Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Radka Balousová
Radka Balousová

Radka Balousová procestovala Evropu křížem krážem za volantem kamionu. Vyučená automechanička začínala jako řidička dodávky. Dnes pod přezdívkou Amazonka Truck o své práci natáčí videa na YouTube a na sociálních sítích ji sledují tisíce lidí.

Dominik Dolejš
Dominik Dolejš

Dominik Dolejš je marketingovým manažerem divize auto-moto v Alze. V minulosti působil také ve společnostech Auto Kelly, McDonald nebo OBI. Kromě aut se zajímá také o cestování nebo horskou turistiku.

Jak si usnadnit a zpříjemnit čas za volantem? Existuje spoustu pomocníků, kteří vám přijdou vhod, ať už cestujete po České republice nebo do zahraničí. Bez některých z nich, například navigace, si už řízení ani neumíme představit. Zjistěte, jak vybírat GPS navigaci či autokameru nebo jaká aplikace vám zjednoduší parkování. 

Pamatujete na doby, kdy se jezdilo podle papírových map? V dnešní době už řidiče s papírovou mapou pohledáte, na navigaci nedá dopustit drtivá většina šoférů. Nejen, že vám navigace ukazuje cestu k cíli, ale když si pořídíte verzi s připojením k internetu, získáte přehled o aktuální dopravní situaci. Upozorní vás na dopravní nehodu či zácpu, některé varianty dokonce na policejní hlídku nebo přejeté zvíře ležící na silnici. 

Většina řidičů si oblíbila navigaci ve formě mobilní aplikace. Jednoduše si ji stáhnete do svého chytrého telefonu. Najdete aplikace neplacené (např. Google Maps, Mapy.cz, Waze) i placené (Sygic). Než se pustíte do výběru, zapřemýšlejte, kde a jak budete navigaci používat. 

Téměř všechny aplikace vyžadují přístup k internetu. Díky tomu se trasa průběžně aktualizuje a navigace zobrazuje alternativní cesty, pokud se na původní trase objeví zdržení. 

Existují také aplikace do mobilu, které nabízí offline mapy a navigaci. Oblíbená je například MAPS.ME. Jak funguje? Předem si vyberete oblast, do níž budete cestovat a daný stát nebo region si stáhnete do telefonu. Poté již navigace funguje tak, jak jste zvyklí, jen se trasa nebude aktualizovat podle dopravní situace. Offline mapy vám pomohou například při průjezdu zeměmi mimo Evropskou unii. 

Při výběru aplikace (zejména té placené) byste si měli ověřit, jak je to s aktualizacemi. Jsou zdarma nebo za příplatek? Někteří poskytovatelé nabízejí základní verzi zdarma, ale nadstandardní služby fungují jen za poplatek. 

Aplikace Waze

Mezi řidiči patří mezi nejoblíbenější dopravní aplikace Waze, používá ji přes 100 milionů uživatelů. Waze je zdarma a nabízí celou řadu užitečných funkcí. Je to v podstatě navigace a zároveň sociální síť, kde si řidiči vyměňují dopravní informace. Co Waze umí? 

  • Sledovat provoz: Waze poskytuje informace o aktuální dopravní situaci. Díky tomu si můžete naplánovat trasu s ohledem na skutečný provoz.

  • Sbírat informace od řidičů: V rámci aplikace si řidiči sdělují informace o kolonách, nehodách, odstavených vozidlech, opravách silnic i policejních kontrolách. Události na cestě by měl do mapy zanášet raději spolujezdec, aby se řidič mohl soustředit na jízdu. Tímto způsobem předáte informaci všem řidičům, kteří plánují jet stejnou trasou později. Při průjezdu úsekem na ně vyskočí upozornění – vaši informaci mohou potvrdit, případně zrušit, když už například policejní hlídka odjela.

  • Zobrazovat tachometr s indikací nejvyšší povolené rychlosti: Při překročení se ozve varovný signál. Zobrazení i zvuk se dá upravit, nastavit nebo vypnout. 

  • Navrhnout různé trasy: Waze řidičům nabízí hlavní trasu, která je vyhodnocena jako optimální vzhledem k dopravní situaci. Zvolit si ale můžete i jinou.

  • Vyhnout se placeným úsekům: Samozřejmostí je možnost zvolit si trasu bez placených úseků.

