Zemětřesení

  • Nejsilnější zemětřesení zasáhlo Chile v r. 1960

  • V ČR jsou seismicky aktivní západní Čechy

  • Chraňte svůj domov s pojištěním majetku

Pro sjednání pojištění proti zemětřesení vyberte jednu z možností:

Co je zemětřesení

Zemětřesení vzniká při náhlém uvolnění energie v zemské kůře. Napětí pod povrchem země způsobují zejména pohyby litosférických desek, a právě proto k 90 % zemětřesení dochází podél jejich zlomů. Desky se neustále pohybují a ve chvíli, kdy se do sebe zaklesnou, začnou se napínat. Když je napětí příliš velké, mohou desky praskat, čímž dochází k silným otřesům. Zemětřesení může být vyvoláno i výbuchem sopky, propadnutím jeskyně nebo důlní činností.

Místo v zemské kůře, kde se zemětřesení vytvoří, se nazývá hypocentrum. Obvykle se nachází do 70 km pod povrchem. Kolmý průmět hypocentra na povrch se nazývá epicentrum a v něm zanechá zemětřesení nejničivější následky. Otřesy se šíří pomocí seismických vln do vzdálenosti až stovek kilometrů.


měření zemětřesení

Měření zemětřesení

Měření síly zemětřesení se provádí několika způsoby. Tím nejznámějším je tzv. Richterova stupnice, která vychází z měření pomocí seismografu. Je důležité si uvědomit, že se jedná o logaritmickou stupnici. To znamená, že každý další stupeň představuje desetinásobek předchozího stupně. Zatím nejsilnější zemětřesení v novodobé historii odpovídalo 9,5 stupňům Richterovy škály a došlo k němu v Chile v roce 1960.

Kromě objektivního měření velikosti otřesů se provádí také subjektivní měření intenzity zemětřesení podle jeho účinků na okolí –⁠ například poškození staveb, praskliny v povrchu apod. Zemětřesení mívá největší dopady v chudých oblastech, kde stavby nejsou přizpůsobeny na silné otřesy, a proto dochází ke zřícení budov a velkému počtu obětí.

Zemětřesení v jednotlivých zemích

Většina světových zemětřesení vzniká v tzv. Ohnivém kruhu. Jedná se o pás podél okrajů litosférických desek, který probíhá podél západního pobřeží Severní a Jižní Ameriky, severní Antarktidy, Nového Zélandu, Filipín, Japonska a Kamčatky. Ani zemětřesení v Evropě však nejsou výjimkou, k seismicky aktivním oblastem patří Středomoří. K menším zemětřesením dochází také na území České republiky. Podívejte se na přehled.

česká vlajka
Zemětřesení v ČR

Zemětřesení v ČR vznikají nejčastěji v oblasti Kraslicka v západních Čechách. Nejsilnější otřesy nedosáhly ani 5 stupňů Richterovy škály, ale typicky se zde vyskytují zemětřesné roje, které trvají několik dnů až týdnů. V roce 2022 došlo k zemětřesení v Karviné kvůli důlní činnosti.

vlajka Itálie
Zemětřesení v Itálii

V Itálii bylo zaznamenáno nejsilnější zemětřesení v Evropě, a to v roce 1908 v Messině. Dosáhlo 7,5 stupně Richterovy škály a podle odhadů si vyžádalo 75 tisíc životů. Ani v moderní historii se však zemětřesení Itálii nevyhýbá –⁠ k posledním velkým otřesům došlo v roce 2016, kdy zahynulo několik set lidí.

vlajka Řecka
Zemětřesení v Řecku

Pravidelně vznikají zemětřesení také v Řecku, kterým probíhá významný zlom litosférických desek. Zemětřesení o síle 6 stupňů Richterovy škály zasáhlo Řecko v roce 2021, jeho epicentrum se nacházelo blízko Heraklionu –⁠ hlavního města Kréty. Během zemětřesení na Krétě zemřel jeden člověk.

vlajka Chorvatska
Zemětřesení v Chorvatsku

Části Chorvatska jsou seismicky aktivní –⁠ zejména kolem Rijeky, Záhřebu a na jihu země. K nejničivějšímu zemětřesení v posledních letech došlo na konci roku 2020 v oblasti Banija. Zahynulo 7 osob a škody na majetku se v regionu odstraňují dodnes. V roce 2023 se vyskytlo zemětřesení nedaleko ostrova Krk.

vlajka Turecko
Zemětřesení v Turecku

Zemětřesení v Turecku v únoru roku 2023 se zařadilo na seznam nejničivějších přírodních katastrof v historii. Zasáhlo oblast jižního Turecka a severní Sýrie. Seismologové naměřili sílu otřesů 7,8 Richterovy stupnice. Zemětřesení si vyžádalo téměř 50 tisíc obětí a toto číslo ještě není konečné.

vlajka Japonska
Zemětřesení v Japonsku

Japonsko se potýká s menšími otřesy na každodenní bázi, ale v roce 2011 ho zasáhlo silné zemětřesení s ničivými následky. Mělo sílu 9,1 stupně a vyvolalo vlnu tsunami, která spláchla pobřeží Japonska až 15 km do vnitrozemí. Tsunami poškodila také jadernou elektrárnu Fukušima.

