Na dovolenou se těšíte celý rok, a tak by byla škoda zkazit si ji po návratu zbytečnými výdaji kvůli prasklé vodovodní trubce nebo vykradenému bytu. Rizikům se vyplatí předcházet, ale když přece jen dojde ke škodě, ochrání váš majetek pojištění.
Během dovolené vaši domácnost ochrání pojištění
Nejen během dovolené na váš majetek číhají mnohá nebezpečí, jako jsou živelní pohromy či krádeže. Se všemi potížemi vám pomůže pojištění majetku. To se obvykle vztahuje na následující rizika:
požár, kouř, výbuch, úder blesku, náraz vozidla,
vichřice a krupobití,
pád stromů, stožárů nebo jiných předmětů,
tíha sněhu či námrazy, pád sněhu, sesouvání nebo pád sněhových lavin,
sesuv půdy a zřícení skal, zemětřesení,
vodovodní a kanalizační škody,
krádež či vloupání.
Pojištění domácnosti vs. pojištění nemovitosti
Jestliže jste majitelem bytu či domu, ideálně byste měli uzavřít pojištění nemovitosti i pojištění domácnosti. Když vám během dovolené v bytě praskne vodovodní trubka, dojde k poškození jak vybavení, tak stavebních prvků (např. podlah).
Myslete také na pojištění odpovědnosti, a to především v případě, že vlastníte nemovitost v bytovém domě. Právě voda umí napáchat škody přes několik pater, stejně tak požár může způsobit velké škody i u sousedů. Obvykle bývá pojištění odpovědnosti součástí pojištění majetku.
Jak zabezpečit před odjezdem svoji domácnost
Ani se správným pojištěním nechcete riskovat více, než je nezbytně nutné. Proto při odjezdu na dovolenou svoji domácnost důkladně zabezpečte.
Na svůj odjezd neupozorňujte
O vašem odjezdu na dovolenou nemusí všichni vědět. Řekněte o něm pouze lidem, k nimž máte důvěru. Nepište na sociální sítě, že se chystáte na dva týdny pryč. Nikdy nevíte, kdo si tuto informaci přečte a zneužije ji.
Zabezpečení
Zavřete hlavní přívod vody a plynu
Vodovodní škody patří k nejčastějším pojistným událostem v rámci pojištění domácností, ročně pojišťovny řeší na 50 tisíc případů. Malá prasklina v potrubí dokáže napáchat velké škody právě v okamžicích, kdy nejste v bytě, abyste závadu odhalili včas. Proto před odjezdem na dovolenou raději vypněte hlavní přívod vody, abyste riziko vodovodních škod minimalizovali.
Jestliže využíváte v domácnosti plyn, zavřete také jeho hlavní přívod. Když v bytě nikdo není, jen těžko se odhalí únik plynu čichem už v zárodku. Až se zápach unikající plynu donese až k vašim sousedům, je výbuch na spadnutí.
Vypněte všechny spotřebiče
I elektrické spotřebiče umí nadělat spoušť, když je necháte během dovolené bez dohledu.
K častým příčinám požáru patří například rychlovarná konvice, když selže její bezpečnostní pojistka a ponecháte ji na podstavci.
Před odjezdem na dovolenou pro jistotu dvakrát zkontrolujte, zda jste všechny spotřebiče vypnuli – zejména sporák, žehličku, kulmu na vlasy a podobně.
Zařízení, která není nutné napájet, vytáhněte ze zásuvky. Jestliže odjíždíte na delší dobu, zvažte, zda nevyklidit i lednici – pak můžete shodit hlavní jistič elektřiny.
Jak postupovat, když po návratu zjistíte, že došlo ke krádeži nebo havárii
Když přijedete zpět z dovolené a zjistíte, že jsou vstupní dveře pootevřené, do bytu nevstupujte a ihned volejte policii. Zabráníte tak zničení případných stop po pachatelích vloupání.
Našli jste po návratu z dovolené vytopený dům nebo poškození kvůli řádění přírodních živlů? V tom případě si veškeré škody zdokumentujte – vyfotografujte nebo natočte – a co nejdříve škody ohlaste u vaší pojišťovny. Obvykle byste škody neměli odstraňovat, dokud se na místo nedostaví likvidátor.