Finanční půjčky patří k běžnému životu moderního člověka. Půjčky zpříjemňují život a pomáhají překonávat méně příznivá životní období. Bez půjčky by si většina běžných lidí nemohla dovolit koupit nové auto a už vůbec ne investovat do vlastního bydlení. Jaké možnosti finančních půjček existují?

Nejpoužívanější typy finančních půjček

Nabídka finančních půjček je velmi bohatá a díky novému zákonu o spotřebitelském úvěru z konce roku 2016 i bezpečná. Půjčky od prosince tohoto roku smí nabízet vedle bank pouze licencované nebankovní společnosti. Jak banky, tak i nebankovní společnosti musí splňovat přísné podmínky a k činnosti musí získat licenci, kterou uděluje Česká národní banka. ČNB rovněž kontroluje jejich činnost a v případě porušení podmínek má právo odebrat licenci.

Bankovní finanční půjčky

Finanční půjčky představují jeden ze stěžejních produktů bankovních domů, které nabízí jak spotřebitelské úvěry použitelné na cokoliv, tak i půjčky určené na koupi či vlastního bydlení (tzv. hypotéky). Finanční půjčky poskytované bankami se vyznačují výhodnými podmínkami, ale také důsledným prověřováním úvěruschopnosti žadatele o půjčku. Bankovní půjčku tak získá pouze žadatel splňují přísné podmínky týkající se jeho bonity. Využijte srovnání půjček a porovnejte nabídky od ověřených poskytovatelů.

Nebankovní finanční půjčky

Alternativou ke klasickým bankovním půjčkám jsou nebankovní půjčky. Tyto finanční půjčky smí nabízet pouze nebankovní společnosti, které splňují přísné podmínky nezbytné k získání licence od ČNB. Takových společností v ČR existuje zhruba stovka a jejich seznam eviduje ČNB.

Nebankovní půjčky mohou být za určitých podmínek poskytovány i méně solventním zájemcům, jejichž finanční situace jim nedovoluje získat bankovní půjčku. Vyšší riziko nebankovní společnosti vyvažují méně výhodnými podmínkami. U nebankovních půjček je nutné počítat s vyšším úrokem, poplatky a sankcemi.

Účelové a neúčelové finanční půjčky

Jak bankovní, tak i nebankovní finanční půjčky můžeme rozlišovat do dvou skupin dle účelu. Větší skupinu tvoří neúčelové finanční půjčky. Tyto finanční půjčky lze použít na cokoliv bez doložení účelu poskytovateli půjčky. To znamená, že neúčelovou půjčku můžete použít na nákup vybavení do bytu, na drobnou elektroniku či uhrazení účtu za energie, telefon apod.


Účelové půjčky lze použít pouze k určenému účelu. Například půjčka na auto či půjčka na bydlení (hypotéky). Podmínky účelových finančních půjček jsou uzpůsobeny jejich účelu. Například u hypoték se tak úrok v posledních letech pohybuje pouze okolo 3 %, což je u běžného neúčelového spotřebitelského úvěru nemožné.

Finanční půjčky online a v hotovosti

Další rozdíl mezi finančními půjčkami spočívá v předání peněz mezi poskytovatelem a úspěšným žadatelem. V posledních letech se díky internetu rozšířil způsob sjednávání půjček online a převod peněz na bankovní účet klienta. Banky a většina nebankovních společností dokonce neposkytuje půjčky lidem bez vlastního bankovního účtu.


Ubylo tedy půjček, kdy jsou klientovi peníze předány osobně v hotovosti. To však neznamená, že neexistují. Ačkoliv jsou dnes běžnější půjčky zaslané na bankovní účet, některé nebankovní společnosti stále nabízí finanční půjčky v hotovosti.

Jak si vybrat finanční půjčku

Vzhledem k široké nabídce bankovních i nebankovních půjček je poměrně těžké zorientovat se v nabídce a vybrat si správnou půjčku. Naštěstí internet umožňuje nejen snadné a rychlé online sjednání půjčky, ale také předchozí srovnání více půjček mezi sebou.

Online srovnání finančních půjček

Srovnání půjček online nabízí speciální webové stránky jako například i naše stránky Srovnejto.cz, které spolupracují s vybranými bankami a nebankovními společnostmi, jejichž půjčky nabízíme. Zde si mohou zájemci tyto půjčky porovnat online a vybrat si tak nejvýhodnější z nich. Online srovnání je nezávislé a zdarma.