vlajka Indonésie
Zemětřesení v Indonésii

Jedna z největších katastrof novodobých dějin se stala na Vánoce roku 2004 v Indonésii. Podmořské zemětřesení o síle 9,3 stupně v Indickém oceánu vyvolalo masivní vlnu tsunami, která dosáhla u pobřeží Indonésie až 30 metrů. Ničila také na Srí Lance, v Indii a Thajsku. Celkem zahynulo téměř 230 tisíc osob.

vlajka Haiti
Zemětřesení na Haiti

Ničivé zemětřesení o síle 7,2 stupně Richterovy škály zasáhlo Haiti v roce 2010 a vyžádalo si přes 200 tisíc obětí. Haiti patří k nejchudším zemím světa a zemětřesení naprosto zničilo infrastrukturu. Na ostrov se jen obtížně dostávala pomoc. Haiti se tak potýkalo i s nedostatkem vody a jídla, cholerou, tyfem a rabováním.

Pokud se chcete dozvědět, kolik by vás stálo pojištění majetku, vyberte jednu z možností:

Jak poznat zemětřesení

Stupnice MM (Modified Mercalli) udává intenzitu zemětřesení na dvanáctistupňové škále a dobře ilustruje, jak poznáte zemětřesení.

StupeňOznačeníPopis

I.

nepozorovatelné

rozeznají jen přístroje

II.

velmi slabé

rozpoznatelné v horních patrech budov citlivými lidmi

III.

slabé

vibrace, kývání lustrů a zavěšených předmětů

IV

mírné

drnčení oken, cinkání nádobí

V.

málo silné

praskání oken, probudí spící osobu

VI.

silné

padají předměty, praskliny v omítce, nestabilní chůze

VII.

velmi silné

obtížné udržet rovnováhu ve stoje, trhliny ve zdech

VIII

bořivé

padají komíny, poškození budov

IX.

pustošivé

vážné poškození budov, velké trhliny v půdě

X.

ničivé

zničené budovy, přehrady

XI.

katastrofické

zničené mosty, železnice a potrubí, sesuvy půdy

XII.

globální

velké předměty létají vzduchem, velké změny v terénu


Pojištění proti zemětřesení

Zemětřesení dokáže napáchat značné škody, a to i v České republice. Nejsilnější zemětřesení v tuzemsku dokážou způsobit zřícení komínů, uvolnění střešních tašek a praskání zdí. Proto by vám nemělo chybět pojištění, které ochrání váš majetek.

Pojištění zemětřesení patří k rizikům, která si můžete pojistit jak v rámci pojištění nemovitosti tak v rámci pojištění domácnosti. Většina pojišťoven zahrnuje zemětřesení do základních živlů, pouze u pojišťovny Allianz si ho musíte pojistit dodatečně.

Obvykle pojišťovny definují zemětřesení jako otřesy, které dosahují v místě pojištění alespoň 6. stupně podle makroseismické stupnice EMS 98. Ale třeba pojišťovna Allianz používá stupnici MSK-64, stejně jako Komerční pojišťovna.

Definice zemětřesení se tak může u jednotlivých pojišťoven lišit, proto se před sjednáním pojistky důkladně seznamte s pojistnými podmínkami.

Co dělat v případě zemětřesení

Při zemětřesení je důležité jednat rychle a klidně. Záleží také na tom, jak silné jsou otřesy a v jak kvalitní budově se nacházíte.

  • Přikrčte se k zemi nebo si sedněte, abyste neupadli.

  • Zakryjte si hlavu a krk rukama. Schovejte se pod stůl, postel nebo jiný pevný kus nábytku, který vás ochrání před padajícími předměty.

  • Vzdalte se od oken a skleněných výplní, které se mohou roztříštit.

  • Při silném zemětřesení se snažte opustit budovu, protože může dojít k jejímu zřícení. Dávejte ale pozor na padající římsy, střešní tašky a komíny. Vzdalte se co nejrychleji od budov, pouličního osvětlení a elektrického vedení.

  • Z výškových budov utíkejte po schodech. Nikdy nepoužívejte výtah, protože se může zaseknout kvůli výpadku proudu.

  • Počítejte s tím, že velké zemětřesení provází tzv. dotřesy –⁠ slabší zemětřesení, která následují po hlavním otřesu.

V případě slabého zemětřesení, k němuž může dojít v ČR, je lepší zůstat uvnitř budovy. Nehrozí totiž její zřícení, ale venku vás mohou zranit například padající střešní tašky. Dávejte pozor na volné předměty na policích. Po zemětřesení zkontrolujte přívod plynu, vody a elektřiny –⁠ pokud dojde k poškození rozvodů, vypněte hlavní přívod.

Srovnaný magazín

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

  • deratizér v obleku
    17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

    Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

  • Náhrobní kámen s věncem
    13. října 2023|Jana Březinová
    Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

    Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Oheň v grilu
    03. července 2023|Petr Pohůdka
    Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

    Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

  • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
    20. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

    Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

  • Kuchyně na chalupě
    12. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

    Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.