Paušální daň

Paušální daň je jednotná platba, kterou OSVČ splní veškeré povinnosti vůči státu. Paušální režim byl představen 1. ledna 2021 a jedná se o dobrovolný systém. Pokud se OSVČ přihlásí k paušální dani a splní dané podmínky, nemusí podávat daňové přiznání.

Paušální daň - muž v modré košili kouká lupou na papíry

Jaké jsou výhody paušální daně

  • OSVČ v paušálním režimu sníží administrativní náročnost svého podnikání. Všechny povinnosti související s daní z příjmu a veřejným pojistným vyřeší jednou platbou. Ta je každý měsíc ve stejné výši. Po podání daňového přiznání nehrozí nedoplatky, tudíž živnostník může lépe plánovat své finanční toky.

    Navíc někteří živnostníci vstupem do paušálního režimu ušetří i finančně. Výše paušální daně totiž může být nižší než souhrn plateb na sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmu.

Paušální daň 2023

  • Od roku 2023 nastává v paušálním režimu několik změn. Paušální daň v roce 2022 si mohli zvolit pouze OSVČ s příjmem do 1 000 000 Kč ročně, kteří nejsou plátci DPH. Výše paušální daně 2022 byla jednotná. Od roku 2023 se k paušální dani mohou přihlásit živnostníci s příjmem až do 2 000 000 Kč. Další novinkou je, že se paušální daň bude platit ve třech sazbách podle toho, do jakého pásma se OSVČ řadí.

    Paušální daň - papír s grafy, lupa, brýle, kalkulačka, mobil, propiska

Jak vysoká je paušální daň 2023

Podle výše příjmů a povahy činnosti se příjmy pro posouzení výše paušální daně rozdělují do třech pásem.
1. pásmo

Do 1. pásma spadají podnikatelé s příjmy:

do 1 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou, nebo

do 1 500 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů, nebo

do 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % z příjmů.


OSVČ v 1. pásmu budou platit paušální daň ve výši 6 208 Kč měsíčně. Platbu tvoří 100 Kč daň z příjmů, 3 386 Kč na sociální pojištění a 2 722 Kč na zdravotní pojištění.

2. pásmo

Do 2. pásma se řadí živnostníci s následujícími příjmy:

do 1 500 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou, nebo

do 2 000 000 Kč, pokud alespoň 75 % příjmů ze samostatné činnosti tvoří příjmy, k nimž lze uplatnit výdaje ve výši 80 % nebo 60 % z příjmů.


OSVČ ve 2. pásmu budou platit paušální daň ve výši 16 000 Kč měsíčně. Tato platba zahrnuje daň z příjmů ve výši 4 963 Kč, 7 446 Kč na sociální pojištění a 3 591 Kč na zdravotní pojištění.

3. pásmo

Do 3. pásma patří OSVČ s příjmy:

do 2 000 000 Kč bez ohledu na to, z jaké činnosti plynou.


Každý měsíc zaplatí OSVČ ve 3. pásmu 26 000 Kč na paušální dani, kterou tvoří daň z příjmů 9 320 Kč, sociální pojištění 11 388 Kč a zdravotní pojištění 5 292 Kč.

Kdo může vstoupit do paušálního režimu

Kromě výše příjmů ze samostatné činnosti do 2 000 000 Kč ročně jsou stanoveny další podmínky pro vstup do paušálního režimu:

  • osoba je samostatně výdělečně činnou a není plátcem DPH (s výjimkou identifikované osoby),

  • není společníkem veřejné obchodní společnosti,

  • není dlužníkem, vůči němuž bylo zahájeno insolvenční řízení,

  • nevykonává činnost, z níž plynou příjmy ze závislé činnosti.

Přihlášení k paušální dani

  • Do paušálního režimu se živnostník mohl dobrovolně přihlásit do 10. ledna 2023. Pokud se jedná o nového podnikatele, který teprve zahájí činnost v průběhu roku, může do paušálního režimu vstoupit zároveň se zahájením podnikání.

