Když se řekne živel, většina lidí si představí přívalový déšť, krupobití, povodeň nebo třeba požár. Málokdo si ale vzpomene na sníh a mráz. Přitom škody, napáchané posledními zmíněnými živly, nebývají v mnoha případech vůbec zanedbatelné.
K nejčastějším škodám se řadí ty, které jsou způsobené tíhou sněhu nebo námrazou a mrazivým počasím. Pojišťovny řeší vodovodní škody v podobě prasklého potrubí, polámání stromů a větví, které mohou poškodit i majetek pojistníka, ale i pády rampouchů z budov.
Pro pojištění domova proti sněhu a námraze si vyberte jednu z následujících možností:
Kdo může za uklouznutí na ledu?
Problémem mohou být samozřejmě i úrazy na zledovatělých chodnících, přičemž za tzv. „závadu ve schůdnosti“ odpovídá podle Zákona o pozemních komunikacích vlastník budovy. Často je vlastníkem obec. U rodinných domů je ale situace zcela jiná. Pokud tedy návštěva uklouzne na vaší zahradě a zlomí si nohu, odpovědnost jde za vámi. Právě pro tyto případy je vhodné mít sjednané i tzv. pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.
Chraňte se kvalitním pojištěním
Chcete-li mít klidné spaní, je dobré se proti výše zmíněným rizikům pojistit. V této oblasti je ovšem potřeba myslet nejen na pojištění nemovitosti (případně domácnosti), ale taky na pojištění odpovědnosti. V případě prvním jsou živly pojištěny často již v základních balíčcích pojištění stavby a domácnosti.
Stejně tomu je i u vodovodních škod. Přesto se při sjednávání pojistky vyplatí překontrolovat pojistná rizika, výši pojistného krytí i případné výluky, na základě kterých může pojišťovna pojistné plnění krátit nebo ho dokonce úplně odmítnout vyplatit.
Základní rizika, která představují podstatná živelná nebezpečí je navíc možno rozšířit o méně fatální škody. Ty snadno pojistíte ve vyšších variantách pojištění, případně samostatně.
Samostatnou kapitolou je potom pojištění odpovědnosti. To je v životě nesmírně praktické. Vztahuje se totiž na škody, které způsobíte nejen vy, ale také ostatní členové rodiny nebo domácí mazlíčci. Dokonce pojistka zahrnuje i škody, které jsou způsobeny provozem vašeho majetku (typicky padající rampouchy, namrzlý chodník na zahradě apod.).
Dejte si pozor na výluky
Jak jsme již zmínili výše, pojištění řeší především případy, kdy není možné nebezpečí způsobené mrazem, sněhem nebo zimou předvídat. Pokud ale pojišťovna zjistí, že jste své povinnosti zanedbali, může vám pojistné plnění krátit nebo ho úplně odmítnout.
Typická je například situace, kdy z okapů domu pravidelně neodstraňujete rampouchy nebo námrazu, neřešíte zatékání vody z terasy nebo nevypustíte veškerá potrubí u sezónních nemovitostí. V takovém případě bude mít pojišťovna s vyplácením prostředků zcela zásadní problém.
Proto je při výběru vhodného pojištění vždy třeba zhodnotit nejen jeho cenu, limity a rizika, na která se vybraná pojistka vztahuje, ale také pročíst smlouvy a obchodní podmínky, v nichž jsou konkrétní výluky dopodrobna vysvětlené.
Pro nezávaznou kalkulaci ceny pojištění zvolte jednu z možností:
Jak postupovat při škodě, kterou způsobí sníh a námraza?
Zdokumentujte místo škody
Pokud nemáte možnost škody nafotit, kontaktujte pojišťovnu, která vyšle na místo likvidátora. V ideálním případě zajistěte svědky nehody a u závažných škod nebo zdravotní újmy je potřeba informovat Policii ČR.
Zabraňte rozšiřování škody
Udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nerozšiřovala. Neprodleně oznamte škodu pojišťovně. Došlo-li k újmě na zdraví, doložte poškození lékařskou zprávou.
Spolupracujte s pojišťovnou
Škody neodstraňujte do chvíle, než dostanete pokyn od vaší pojišťovny. S pojišťovnou je potřeba spolupracovat a doložit veškeré požadované dokumenty, případně informace o tom, jak ke škodě došlo.
Jak se vyhnout škodám způsobeným sněhem a mrazem?
Problémem je samozřejmě tíha sněhu na střechách. Proto je potřeba střechy pravidelně udržovat a sníh odstraňovat. To samé platí také pro rampouchy, které mohou stát za úrazem i poškozením majetku (například zaparkovaného automobilu).
Pokud vlastníte rekreační objekt, nezapomeňte na jeho důkladné zazimování, které by mělo mimo jiné spočívat i ve vypuštění vody z potrubí, nádrží nebo čerpadel. Kvůli mrazu se totiž objem vody znásobí a led pak může trubky roztrhat a způsobit další škody a komplikace.
Opouštíte-li objekt v zimě na více než tři dny, měli byste vodovodní systémy vypustit a uzavřít přívody, případně doplnit do topného systému nemrznoucí směs. Likvidátor pojišťovny totiž bude s největší pravděpodobností kontrolovat, zda a jakou zimní přípravu poškozený preventivně provedl a tomu následně pojišťovna přizpůsobí pojistné plnění.