Pojištění proti sněhu a námraze

  • Sníh a námraza patří mezi časté příčiny škod na majetku

  • Chraňte svou střechu nad hlavou před těmito živly

  • Pomůžeme vám s výběrem i sjednáním pojištění proti sněhu a námraze



Když se řekne živel, většina lidí si představí přívalový déšť, krupobití, povodeň nebo třeba požár. Málokdo si ale vzpomene na sníh a mráz. Přitom škody, napáchané posledními zmíněnými živly, nebývají v mnoha případech vůbec zanedbatelné.

K nejčastějším škodám se řadí ty, které jsou způsobené tíhou sněhu nebo námrazou a mrazivým počasím. Pojišťovny řeší vodovodní škody v podobě prasklého potrubí, polámání stromů a větví, které mohou poškodit i majetek pojistníka, ale i pády rampouchů z budov.




Pro pojištění domova proti sněhu a námraze si vyberte jednu z následujících možností:

Kdo může za uklouznutí na ledu?

Problémem mohou být samozřejmě i úrazy na zledovatělých chodnících, přičemž za tzv. „závadu ve schůdnosti“ odpovídá podle Zákona o pozemních komunikacích vlastník budovy. Často je vlastníkem obec. U rodinných domů je ale situace zcela jiná. Pokud tedy návštěva uklouzne na vaší zahradě a zlomí si nohu, odpovědnost jde za vámi. Právě pro tyto případy je vhodné mít sjednané i tzv. pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.


Chraňte se kvalitním pojištěním

Chcete-li mít klidné spaní, je dobré se proti výše zmíněným rizikům pojistit. V této oblasti je ovšem potřeba myslet nejen na pojištění nemovitosti (případně domácnosti), ale taky na pojištění odpovědnosti. V případě prvním jsou živly pojištěny často již v základních balíčcích pojištění stavby a domácnosti.

Stejně tomu je i u vodovodních škod. Přesto se při sjednávání pojistky vyplatí překontrolovat pojistná rizika, výši pojistného krytí i případné výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout vyplatit.

Základní rizika, která představují podstatná živelná nebezpečí je navíc možno rozšířit o méně fatální škody. Ty snadno pojistíte ve vyšších variantách pojištění, případně samostatně.

Samostatnou kapitolou je potom pojištění odpovědnosti. To je v životě nesmírně praktické. Vztahuje se totiž na škody, které způsobíte nejen vy, ale také ostatní členové rodiny nebo domácí mazlíčci. Dokonce pojistka zahrnuje i škody, které jsou způsobeny provozem vašeho majetku (typicky padající rampouchy, namrzlý chodník na zahradě apod.).




Dejte si pozor na výluky

Jak jsme již zmínili výše, pojištění řeší především případy, kdy není možné nebezpečí způsobené mrazem, sněhem nebo zimou předvídat. Pokud ale pojišťovna zjistí, že jste své povinnosti zanedbali, může vám pojistné plnění krátit nebo ho úplně odmítnout.

Typická je například situace, kdy z okapů domu pravidelně neodstraňujete rampouchy nebo námrazu, neřešíte zatékání vody z terasy nebo nevypustíte veškerá potrubí u sezónních nemovitostí. V takovém případě bude mít pojišťovna s vyplácením prostředků zcela zásadní problém.

Proto je při výběru vhodného pojištění vždy třeba zhodnotit nejen jeho cenu, limity a rizika, na která se vybraná pojistka vztahuje, ale také pročíst smlouvy a obchodní podmínky, v nichž jsou konkrétní výluky dopodrobna vysvětlené.

Pro nezávaznou kalkulaci ceny pojištění zvolte jednu z možností:

Jak postupovat při škodě, kterou způsobí sníh a námraza?

1

Zdokumentujte místo škody

Pokud nemáte možnost škody nafotit, kontaktujte pojišťovnu, která vyšle na místo likvidátora. V ideálním případě zajistěte svědky nehody a u závažných škod nebo zdravotní újmy je potřeba informovat Policii ČR.

2

Zabraňte rozšiřování škody

Udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nerozšiřovala. Neprodleně oznamte škodu pojišťovně. Došlo-li k újmě na zdraví, doložte poškození lékařskou zprávou.

