Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:
Co je imploze a exploze
Nejčastější příčiny výbuchu
Nejčastěji vznikne výbuch v domácnosti kvůli úniku plynu. Ten může být způsoben neodbornou instalací nebo nesprávnou údržbou plynového zařízení a rozvodů. K výbuchu může dojít i z důvodu elektrického zkratu nebo závady na elektrickém zařízení, jako je například bojler na ohřev teplé vody. Menší výbuch může zavinit i mobilní telefon nebo jeho nabíječka.
Podceňovat byste neměli ani skladování hořlavých a výbušných chemikálií v dílně a garáži. Čím nižší je bod vzplanutí, tím větší existuje riziko, že látka začne hořet a dojde k výbuchu. K nejrizikovějším látkám v domácnosti patří ethanol, aceton, toluen, benzin nebo propan-butan. Dejte pozor i na správné skladování pyrotechniky o Vánocích.
Výbuch plynu
Výbuch zaviní jen malý únik zemního plynu, protože ve směsi se vzduchem vytváří silně třaskavou směs. Pak stačí malá jiskra a dojde k velké explozi. K úniku plynu nejčastěji dochází kvůli zanedbaným revizím plynových zařízení a rozvodů, případně kvůli neodborné instalaci.
Pokud dojde k úniku plynu z nějakého zařízení v domácnosti, vypněte hlavní přívod plynu do bytu a místnost důkladně vyvětrejte. Při úniku plynu nerozsvěcujte, nezvoňte na zvonek ani nepoužívejte v místnosti mobil – to vše může způsobit výbuch plynu.
Chraňte svůj majetek pojištěním
I když uděláte pro prevenci vše, nešťastné náhodě se někdy zkrátka nevyhnete. Kvůli výbuchu hrozí škody za miliony a můžete přijít o střechu nad hlavou. Chraňte svůj domov pomocí kvalitního pojištění majetku.
Pro sjednání pojištění majetku vyberte jednu z možností:
K výbuchu kotle může dojít kvůli závadě nebo nesprávné obsluze. Lidská chyba bývá příčinou výbuchu především u kotlů na tuhá paliva, u nichž hrozí přetopení, nedokonalé hoření a nesprávný odtah spalin nebo přetlakování kvůli nezapnutí čerpadla. Každý kotel a otopná soustava by měly být vybaveny expanzní nádobou a pojistným ventilem, které v případě, že dojde ke zvýšení tlaku vody nad bezpečný limit, odeberou část vody ze systému.
U bojleru bývá příčinou exploze závada na tepelné pojistce. Voda v bojleru se přehřívá, tím stoupá tlak v nádobě a může dojít až k výbuchu bojleru. Také bojler by měl být vybaven pojistným ventilem, který při přetlaku upustí část vody. Pokud ovšem dojde k zanesení ventilu nečistotami, nemusí fungovat správně.
Výbuchu papiňáku se obává řada hospodyněk, a proto ho k vaření raději nepoužívá. Tlakový hrnec skutečně může explodovat, pokud ho nebudete správně používat. Hrnec je opatřený bezpečnostními ventily, kterými může unikat přebytečná pára, aby nedošlo k přetlakování. Ventily proto musí být čisté a průchozí. Zároveň byste hrnec neměli přeplnit. Jakmile se pokrm v papiňáku začne vařit, ztlumte sporák. Hrnec otevírejte až poté, co je všechna pára pryč.
Jak se vyhnout nebezpečí výbuchu
Kotel, bojler a plynová zařízení nechte instalovat odborníkem.
Provádějte pravidelnou údržbu a revizi zařízení.
Čistěte a udržujte spalinové cesty a komíny, nechte provést kontrolu kominíkem v předepsaném intervalu.
V případě poruchy zařízení hned odstavte z provozu a na opravu povolejte odborníka.
V kotli na tuhá paliva spalujte pouze povolené palivo.
Dbejte na správný přívod vzduchu a tah komína. Zkontrolujte, jestli funguje oběhové čerpadlo.
Neroztápějte kotel nebo krbová kamna pomocí hořlavých kapalin.
Nebezpečné hořlaviny skladujte v nádobách a podmínkách podle návodu výrobce.
Pro nabíjení mobilního telefonu a další elektroniky používejte originální adaptéry a dávejte pozor na přehřátí přístroje.
Pojištění výbuchu
Výbuch v domácnosti dokáže způsobit ohromné škody, často naruší statiku domu a dojde ke zřícení celé budovy. Z toho důvodu by vám rozhodně nemělo chybět kvalitní pojištění majetku, které výbuch zahrnuje. Výbuch si můžete pojistit jak v rámci pojištění nemovitosti (tj. samotné budovy – zdi, okna, dveře, podlahy), tak v rámci pojištění domácnosti (tj. vybavení – nábytek, spotřebiče, oblečení, sportovní potřeby).
Výbuch patří spolu s požárem k rizikům, jež pojišťovny kryjí v rámci základních živlů. Nicméně nebylo tomu tak vždy, výbuch a pád letadel se začal přidávat do základního pojištění majetku až po roce 2011.
Příklad definice výbuchu v pojistných podmínkách
Výbuchem se rozumí náhlý ničivý účinek tlakové síly spočívající v rozpínavosti plynů nebo par, který je doprovázen tlakovou vlnou s ničivými účinky na hmotné věci. Výbuchem tlakové nádoby (např. kotle nebo potrubí se stlačeným plynem nebo párou) se rozumí roztržení stěn tlakové nádoby v takovém rozsahu, že došlo k náhlému vyrovnání tlaku mezi vnitřkem nádoby a jejím okolím. Výbuchem je i prudké vyrovnání podtlaku (imploze).
Výjimky z pojištění
Pojišťovny obvykle za výbuch nepovažují aerodynamický třesk způsobený provozem letadla a reakci ve spalovacích motorech, střelných zbraní a jiných zařízení, v nichž se energie výbuchu cílevědomě využívá.
Najděte nejvýhodnější pojištění majetku
Neplaťte za pojištění víc, než musíte. Pomocí online kalkulačky si porovnáte pojištění majetku od několika pojišťoven, a tak najdete to nejvýhodnější na trhu.
Vyberte jednu z možností:
Výbuch auta
K výbuchu může dojít nejen v domácnosti, ale také u vašeho vozidla. Pokud chcete svůj vůz chránit proti riziku výbuchu, musíte si sjednat havarijní pojištění. Každá pojišťovna k riziku exploze přistupuje trochu jinak, proto si pečlivě přečtěte pojistné podmínky a vyberte si pojištění, které odpovídá vašim potřebám.
Například Kooperativa nepíše v pojistných podmínkách přímo o pojištění výbuchu, pojištění se vztahuje na požár a jeho průvodní jevy. ČSOB pojišťovna a Direct zahrnuje výbuch do živelních rizik. Jedna z mála pojišťoven, která riziko výbuchu blíže specifikuje, je Allianz. Nezahrnuje ho do živlů, ale požár a výbuch tvoří zvláštní kategorii rizik, které kryjí škody v důsledku náhlého a nahodilého požáru vozu nebo samovolného výbuchu. Generali Česká pojišťovna výslovně uvádí, že výbuchem není reakce ve spalovacím prostoru motoru.
Pojištění vozidla se nevztahuje na události, k nimž došlo v souvislosti s nesprávnou obsluhou vozidla, převozem nebezpečných látek (výbušnin, chemikálií apod.) nebo provozem vozidla i přes skutečnost, že není technicky způsobilé.