Pojištění proti krupobití

  • Jak správně postupovat při poškození majetku krupobitím?

  • Správně nastavená pojistka vám usnadní život

  • Se sjednáním vám pomůžeme jednoduše online

Pro sjednání pojištění proti krupobití vyberte jednu z možností:




Přírodní živly jsou často nevyzpytatelné a jen velmi těžko předpověditelné. Často navíc netušíme, s jakou silou udeří. Podle České asociace pojišťoven patří mezi nejničivější živly povodně a vichřice. Na pomyslném třetím místě je ale poměrně nečekaně krupobití, které má za posledních deset let na svědomí 12 % všech škod způsobených živly. Jak život a majetek před krupobitím ochránit?

Co je krupobití?

Krupobití je poměrně běžným a v zásadě též neškodným meteorologickým jevem doprovázejícím bouřky. Přímé nebezpečí začíná ve chvíli, kdy se vyskytnou kroupy o průměru větším než cca 2 cm. Jen velmi vzácně se u nás objevují kroupy s průměrem větším než 5 centimetrů, které již způsobují vážné hmotné škody a jsou nebezpečné také pro člověka. 

Kroupy jsou ve své podstatě ledové částice, které mohou být kulatého nebo nepravidelného tvaru s hrbolatým povrchem. Vznikají výhradně v bouřkových oblacích cumulonimbus, kdy se ledové částice z horních mraků dostávají do nižších částí a namrzají na nich přechlazené vodní kapky. Proud větru je následně znovu vynese nahoru, kde se ledové částice spojují, zvětšují a opět klesají. 


Věděli jste, že...

Ve středních zeměpisných šířkách padají kroupy při každé osmé až desáté bouřce.

Pojištění před krupobitím

Většina pojišťoven nabízí ochranu proti pojistnému nebezpečí vichřice a krupobití v základním krytí. I přesto ale můžeme na trhu objevit produkty, u kterých tato nebezpečí v základní nebo standardní variantě pokryta nejsou. Proto je nezbytně nutné projít aktuální smlouvy, aktualizovat je, případně sjednat novou pojistku, v níž budete mít riziko krupobití pokryto.

Abyste měli jistotu, že vybraná pojistka škodu skutečně pokryje, je dobré v pojistných podmínkách ověřit, zda bude kryta jen přímá škoda způsobená krupobitím (např. zničená střecha), nebo jestli pojišťovna klientovi uhradí i související náklady, které mohou spočívat třeba ve vysoušení nemovitosti, kdy voda vnikne do objektu poničenou střechou.

Pozornost věnujte také výlukám z pojistného plnění, kde jsou popsány situace, za kterých bude pojišťovna pojistné plnění krátit, případně vám dokonce nevyplatí vůbec nic. Pamatujte taky na to, že cena by měla být jedním, nikoli jediným rozhodujícím faktorem. Porovnat ji můžete pomocí našeho online srovnávače. Při finálním výběru ale věnujte pozornost nejen ceně, ale zajména konkrétním rizikům i výši krytí. 

Jak ochránit dům před krupobitím?

Jak jsme již zmínili výše, kroupy dokážou napáchat obrovské škody na majetku, v krajním případě i na lidských životech. Nejbezpečnějším způsobem, jak se vyhnout případnému zranění, je úkryt pod střechou domu. Co ale dělat, pokud máte strach o okna, fotovoltaické panely nebo další majetek?
  • Fotovoltaické panely

    Co se týče zmíněných fotovoltaických panelů, ty jsou již z výrobního závodu opatřeny dostatečně kvalitním zasklením, které by mělo být odolné klimatickým vlivům. Dodatečné zasklení proto není nutné. Pokud se pro něj přeci jen rozhodnete, je třeba posoudit účinnost vybraného zasklení, která bude záviset na kvalitě a typu použitého skla.

  • Zahrada

    Zahrádku můžete ochránit pomocí sítě natažené přes záhony. Tato síť ale musí být pevně ukotvená, aby síťovina pružila, jinak se pod vahou krup provalí a kroupy úrodu během několika sekund zničí. Použít můžete i nejrůznější druhy přístřešků vyrobených z plechu. Sklo, plexisklo nebo laminát mohou kroupy rozbít.

