces refinancování vyřídit jednoduše online.
Administrativa vás nemine
Připravte se na to, že nový poskytovatel půjčky, u kterého budete tu stávající refinancovat, bude chtít doložit doklady o stávající půjčce, váš příjem, a pravděpodobně i to, že nemáte záznam v registru dlužníků. Kromě dokladu totožnosti by už pak ale nový poskytovatel žádné další doklady chtít neměl. Pamatujte na to, že refinancování není výhodné v každém případě a kromě RPSN by vás měly zajímat také reálné zkušenosti klientů, kteří služby vybrané (ne)bankovní společnosti využili.