Státní fond rozvoje bydlení (dále jen SFRB) nabídl již poněkolikáté mladým žadatelům do 36 let věku zvýhodněné státní půjčky na rekonstrukci, koupi nebo výstavbu bydlení. Vyčleněné prostředky v prvních vlnách se poměrně rychle vyčerpaly. Navýšený objem byl sice dostatečný, spousta žadatelů ale poukazovala na nízké částky k zapůjčení, které nepokryly ani část nákladů na výstavbu nového bydlení, koupi nebo rekonstrukci toho stávajícího. O situaci mladých párů se tak začaly zajímat bankovní i nebankovní instituce, které nabízí vlastní půjčky pro mladé.
Půjčky pro mladé mají svá specifika
Státní půjčky pro mladé zaštituje v první řadě Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Jeho podmínky je ale poměrně náročné splnit. Třeba taková půjčka pro mladé od státu v roce 2018 předpokládala splnění následujícího:
O úvěr mohli požádat nejen manželé, ale i lidé, kteří nežijí v manželství nebo v registrovaném partnerství, pokud pečovali o dítě do 15 let.
U manželů nebyly děti podmínkou.
Věkovou podmínku do 36 let nemuseli splnit oba žadatelé. Stačí, když jeden z nich nepřekročí ke dni podání žádosti věk 36 let.
U rodičů, kteří spolu nežijí, může o úvěr zažádat sám i ten, jemuž jsou děti svěřeny do péče. Proto byli často nuceni zamířit do banky nebo k nebankovní instituci.
Tady se sluší zmínit, že půjčky pro mladé nabízí několik nebankovních společností i bank. Někde jsou podmínky velmi mírné, jinde je potřeba počítat s náročnějším procesem schvalování i přesně vymezeným okruhem výdajů, na které je možno půjčku čerpat.
Jít může například o rekonstrukci nebo koupi nemovitosti, vybavení interiéru, modernizaci vnitřních prostor bytu či domu, výstavbu garáže, plotu nebo bazénu či úhradu materiálu, faktur od řemeslníků nebo projektové dokumentace.
V každém případě lze půjčku pro mladé čerpat pouze na nepodnikatelské aktivity. Pokud potřebujete investovat do podnikání nebo rozjezdu vlastního businessu, bude se vám hodit půjčka pro podnikatele nebo půjčka bez doložení účelu využití finančních prostředků.
Půjčky pro mladé porovnávejte a vsaďte na pojištění
Nebankovních společností a bank, které půjčku pro mladé poskytují, sice není mnoho, přesto je však poměrně náročné se v jednotlivých nabídkách bezpečně zorientovat. Proto využijte náš srovnávač, který za vás vybrané půjčky porovná.
Na základě jednoduchého srovnání si následně vyberete takovou půjčku, která vám bude nastavenými parametry nejvíce vyhovovat. Při výběru ale sázejte nejen na výši úroku, ale také RPSN, které má mnohem lepší vypovídací hodnotu.
Ideální je, pokud si k půjčce pro mladé sjednáte také odpovídající pojištění schopnosti splácet. To vás podrží ve chvíli, kdy se dostanete do finančních potíží vlivem ztráty práce nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti.
Výhody půjček pro mladé
Peníze pro mladé žadatele
Výhodné podmínky
Bankovní i nebankovní produkty
Účelové i neúčelové půjčky
Jednoduché sjednání online
Minimum papírování a byrokracie
Možnost sjednání pojištění schopnosti splácet
Nevýhody půjček pro mladé
Přísnější podmínky půjčky u bank
Vyšší sankce za porušení podmínek
Méně produktů
Nutnost pravidelného příjmu