  • Vyhledat čerpací stanice: Aplikace vám pomůže najít benzinky na vaší trase, včetně cen paliva. Tato data jsou ale často neaktuální. Sami je pak můžete potvrdit či upravit, abyste se podělili o informace s ostatními. 

Výhody navigace v telefonu

  • není potřeba další zařízení, mobil máte vždy u sebe

  • možnost připojení k internetu

  • výběr velkého množství aplikací

Nevýhody navigace v telefonu

  • je nutné pořídit si držák na telefon

  • velká spotřeba baterie – hodí se mít nabíjecí kabel a telefon průběžně dobíjet

  • lesknoucí se displej

  • přerušení navigace při příchozím hovoru

Externí GPS navigace do auta

Další možností je pořídit si externí navigaci do auta. Tady musíte být při výběru ještě obezřetnější, protože se jedná o investici v řádech tisíců a jakmile si zvolíte jednu značku, nemůžete si do zařízení stáhnout libovolnou aplikaci. Na druhou stranu GPS navigace bývají zpracovány profesionálně, a tak nabízí propracovanější grafiku (např. 3D zobrazení budov ve městě) i přesněji zpracované pokyny (např. reálné nákresy křižovatek). 

GPS navigace se dělí na dva základní typy. První skupina navigací má připojení k internetu, tudíž se mapy aktualizují průběžně a zobrazují trasu podle aktuální dopravní situace. Druhá skupina navigací do auta se musí aktualizovat ručně – obvykle je nutné zařízení připojit k počítači a jednou za pár měsíců stáhnout nejnovější verzi map. Pokud tento typ navigace disponuje funkcí RDS-TMC, dokáže dynamicky reagovat na uzavírky či dopravní nehody. Bere ovšem v potaz pouze ty nejzávažnější komplikace na cestě, a proto je tento systém méně přesný než zařízení připojené k internetu. 

Výhody GPS navigace do auta

  • větší displej než na telefonu 

  • profesionální zpracování 

  • držák i kabel je součástí balení 

  • dlouhá výdrž baterie 

  • doplňkové funkce (např. přehrávání hudby)

Nevýhody GPS navigace do auta

  • pořizovací cena v řádech tisíců korun 

  • pokud nemá připojení k internetu, nezobrazuje všechny dopravní události 

  • externí zařízení

Autokamery

Čím dál oblíbenější jsou také autokamery, a to nejen u profesionálních řidičů. Důvody jsou jasné – kamery mohou být velmi nápomocné při řešení dopravních nehod nebo vandalismu. Kvalitní kamera totiž zaznamená průběh nehody, poškození vozu, a to včetně SPZ nebo tváře viníka. 

U dopravních nehod pomáhá autokamera s určením viníka a případně míry zavinění. Ne vždy je snadné se s dalšími účastníky nehody domluvit. S kamerovým záznamem máte na videu zachycené, co přesně se stalo, a tak je řešení o dost jednodušší. 

Stejně tak kameru oceníte v situacích, kdy zaparkujete u supermarketu, jdete si nakoupit a po příchodu k autu zjistíte, že vám ho někdo odřel a po anglicku se vypařil. Řidička kamionu Radka Balousová potvrzuje, že pro kamioňáky je kamera nezbytnost a doporučuje takové zařízení, které se samo zapne, když se někdo pohybuje kolem auta nebo do vozu vrazí a od nehody odjede. 

Jak vybrat kameru do auta

Při výběru kamery vezměte v úvahu několik parametrů: rozlišení, velikost snímače, snímkovou frekvenci, úhel záběru a velikost úložiště. Většina lidí hodnotí při výběru kamery pouze rozlišení – v současnosti kamery standardně nabízí Full HD, některé dokonce 4 K. Myslete ovšem na to, že čím větší rozlišení kamera má, tím větší budete potřebovat úložiště. 

Aby bylo výsledné video kvalitní a viděli jste na něm zřetelně SPZ vozu i při horších světelných podmínkách, musí být však rozlišení v souladu s velikostí snímače. Větší snímač dokáže zabrat i tmavší plochy, když se stmívá, protože propouští více světla. Vhodnou velikostí snímače u autokamery je alespoň ¼ palce. 