  • Okna

    Ochranu oken můžete vyřešit pomocí kvalitních venkovních rolet. Rolety na střešní okna jsou vyrobeny z odolného materiálu, který bez větších problémů odolá všem povětrnostním podmínkám. Pokud dům teprve stavíte a nechcete řešit ochranu střešních oken dodatečně, zvolte okna s tvrzeným venkovním sklem, které díky své tloušťce ochrání nejen před případným krupobitím, ale i vniknutím cizí osoby do domu.

  • Střecha

    Na ochranu střechy byste měli myslet už při samotné výstavbě domu. Pokud bydlíte v obci, kde není výskyt krupobití výjimečný, je na místě zvolit hliníkovou střešní krytinu se speciální povrchovou úpravou. Tu by kroupy neměly prorazit. Počítejte ale s tím, že i u robustnějších materiálů mohou po velkých kroupách zůstat nevzhledné prohlubně.

Na co nezapomenout

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak ochránit majetek před řáděním přírodních živlů, je kvalitně sjednané pojištění majetku. Při sjednávání vybrané pojistky ale nezapomeňte též na připojištění vzhledu. To oceníte ve chvíli, kdy po silném krupobití sice nebude narušena funkčnost střechy, ale vyskytnou se vzhledové vady ve formě drobných prohlubní.

Buďte připraveni na vše

Vždy je také dobré myslet na to, že škody způsobené výlučně na nemovitosti (obvodové zdi, střecha, okna, apod.) kryje pojištění nemovitosti. Vybavení, které se v dané nemovitosti nachází, je pak potřeba chránit pomocí pojištění domácnosti. Pokud na pozemku parkujete vůz, a chcete jej chránit před řáděním přírodních živlů, nezapomeňte na kvalitní havarijní pojištění.

Jak postupovat, když majetek poškodí krupobití?

1

V první řadě zajistěte, aby nebylo ohroženo zdraví a životy vás nebo dalších osob v okolí a udělejte maximum pro to, aby se škoda dále nezvětšovala.

2

Škodu důkladně zdokumentujte. Pokud nevlastníte fotoaparát, shromážděte poškozené věci na jedno místo, kde je zdokumentuje mobilní technik.

3

Připravte si pojistnou smlouvu a nahlaste pojišťovně pojistnou událost.

4

Připravte si seznam poškozených věcí s uvedením jejich ceny a stáří. Ideálně si také připravte doklady a účty od těchto věcí.

5

Zničené věci likvidujte až po dohodě s pojišťovnou/likvidátorem!

Spočítejte si cenu pojištění vašeho majetku

Česko, kroupy a nejvíce ohrožené oblasti

Ani Česku se krupobití nevyhýbá. Často k němu dochází v souvislosti se silnými letními bouřkami. Krupobití mívá jen krátké trvání a vyskytuje se v místě výstupního proudu do bouřky. V ostatních částech bouřkového mraku jen vydatně prší. Na radarových snímcích o vzniku krup informuje bílá barva

Předvídat vznik krup je značně obtížné a prakticky neexistuje vodítko k tomu, kde by mohly kroupy udeřit příště. Z dřívějších zkušeností ale víme, že větší kroupy dokážou napáchat značné škody nejen na majetku, ale také na lidských životech. Rekordní byl v téhle oblasti třeba červenec roku 2019, kdy v Rosovicích poblíž Příbrami padaly až sedmicentimetrové kroupy. To byla rarita, největší v rámci celého Česka. 

Za zmínku jistě stojí i rok 2010, kdy krupobití zasáhlo zejména Prahu a její blízké okolí. K ničivému krupobití došlo 15. srpna 2010 a nahlášeny byly škody pohybující se okolo 1 až 2 miliard korun. Poničeny byly zejména osobní automobily. Dále také došlo k lokálním záplavám, poškození stromů, narušení dopravy a několika zraněním.

Rekordy ve světě krup

  • Největší změřená kroupa spadla v Kansasu (USA). Zmíněná kroupa vážila úctyhodných 766 gramů, měla obvod 44 cm a pádovou rychlostí 43 m/s dopadla na zem 3. září 1970.

  • Nejsilnější krupobití bylo zaznamenáno v roce 1986 v Bangladéši. Při něm padaly kroupy o hmotnosti kolem 1 kg a vyžádaly si téměř 100 obětí na životech.

  • V roce 1981 v Číně kroupy údajně dosahovaly hmotnosti 7 kg.

  • V USA 23. července 2010 v Jižní Dakotě zaznamenali kroupu o hmotnosti 879 g a průměru 20,3 cm.