3

Spolupracujte s pojišťovnou

Škody neodstraňujte do chvíle, než dostanete pokyn od vaší pojišťovny. S pojišťovnou je potřeba spolupracovat a doložit veškeré požadované dokumenty, případně informace o tom, jak ke škodě došlo.

Jak se vyhnout škodám způsobeným sněhem a mrazem?

Problémem je samozřejmě tíha sněhu na střechách. Proto je potřeba střechy pravidelně udržovat a sníh odstraňovat. To samé platí také pro rampouchy, které mohou stát za úrazem i poškozením majetku (například zaparkovaného automobilu). 

Pokud vlastníte rekreační objekt, nezapomeňte na jeho důkladné zazimování, které by mělo mimo jiné spočívat i ve vypuštění vody z potrubí, nádrží nebo čerpadel. Kvůli mrazu se totiž objem vody znásobí a led pak může trubky roztrhat a způsobit další škody a komplikace.

Opouštíte-li objekt v zimě na více než tři dny, měli byste vodovodní systémy vypustit a uzavřít přívody, případně doplnit do topného systému nemrznoucí směs. Likvidátor pojišťovny totiž bude s největší pravděpodobností kontrolovat, zda a jakou zimní přípravu poškozený preventivně provedl a tomu následně pojišťovna přizpůsobí pojistné plnění.

Klíčem k úspěchu je kvalitně sjednaná pojistka. Pro kalkulaci ceny si vyberte jednu z možností:



namraza

Srovnaný magazín

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • Lyže na horách zapíchnuté ve sněhu
    25. listopadu 2023|Jana Březinová
    Pojištění sportovního vybavení: Kryje i krádež lyží před chatou?

    Každoročně je v Alpách odcizeno sportovní vybavení za stovky milionů korun, zloději lyží a snowboardů se vyskytují i v českých horách. Sportovní vybavení si můžete pojistit v rámci cestovního pojištění nebo pojištění domácnosti. Dokáže ale pojistka ochránit lyže odložené před restaurací? Čtěte, jak české pojišťovny přistupují k pojištění sportovního vybavení.

  • deratizér v obleku
    17. listopadu 2023|Magdaléna Kubečková
    Hubení hmyzu a škůdců vám proplatí pojišťovna

    Za hubení hmyzu nebo hlodavců možná utrácíte zbytečně. Deratizaci, dezinsekci nebo likvidaci vosích hnízd poskytují pojišťovny v rámci asistenčních služeb. Vašeho deratizátora vám ale neproplatí: využívají vlastní smluvní partnery. Připravili jsme pro vás přehled asistenčních služeb našich smluvních pojišťoven v oblasti hubení škůdců. K tomu 7 snadných kroků, jak postupovat, pokud chcete, aby vám deratizaci nebo dezinsekci proplatila pojišťovna. 

  • Náhrobní kámen s věncem
    13. října 2023|Jana Březinová
    Pojištění hrobu chrání před řáděním přírodních živlů i vandalů

    Hřbitovní stavby nejsou levná záležitost – poškození vichřicí nebo vandaly znamená náklady na opravu v řádech desítek tisíc korun. Proto se vyplatí zvážit pojištění hrobu, které vyjde jen na několik set korun ročně. Některé pojišťovny ho dokonce automaticky zahrnují do pojištění jiné stavby.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Oheň v grilu
    03. července 2023|Petr Pohůdka
    Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

    Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?

  • Žena stojí před prosklenou stěnou domu
    20. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Proč byste si měli pojistit i hezký výhled?

    Navrhli jste si chatu tak, aby uvnitř bylo co nejvíce světla? Velká okna či prosklené dveře jsou moderní a kromě dostatku světla vám poskytnou i krásný výhled do okolí. Jenže s množstvím skleněných ploch se zvyšuje také riziko jejich rozbití. Je proto důležité tomu přizpůsobit pojištění chaty.

  • Kuchyně na chalupě
    12. dubna 2023|Petr Pohůdka
    Pojištění chaty: Jak chránit vybavení interiéru?

    Chaty už dávno nejsou místa, kde máme jen kamna a staré vybavení vyřazené před mnoha lety z domácnosti. Stále častěji na chatách vidíte vkusně vybavený interiér, do kterého majitelé investovali nemalé peníze. Je proto logické chránit svůj majetek za pomoci vhodného pojištění chaty.

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.