    Oznámení o vstupu do paušálního režimu se podává:

    • na tiskopisu vydaném Ministerstvem financí,

    • na tiskovém výstupu z tiskárny, který má údaje, obsah a uspořádání údajů shodné s tiskopisem Ministerstva financí,

    • elektronicky datovou zprávou ve formátu a struktuře zveřejněné správcem daně.



    Pokud živnostník byl v paušálním režimu už v roce 2022 a chce v něm nadále zůstat, nemusí finančnímu úřadu nic oznamovat, ale pouze upraví výši záloh.

Kdy a kam platit paušální daň

  • Paušální daň se hradí jednou platbou ve stejné výši každý měsíc. Paušální záloha je splatná do 20. dne zálohového období (kalendářního měsíce), na nějž se záloha platí. To znamená, že pro leden je záloha splatná 20. ledna atd.

    Platba se poukáže na bankovní účet příslušného finančního úřadu podle kraje s předčíslím 2866. Pro správné připsání platby je nutné uvést variabilní symbol, který odpovídá kmenové části DIČ – u fyzických osob se tedy jedná o rodné číslo.

Vyplatí se paušální daň OSVČ?

Kromě úspory času a trápení s administrativou představuje paušální daň pro některé OSVČ i možnost ušetřit. Všeobecně platí, že paušální daň se vyplatí živnostníkům s vyššími příjmy, kteří kromě slevy na poplatníka nevyužívají žádné odečitatelné položky a slevy na dani.

Chcete zjistit, zda se vám paušální režim vyplatí? Porovnejte si výši svých očekávaných příjmů a jaké z nich zaplatíte odvody na zdravotní a sociální pojištění a daň z příjmu. Je-li suma větší, než kolik činí paušální daň, vyplatí se vám zapojit se do paušálního režimu. S výpočtem vám pomůže kalkulačka paušální daně, kterou najdete na internetu.

Jak se odhlásit od paušální daně


Po vstupu do paušálního režimu v něm OSVČ musí setrvat po celý rok, pokud neporuší podmínky.

Jestliže se v průběhu zdaňovacího období např. stane plátcem DPH nebo překročí příjmy, nemůže nadále zůstat v paušálním režimu a musí tyto změny oznámit finančnímu úřadu do 15 dnů.

Následně musí OSVČ podat daňové přiznání, přehled pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení a dorovnat povinné platby.

Jestliže se živnostník rozhodne z paušálního režimu vystoupit, může tak učinit ke konci zdaňovacího období (ke konci kalendářního roku), a to podáním Oznámení o dobrovolném vystoupení z paušálního režimu.

Výše paušální daně v minulosti

Možnost přihlásit se do paušálního režimu byla zavedena od roku 2021. Pro roky 2021 a 2022 byla stanovena jednotná výše paušální zálohy pro OSVČ s příjmy do 1 000 000 Kč.

Paušální daň 2021:
5 469 Kč

Paušální daň 2022:
5 994 Kč

Daňový paušál vs. výdajový paušál

  • Jako daňový paušál se označuje právě paušální daň – dle zákona je správný výraz paušální režim.

  • Naproti tomu výdajový paušál označuje způsob, jakým se stanovují výdaje v daňovém přiznání. Poplatník si může vybrat, zda bude dokládat skutečnou výši nákladů podle faktur a účtenek a nebo se rozhodne pro výdajový paušál – ten je stanoven procentem z příjmů. Nejvyšší výdajový paušál mohou uplatnit řemeslníci a zemědělci, u nichž činí 80 % z příjmů.

Srovnaný magazín

  • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
    15. května 2024|Jana Březinová
    Úrokové sazby hypoték 2024

    Úrokové sazby hypoték pozvolna klesají, ale nesnižují se tak rychle, jak by naznačoval vývoj sazeb ČNB. V průměru si hypotéku sjednáte s úrokovou sazbou 5,57 %. Do konce roku 2024 by nabízené sazby mohly začínat čtyřkou, v roce 2025 dokonce trojkou. Další vývoj závisí na situaci v ČR i ve světě.