  • Jedno z nejničivějších krupobití všech dob se událo 30. dubna 1888 v indickém Morabádu, kdy byly kroupy velké údajně jako pomeranče a zabily nejméně 230 lidí a více než 1600 ovcí a koz. Vrstva napadaných krup dosahovala až 60 cm.

Srovnaný magazín

  • Autá v podzemnej garáži
    28. října 2024|Petr Pohůdka
    Garáže – cíl mnoha zlodějů: Jak chránit svůj majetek před krádeží?

    Garáže na zloděje působí jako magnet. Místo je obvykle vzdálené od obytných částí domu a ukrývá hodnotné předměty – automobily, motocykly, ale také jízdní kola, lyže nebo pracovní nářadí. Jak na zabezpečení garáže a jaké pojištění vám pomůže proti krádeži?

  • muž sedící v autě - co najdeme v technickém průkazu
    10. října 2024|Petr Pohůdka
    Co najdete v technickém průkazu?

    Česká republika se digitalizuje a pociťují to i řidiči. Úřady vám od roku 2024 nevydají velký technický průkaz v papírové podobě. Informace o svém voze najdete v elektronickém registru, kam se přihlásíte přes internet. Malý technický průkaz zůstává ve fyzické formě, ale dočkal se mnoha změn. Jaké informace se v něm nachází?

  • dopravni_nehoda_hadajici_se_muzi
    13. června 2024|Jana Březinová
    Výluky v pojištění – přehled situací, na které se pojistka nevztahuje

    Pojistné podmínky mívají desítky stran, a tak se je nikomu nechce číst. To je ale chyba. Ve výlukách totiž zjistíte, na co se pojištění nevztahuje. Ignorace těchto výjimek vás může stát miliony korun. Abyste o výlukách získali lepší představu, připravili jsme pro vás jejich přehled u různých typů pojištění. Na konci článku najdete ty vůbec nejabsurdnější záludnosti pojistných podmínek.

  • technická kontrola vozu
    26. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Vše, co potřebujete vědět o STK

    Pravidelné návštěvě STK se nevyhne žádný majitel vozidla. Kdy musíte na STK vyrazit, jaká je cena technické kontroly, na co se technici zaměřují a co dělat, když vaše auto na STK neprojde? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace o STK včetně změn platných od roku 2024.

  • Muž pije pivo při řízení auta
    15. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Bodový systém a pokuty 2024

    Od ledna roku 2024 platí v České republice nový bodový systém. Pro řidiče by měl být přehlednější. Vážné přestupky jsou postihovány přísněji, u banálních provinění se tresty naopak zmírnily. Jaké jsou hlavní změny a kde najdete bodový stav řidiče?

  • Koupě ojetého auta
    08. dubna 2024|Petr Pohůdka
    Jak dovézt auto z Německa: Vše, co potřebujete vědět

    Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech lákavější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit modely, které v tuzemsku často chybí. Jak koupit auto v Německu a co je potřeba k přihlášení vozidla ze zahraničí? Připravili jsme pro vás průvodce nákupem auta v Německu.

  • servis a kontrola motorky
    31. března 2024|Jana Březinová
    Jak připravit motorku před sezónou?

    Většina motorkářů svůj stroj ukládá k zimnímu spánku. Dlouhé stání mu ale neprospívá, proto k přípravě motorky na sezónu přistupujte svědomitě. Snížíte tím riziko poruch i nehod.

  • Žena telefonuje kvůli prasklému čelnímu sklu
    30. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit prasklé čelní sklo

    Jeden odražený kamínek dokáže napáchat škodu za desítky tisíc. Není divu, že připojištění skel patří k nejoblíbenějším doplňkovým pojištěním. Sjednává si ho každý čtvrtý řidič. Která pojišťovna vám nabídne nejvýhodnější podmínky a jak prasklé sklo řešit?

  • 24. března 2024|Jana Březinová
    Jak řešit nabourané auto na parkovišti

    Podle statistik pojišťoven se s odřeným autem na parkovišti setkalo 9 z 10 řidičů. Jak si s nehodou poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, když viník od nehody ujede?

  • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
    19. března 2024|Petr Pohůdka
    Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2024

    I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží. Připlatíme si nejen za pojištění, ale i autoservisní práce a součástky. Nicméně inflace konečně klesá, a tak by nárůst cenové hladiny neměl být tak výrazný – u povinného ručení a havarijního pojištění experti očekávají nárůst v jednotkách procent. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.