Co je to registr dlužníků?
Registr dlužníků je databáze osob nebo firem řádně nesplácejících své závazky. Může jít o jiné půjčky, ale také například o faktury za mobilní telefon či poplatky za kabelovou televizi. Bankovní i nebankovní subjekty jsou kontrolou žadatelů v této databázi schopni omezovat svá rizika spojená s poskytováním úvěrů.
V České republice funguje paralelně několik různých bankovních a nebankovních registrů dlužníků.
SOLUS (Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům)
Bankovní registr klientských informací (BRKI)
Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
Centrální registr úvěrů (CRÚ)
Pokud teď přemýšlíte nad tím, zda jste vždy včas zaplatili všechny složenky, je snazší požádat příslušné registry o výpis z databáze. Předem tak budete vědět, jaká je vaše výchozí pozice při hledání výhodné půjčky. Zápis v databázi automaticky neznamená problém – jsou zde vedeny i osoby, které pravidelně a včas platí své závazky, což vám naopak při žádosti o úvěr může pomoci.
Jaká jsou rizika půjčky bez registru?
Půjčka, při jejímž poskytnutí zápis v rejstříku není překážkou, nabízí řada nebankovních společností. Jedná se ovšem o jeden z nejrizikovějších úvěrů. Pokud si důkladně nepřečtete podmínky, můžete rázem zjistit, že splátky nejsou měsíční, ale týdenní. Stejně tak poplatky u půjček bez registru dosahují obrovských částek. Proto se kvůli půjčce bez registru můžete dostat do ještě větších finančních potížích.
Někdy se dlužníci uchýlí pod návalem emocí k půjčce bez registru, protože mají negativní záznam v registru dlužníků a obávají se, že jim banka nepůjčí. To ale nemusí být pravda. Každá banka i nebankovní instituce prověřuje žadatele individuálně a je pouze na jejím zvážení, zda úvěr poskytne či ne. S negativním záznamem v registru ovšem musíte počítat s vyšší cenou půjčky.
Vyhněte se podvodníkům a pro vyhledání půjčky využijte raději náš srovnávač, ve kterém najdete jen prověřené společnosti. Na jednom místě přehledně uvidíte všechny důležité informace o nabízených půjčkách a snadno tak vyberete tu nejvýhodnější právě pro vás.
Poskytovatelé mají povinnost prověřovat schopnost splácet
Poskytovatelé půjček jsou ze zákona povinni prověřit si schopnost klienta splácet závazek. Součástí kontroly ze strany bankovních a nebankovních institucí by tak logicky měl být náhled do příslušných rejstříků dlužníků. Zákon ovšem nezakazuje poskytnutí půjčky žadatelům s negativním zápisem v registru, vše je na individuálním posouzení jednotlivých poskytovatelů.
U bankovních institucí vám zápis v rejstříku dlužníků při žádání o úvěr zpravidla vystaví stopku. Nebankovní společnosti nicméně půjčky bez registru standardně nabízejí.
Půjčka bez registru – vyšší riziko také pro poskytovatele
Vzhledem k tomu, že půjčky bez registru představují pro společnosti poskytující úvěry určité riziko, počítejte s vyšší cenou úvěru a většinou také s nižší poskytnutou částkou. Naopak lákadlem pro žadatele bývá kromě benevolence v udělování půjček také rychlost vyřízení celého procesu. Ve chvíli, kdy daný subjekt nebude přihlížet k negativnímu zápisu v rejstříku dlužníků, bude chtít s největší pravděpodobností doložit vaši schopnost splácet úvěr.
Požadováno po vás může být například:
Potvrzení o příjmu vystavené zaměstnavatelem
Daňové přiznání
Pracovní smlouva
Výpis z účtu, na který vám pravidelně chodí příjem
Výjimku mohou představovat velmi nízké úvěry s volnějším schvalovacím procesem. U nich byste ale také měli být obezřetní. Pár půjčených tisíc se kvůli vysokým úrokovým sazbám a poplatkům může proměnit na několikanásobné částky, které nebudete schopni splácet. Proto si vždy důkladně prostudujte podmínky úvěru.