  • Mladý pár a společné finance
    31. prosince 2023|Magdaléna Kubečková
    Dokud nás dluhy nerozdělí: Jak řešit finance ve vztahu?

    Mluvíte doma o penězích? Pokud ne, měli byste začít. Téměř polovina partnerů před svými protějšky tají příjmy a výdaje. Tzv. finanční nevěra umí rozbít vztah stejně spolehlivě jako opravdová milenka. Pokud jí chcete předejít, vyložte karty (a nejen platební) na stůl nejpozději před společným stěhováním. Sladit byste měli společné finanční cíle i způsob, jak budete hradit běžné výdaje domácnosti.

  • Exekuce - žena s prázdnou peněženkou
    10. října 2023|Jana Březinová
    Co může exekutor zabavit? Peníze i auto ano, ale postel ani psa ne

    Exekutor vám může zabavit peníze i majetek, ale na určité věci sáhnout nesmí. Třeba postel, snubní prsten nebo váš pes jsou před exekutorem v bezpečí.

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • Mladý vyděšený pár prochází účty
    09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

    Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

  • Revize smluv - žena se probírá štosem dokumentů
    05. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
    Dostaňte ze smluv maximum: poradíme, jak na roční revizi

    Každý rok vám berou z peněženky stovky až tisíce korun. Smlouvy, které roky leží v šuplíku a jsou pěkně zastaralé. Třeba havarijní pojištění 10 let starého auta, tarif na energie, který se tiše každý rok navyšuje, dům pojištěný na ceny z roku 2010 nebo drahý mobilní tarif. Když všechny smlouvy budete pravidelně aktualizovat, nebudete zbytečně přeplácet a získáte přesně ty produkty, které potřebujete. Chcete vědět, jak na to? 

  • Žáci ve školní třídě
    13. června 2023|Nikola Zatloukalová
    Vysvědčení: Jak najít dokonalý dárek?

    Dárky za vysvědčení mají různé podoby. Někdo vezme dítě do cukrárny, jiný mu koupí knížku, další mu zaplatí drahou elektroniku. Víte, jaké dárky za celoroční snahu vašich dětí jsou ideální? A co dělat, když se vysvědčení nepovede podle představ?

  • předávání peněz nad smlouvou
    16. dubna 2023|Magdaléna Kubečková
    Rostoucí inflace zlevňuje staré půjčky. Jsou dlužníci ve výhodě?

    Taky máte pocit, že vám inflace požírá úspory? Průměrná inflace dosáhla 15 % a ve dvouciferných číslech ještě pár měsíců setrvá. Špatná zpráva pro spotřebitele, ale dobrá pro dlužníky. Nebo ne? Společně porovnáme, jak ovlivňuje inflace půjčky a hypotéky, a kdy je výhodnější předčasně splatit půjčku.

  • 17. března 2023|Jana Březinová
    ČNB: Úvěrové podmínky hypoték se uvolňují, přesto poptávka po úvěrech klesá

    Česká národní banka pravidelně sleduje, jak se vyvíjí nabídka a poptávka po úvěrech a zjišťuje, jaké úvěrové podmínky stanovují komerční banky. Z analýzy centrální banky vyplývá, že domácnosti jsou opatrnější, a i přes uvolnění podmínek úvěrů na bydlení si o nové hypotéky nežádají. Na vině jsou především rostoucí životní náklady.

  • Holčička spoří do kasičky
    03. března 2023|Nikola Zatloukalová
    Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

    Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříte. Dále to, jak o penězích přemýšlíte. Umění finanční gramotnosti vás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň vám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také vaše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

Potřebujete poradit?


Využijte naše bezplatné poradenství. Naši specialisté jsou vám k dispozici.