S rozlišením úzce souvisí také snímková frekvence – čím je vyšší, tím je video plynulejší. Vybírejte autokamery s frekvencí snímání alespoň 30 fps nebo ještě lépe 60 fps. 

Doporučuje se, aby kamera měla úhel záběru alespoň 130 stupňů. Tak zachytí celé zorné pole řidiče, včetně situací na krajnici nebo u chodníku. Kamery mají interní paměť, kterou je možné rozšířit přidáním SD karet. Obvykle fungují na principu tzv. časové smyčky, kdy nejnovější záznam automaticky nahradí nejstarší uložený. 

Co se stane v případě autonehody? Kamery by měly mít zabudovaný G-senzor, jenž v případě nárazu automaticky spustí nouzové nahrávání. Navíc video uzamkne, aby nedošlo k jeho smazání. 

Dominik Dolejš v podcastu navrhuje jednoduchý trik, jak kameru vybrat: „Já bych doporučil kouknout se na reálně záběry někde na YouTube. U většiny větších výrobců se to dá najít.“ Díky tomu se nemusíte prokousávat složitými parametry, ale na vlastní oči uvidíte, jak kvalitní záběr z kamery získáte. Určitě si přečtěte také recenze ostatních uživatelů. 

Další užitečné funkce autokamer

Některé autokamery nabízí užitečné doplňkové funkce. Umožňují třeba detekci rychlostních radarů nebo sledování stavu tachometru.  

Kamery vám mohou pomoci při samotném řízení. Obsahují například funkce, jako je couvací kamera nebo asistent jízdních pruhů

Kam umístit kameru v autě

Kamera vám nesmí bránit ve výhledu, proto ji musíte umístit mimo zorné pole řidiče. Nejčastěji se montuje za středové zpětné zrcátko pomocí držáku na okno nebo přímo na zpětné zrcátko. Za nesprávně umístěnou kameru můžete dostat pokutu až ve výši 2 tisíce korun. 

Podmínky pro používání kamer v ČR a zahraničí

Nemusíte se bát, že by používání kamer bylo ilegální. V České republice to určitě neplatí – záznamy pořizujete soukromě a na ochranu vlastních práv. Stejně tak to má celá řada evropských zemí. Než ale vycestujete do zahraničí, raději se předem informujte, jakými pravidly se v daném státě používání kamer řídí. 

  • V Rakousku nesmíte pořizovat záznamy veřejných prostor a ani se u soudu hájit videem z průběhu nehody.

  • V Portugalsku a Lucembursku nesmíte kamery používat z důvodů GDPR.

  • V Polsku a ve Slovinsku je nutné na záznamu rozmazat SPZ a obličeje tak, aby nebyly identifikovatelné.

  • V Maďarsku jsou záznamy z kamer povolené jen pro osobní potřebu a ze zařízení musí být vymazány po uplynutí 5 dnů. 

Lze použít záznam z autokamery jako důkaz u soudu?

Pokud nebyl záznam pořízený nezákonně, můžete ho jako důkazní materiál předložit policii a lze ho použít také u soudu. V rámci vynesení verdiktu bude ale jen jedním z posuzovaných důkazů. Pouze na jeho základě rozsudek vynést nelze. Záznam se vám bude hodit rovněž při řešení pojistné události s pojišťovnou. Můžete ho rovnou nahrát do aplikace určené pro řešení škod nebo ho přinést na pobočku. 

V žádném případě nesmíte sdílet záznam veřejně, například na sociálních sítích. Využít ho můžete pouze v souvislosti s řešením dopravní nehody nebo jiného incidentu. 

Aplikace do auta – parkování

Hledání volného parkovacího místa v centrech velkých měst může zabrat desítky minut. A jak se vyznat ve všech barevných zónách – kde vlastně smíte parkovat? Existuje hned několik aplikací, které vám to ulehčí. 

Citymove

Aplikace pro parkování, dojíždění a dopravu po Praze. Ukáže, kde je jaká parkovací zóna, jak a kolik zaplatit – na konci měsíce pošle souhrnnou fakturu. Díky aplikaci smíte někdy parkovat i v modré zóně určené primárně pro rezidenty, protože vám umožní platbu i bez parkovacího automatu. 

Moje Praha

Usnadňuje orientaci v Praze – parkovací zóny, možnost placení parkování, dopravní informace. Aplikace obsahuje také další informace usnadňující život v Praze. 

