Paušální daň
Paušální daň je jednotná platba, kterou OSVČ splní veškeré povinnosti vůči státu. Paušální režim byl představen 1. ledna 2021 a jedná se o dobrovolný systém. Pokud se OSVČ přihlásí k paušální dani a splní dané podmínky, nemusí podávat daňové přiznání.
Jaké jsou výhody paušální daně
Paušální daň 2023
Jak vysoká je paušální daň 2023
Do 1. pásma spadají podnikatelé s příjmy:
do 1 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou, nebo
do 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů, nebo
do 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů.
OSVČ v 1. pásmu budou platit paušální daň ve výši 6 208 Kč měsíčně. Platbu tvoří 100 Kč daň z příjmů, 3 386 Kč na sociální pojištění a 2 722 Kč na zdravotní pojištění.
Do 2. pásma se řadí živnostníci s následujícími příjmy:
do 1 500 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou, nebo
do 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.
OSVČ ve 2. pásmu budou platit paušální daň ve výši 16 000 Kč měsíčně. Tato platba zahrnuje daň z příjmů ve výši 4 963 Kč, 7 446 Kč na sociální pojištění a 3 591 Kč na zdravotní pojištění.
Do 3. pásma patří OSVČ s příjmy:
do 2 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou.
Každý měsíc zaplatí OSVČ ve 3. pásmu 26 000 Kč na paušální dani, kterou tvoří daň z příjmů 9 320 Kč, sociální pojištění 11 388 Kč a zdravotní pojištění 5 292 Kč.
Kdo může vstoupit do paušálního režimu
Kromě výše příjmů ze samostatné činnosti do 2 000 000 Kč ročně jsou stanoveny další podmínky pro vstup do paušálního režimu:
osoba je samostatně výdělečně činnou a není plátcem DPH (s výjimkou identifikované osoby),
není společníkem veřejné obchodní společnosti,
není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení,
nevykonává činnost, z níž plynou příjmy ze závislé činnosti.
Přihlášení k paušální dani
Kdy a kam platit paušální daň
Vyplatí se paušální daň OSVČ?
Kromě úspory času a trápení s administrativou představuje paušální daň pro některé OSVČ i možnost ušetřit. Všeobecně platí, že paušální daň se vyplatí živnostníkům s vyššími příjmy, kteří kromě slevy na poplatníka nevyužívají žádné odečitatelné položky a slevy na dani.
Chcete zjistit, zda se vám paušální režim vyplatí? Porovnejte si výši svých očekávaných příjmů a jaké z nich zaplatíte odvody na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu. Je-li suma větší, než kolik činí paušální daň, vyplatí se vám zapojit se do paušálního režimu. S výpočtem vám pomůže kalkulačka paušální daně, kterou najdete na internetu.
Jak se odhlásit od paušální daně
Po vstupu do paušálního režimu v něm OSVČ musí setrvat po celý rok, pokud neporuší podmínky.
Jestliže se v průběhu zdaňovacího období např. stane plátcem DPH nebo překročí příjmy, nemůže nadále zůstat v paušálním režimu a musí tyto změny oznámit finančnímu úřadu do 15 dnů.
Následně musí OSVČ podat daňové přiznání, přehled pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení a dorovnat povinné platby.
Jestliže se živnostník rozhodne z paušálního režimu vystoupit, může tak učinit ke konci zdaňovacího období (ke konci kalendářního roku), a to podáním Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu.
Výše paušální daně v minulosti
Paušální daň 2021:
5 469 Kč
Paušální daň 2022:
5 994 Kč
Daňový paušál vs. výdajový paušál
Jako daňový paušál se označuje právě paušální daň – dle zákona je správný výraz paušální režim.
Naproti tomu výdajový paušál označuje způsob, jakým se stanovují výdaje v daňovém přiznání. Poplatník si může vybrat, zda bude dokládat skutečnou výši nákladů podle faktur a účtenek a nebo se rozhodne pro výdajový paušál – ten je stanoven procentem z příjmů. Nejvyšší výdajový paušál mohou uplatnit řemeslníci a zemědělci, u nichž činí 80 % z příjmů.