Parkovacilistek.cz

Umožňuje placení parkování přes telefon (bez nutnosti appky) formou SMS. Funguje ve více než 70 tuzemských městech. 

eParkomat

Po zapnutí sdílení polohy vám ukáže nejbližší parkoviště včetně obsazenosti a cen. 

MPLA 

Virtuální parkovací hodiny. Stačí spárovat platební kartu (včetně tankovací karty CCS nebo Axigon) a SPZ auta. Po zaparkování otevřete aplikaci, která si najde číslo zóny a aktuální cenu. 

Zaparkuju.cz 

Aplikace vám ukáže nejbližší parkoviště ve vašem okolí, ale klidně i na druhém konci republiky. Zobrazuje také nabíjecí stanice a dostupné zásuvky pro elektromobily či vyhledá parkovací místa pro ZTP v Praze. 

Park4night a iOverlander 

Tyto dvě aplikace oceníte na kempovací dovolené. iOverlander vyhledá místa vhodná pro kempování a Park4Night zase parkovací místa, kde můžete zdarma nebo za malý poplatek přespat bez pokuty. 

Další užitečné aplikace do auta

Záchranka

Aplikace, která ve vašem mobilu nesmí chybět! V případě dopravní nehody díky ní přivoláte záchrannou službou a díky GPS lokalizaci operátor hned uvidí přesné místo, kde se nacházíte. Její součástí je i návod na poskytnutí správné první pomoci či vyhledání nejbližší nemocnice v okolí. 

Dopravní info 

Web s kompletními informacemi o aktuálním provozu od Ředitelství silnic a dálnic. Najdete na něm plánované i neplánované uzavírky, zprávy o aktuálním počasí i kamerové záznamy z dálnic. 

Aplikace vaší pojišťovny

Jestliže má vaše pojišťovna svou aplikaci, vyplatí se ji mít staženou. V případě dopravní nehody vám usnadní komunikaci s pojišťovnou a asistenční službou. 

Poslech v autě 

Nebaví vás řídit v tichu, ani neustále přepínat rádiové reklamy? Vyzkoušejte některou z hudebních aplikací. Mezi nejoblíbenější patří Spotify, Apple Music, YouTube Music nebo Deezer. Pokud preferujete mluvené slovo, můžete využít například Audiotéku. 

Držáky a další vychytávky do auta

Držák na mobil by vám neměl chybět – stane se doslova vaší třetí rukou, protože ty dvě vaše by měly být celou dobu řízení pevně na volantu. Oblíbená varianta držáku nabízí bezdrátové nabíjení a pevné uchopení mobilu. Velmi praktický je rovněž magnetický držák, ale pak musíte mít magnet na telefonu. 

Držáky se vyrábí pro uchycení na sklo, palubní desku nebo do výdechu ventilace. Při výběru držáku na mobil se tak řiďte nejen požadovanými funkcemi, ale berte ohledy i na odlišnosti vašeho vozu – každé auto má jiné průduchy, a tak tam zařízení nemusí držet. 

A jaké další vychytávky se vám na cestách budou hodit? Třeba vyhřívaný potah, pokud v autě nemáte vyhřívané sedačky. Malý vysavač pro rychlý úklid nepořádku nebo kompresor pro dofouknutí kol kdykoliv potřebujete. 

Užitečným pomocníkem je také startovací powerbanka. Možná s sebou v autě pro jistotu vozíte startovací kabely, kdyby vaše baterie vypověděla službu, ale co když jste třeba na chalupě, kde není široko daleko ani živáčka? Startovací powerbanka umožňuje nastartovat vůz s vybitou baterií, ale můžete ji použít i pro dobíjení elektronických zařízení, protože disponuje USB konektory.

Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Radka Balousová
Radka Balousová

Radka Balousová procestovala Evropu křížem krážem za volantem kamionu. Vyučená automechanička začínala jako řidička dodávky. Dnes pod přezdívkou Amazonka Truck o své práci natáčí videa na YouTube a na sociálních sítích ji sledují tisíce lidí.

Dominik Dolejš
Dominik Dolejš

Dominik Dolejš je marketingovým manažerem divize auto-moto v Alze. V minulosti působil také ve společnostech Auto Kelly, McDonald nebo OBI. Kromě aut se zajímá také o cestování nebo horskou turistiku.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.